Kult Ciała, film z muzyką zespoły Czerwie

KULT CIAŁA, CZERWIE | seans z muzyką na żywo

Pokaz filmu Kult Ciała z Eugeniuszem Bodo, z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu CZERWIE w Teatrze Szekspirowskim, 17 lutego, 19:00

W Teatrze Szekspirowskim odbędzie się pokaz arcydzieła kina niemego Kult ciała, do którego muzykę na żywo zagra znakomita polska formacja Czerwie. Film wyreżyserował w 1929 roku Michał Waszyński, autor słynnego Dybuka. Jedną z ról w Kulcie ciała gra legenda polskiego kina, Eugeniusz Bodo.

Czesław (Victor Varconi) jest rzeźbiarzem. Poszukuje modelki do swej rzeźby Nowa Wenus. Poznaje piękną Hankę (Agnes Petersen), którą uznaje za idealną kandydatkę i skłania ją do pozowania. Wkrótce zakochuje się w niej, a ona w nim, miłością gwałtowną, niezrównaną… Pewnego dnia jego przyjaciel, baron Stumberg (Fryderyk Delius), przedstawia mu Hankę jako swoją narzeczoną. Zrozpaczony Czesław szuka zapomnienia w alkoholu. Kiedy Stumberg dowiaduje się o ich miłości, postanawia wyjechać z Hanką, by zapomniała o Czesławie. Odbywają podróż po Europie. Boże Narodzenie spędzają na Riwierze. Hanka wyznaje Stumbergowi, że nie może zapomnieć Czesława, który tymczasem stacza się coraz niżej, choć jego wystawiona w Zachęcie rzeźba zostaje nagrodzona i uznana za arcydzieło. Nikt nie rozpoznaje w obdartym, zarośniętym mężczyźnie jej autora… Kiedy Czesław idzie do swojego atelier, zastaje w nim Hankę, czekającą na niego z utęsknieniem i miłością.

Film Michała Waszyńskiego jest adaptacją skandalizującej, jak na swoje czasy, powieści erotyczno-psychologicznej Mieczysława Srokowskiego pt. Kult ciała. Dziennik człowieka samotnego z 1910 roku. Ta polsko-austriacka koprodukcja, której premiera odbyła się 18 stycznia 1930 roku, realizowana była w Warszawie, Nicei, Wiedniu i Budapeszcie. Zyskała międzynarodowe uznanie, zdobywając  Złoty Medal na festiwalu filmowym w Nicei . W Rumunii, Francji i Niemczech film znany jest pod tytułem Rapsodia miłości. Został odnaleziony w Królewskim Archiwum Filmowym w Brukseli. Kult ciała został udźwiękowiony jedynie na rynek europejski, ponieważ w Polskich kinach nie było jeszcze aparatury nagłośnieniowej. Prezentowany jest w ramach roku Michała Waszyńskiego w Polsce.

Projekcję filmu dopełni muzyka na żywo w wykonaniu zespołu Czerwie, który już dwukrotnie gościł w Teatrze Szekspirowskim, dając niezapomniane koncerty

Czerwie to niezależna polska formacja, której styl, to pogranicze folku i etno, inspirowany teatrem absurdu i filmem. Na swoim koncie mają muzykę do wielu projektów teatralnych (m.in. Albośmy to jacy, tacy w reż. Piotra Cieplaka w Teatrze Powszechnym im. Z. Hübnera w Warszawie) i filmowych, a od kilku lat tworzą głównie muzykę do arcydzieł kina niemego.

W skład grupy wchodzi obecnie 4 muzyków – Wojtek Zaborowski, Maciek Kudłacik, Paweł Zawarus, Piotrek Bogunia – a ich instrumentarium, to: perkusja, ksylofon, instrumenty perkusyjne, instrumenty etniczne, bas, gitara, mandolina, akordeon i syntezatory.

W swojej dyskografii muzycy mają 5 autorskich albumów. W roku 2004 wydali album pt. Padlina z gościnnym udziałem Macieja Maleńczuka i Andrzeja Przybielskiego. W roku 2008 stworzyli projekt Otwarta Sztuka Dla Ludu, który niejednokrotnie gościł na antenach polskich i europejskich stacji radiowych. W 2013 roku grupa wydała album Czerwie Nosferatu Live będący muzycznym zapisem trasy koncertowej pod tym samym tytułem. W marcu 2016 roku Czerwie wystąpili na prestiżowym europejskim festiwalu Kina Niemego Hippodrome 2016 w Szkocji.