Kino Szekspir | Romeo i Julia reż. Franco Zeffirelli (1968)

Kino Szekspir to nowy projekt Teatru Szekspirowskiego, poświęcony ekranizacjom sztuk Williama Szekspira.

Integralną częścią pokazów filmowych będą wykłady O Szekspirze z uczuciem. Rodzinne konstelacje na ekranie, skupione wokół różnorodności i zawiłości relacji rodzinnych, sportretowanych w sztukach Szekspira.

Romeo i Julia, reż. Franco Zeffirelli (1968)

Czternastoletnia Julia (Olivia Hussey) – panna z bogatego domu – na naszych oczach po raz pierwszy zakochuje się. Będziemy jej towarzyszyć od pierwszych chwil zauroczenia Romeem (Leonard Whiting), aż do ich samobójczej śmierci w rodzinnej kaplicy Capulettich. Będziemy świadkami jej miłosnych rozterek, potajemnego ślubu, nocy poślubnej oraz rozstania z mężem. Wysłuchamy jej rozmów z nianią Martą (Pat Heywood) oraz pełnej krzyków i emocji kłótni z  rodzicami, którzy rozkażą jej poślubić Parysa (Roberto Bisacco). Poczujemy jej ból i rozpacz, będziemy przy niej aż do smutnego końca. Zadamy sobie pytania o siłę miłości, zadumamy się nad śmiercią, która ostatecznie połączyła dwa zwaśnione rody w Weronie, z niezwykłą finezją sfilmowanej przez maestro Zeffirellego.

Wykład, który rozpocznie się o g. 18:00, poprowadzi Anna Ratkiewicz, Kierownik Działu Edukacji GTS, doktorantka Uniwersytetu Gdańskiego.

Projekcja zaplanowana jest na g. 19:00

Pozostałe projekcje w ramach cyklu:

29 marca – Hamlet, reż. Laurence Olivier (1948)

16 maja – Hamlet, reż. Michael Almereyda (2000)

6 czerwca – O-Otello, reż. Tim Blake Nelson (2001)