KINO NA SZEKSPIROWSKIM

KINO NA SZEKSPIROWSKIM – piąta edycja rusza 24 czerwca na tarasie Teatru Szekspirowskiego

Dzień po nocy świętojańskiej, w środę 24 czerwca, startuje kino plenerowe na dachu Teatru Szekspirowskiego. Pokazy inspirowane są słynnymi projekcjami filmowymi „Rooftop cinema”, które odbywają się od wielu lat na dachach budynków Nowego Jorku. Przez całe wakacje obejrzeć będzie można 10 wyjątkowych filmów w wyjątkowej scenerii – z widokiem na dachy gdańskich kamienic.

W tym roku ponownie zaprezentowane zostaną najciekawsze filmy ubiegłych lat, które zdobyły nagrody i wyróżnienia na najważniejszych światowych festiwalach filmowych, takich jak Berlinale, Cannes czy Wenecja. Pojawią się też filmy o charakterze wielkomiejskim, których akcja rozgrywa się w zagranicznych metropoliach.

W programie zobaczymy takie filmy jak: Pechowi Szczęściarze argentyńsko-hiszpańską komedię twórców przebojowych Dzikich Historii, zwariowaną opowieść o mieszkańcach małej miejscowości, którzy postanawiają zrewolucjonizować swoje życie; Nędznicy w reż. Ladja Ly, jeden z najlepszych europejskich filmów minionego roku, prawdziwe odkrycie reżyserskie, nominowany do Oscara i Złotego Globu, zwycięzca Nagrody Jury w Cannes i laureat Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii Odkrycie Roku; Vox Lux z fantastyczną kreacją Natalie Portman wcielającą się w rolę gwiazdy muzyki pop; Sokół z masłem orzechowym amerykańskie kino drogi, jeden z bardziej pozytywnych filmów roku, w którym Shia LaBeouf, Dakota Johnson oraz Zack Gottsagen podbili serca widzów i amerykańskich krytyków. Ciepła i pełna wzruszeń komedia zdobyła już dziesiątki wyróżnień na festiwalach filmowych, w tym Nagrodę Publiczności na SXSW Film Festival.

W programie nie mogło zabraknąć mistrzowskiego dramatu Wszyscy wiedzą z wielkimi kreacjami filmowej pary Penélope Cruz i Javiera Bardema.

Film autorstwa Asghara Farhadiego, reżysera mającego na swoim koncie już dwa Oskary (za filmy Rozstanie, Klient), Bólu i blasku – ostatniego dzieła hiszpańskiego reżysera Pedro Almodóvara jednego z najwybitniejszych reżyserów światowego kina, który w opinii  krytyki stworzył filmowe arcydzieło.

Ambitne kino gatunkowe w tym roku reprezentowane będzie przez dwa tytuły z USA, które klimatem nawiązują do Independent American Cinema: Jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach z Elle Fanning oraz Nicole Kidman w roli przybyszek z innego wymiaru w erze punka lat. 70 oraz okrzyknięty jednym z najlepszych debiutów festiwalu SXSW film O dziewczynie, która wraca nocą sama do domu – bardzo mocno stylizowana zabawa z filmowymi gatunkami od romansu po wampiryczny horror, który przypomina nieco Tylko kochankowie przeżyją Jima Jarmuscha.

 

Filmem, który zainauguruje Kino na Szekspirowskim 24 czerwca będzie absolutny przebój ostatnich miesięcy, oskarowy film Parasite ale w wersji reżyserskiej, czarno-białej.

Parasite to mistrzowska i trzymająca w napięciu opowieść, w której czworo ludzi bez przyszłości wpada na pomysł przekrętu doskonałego. Pełen dzikiego humoru i nieoczekiwanych zwrotów akcji thriller o ludziach, którzy nigdy nie mieli się spotkać – biednych i bogatych, tych naprawdę uprzywilejowanych i tych zepchniętych do rynsztoków. Pozycja obowiązkowa do obejrzenia w wersji reżyserskiej, czarno-białej.

Na zakończenie sezonu natomiast obejrzeć będzie można przepiękny miłosny dramat Ostatnią miłość na ziemi w reż. Davida Mackenziego, która jest połączeniem zmysłowego romansu i kina katastroficznego, z Evą Green i Ewanem McGregor jako nieznajomi, którzy spotykają się przypadkowo i szaleńczo w sobie zakochują w obliczu tajemniczego zagrożenia i końca świata.

Pokazy kina plenerowego organizowane będą dla widzów w bezpiecznej wersji pandemicznej i rygorze sanitarnym. Ze względu na ograniczenia ilość widzów nie może przekroczyć 150 osób a sprzedaż biletów będzie odbywać się wyłącznie online. Wszystkie projekcje rozpoczynają się o godzinie 21.45 (czerwiec/lipiec) oraz 21.30 (sierpień).

Pokazy będą się odbywać w środy i czwartki od 24.06 do 27.08. W przypadku deszczu wybrany seans będzie przekładany na inny termin.

Bilety: 14 zł.

Miejsce projekcji: Taras Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego (nad częścią administracyjną Teatru).

 

Więcej informacji i zakup biletów www.KinoNaSzekspirowskim.pl

 

Projekt współfinansowany ze środków Miasta Gdańska. Parter główny: Gdański Teatr Szekspirowski.

Partnerzy medialni: Gazeta Wyborcza, Co Jest Grane, Trójmiasto.pl, Chilli Zet.

 

PROGRAM KINO NA SZEKSPIROWSKIM 2020

 

CZERWIEC

24.06 – Parasite wersja reżyserska, czarno-biała, reż. Joon-ho Bong, Korea, 2019

LIPIEC

01.07 – Sokół z masłem orzechowym, reż. Tyler Nilson, USA, 2019

08.07 – O dziewczynie, która wraca nocą sama do domu, reż. Ana Lily Amirpour, USA, 2014

16.07 – Wszyscy wiedzą, reż. Asghar Farhadi, Hiszpania, 2018

22.07 – Vox Lux, reż. Brady Corbet, USA, 2018,

29.07 – Nędznicy, reż. Ladja Ly, Francja, 2019

SIERPIEŃ

5.08 – Pechowi Szczęściarze, reż. Sebastián Borensztein, Argentyna, Hiszpania, 2019

12.08 – Ból i blask, reż. Pedro Almodovar, Hiszpania, 2019

19.08 – Jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach, reż. John Cameron Mitchell, USA

27.08 – Ostatnia miłość na Ziemi, reż. David Mackenzie, Dania, Irlandia, Wielka Brytania

 

KONTAKT:

Anna Kądziela-Grubman

Dyrektor Programowy & PR

Stowarzyszenie Kulturalne Hamulec Bezpieczeństwa