http://www.jacekszycht.com

KINO NA SZEKSPIROWSKIM

Plenerowe projekcje filmowe na tarasie Teatru Szekspirowskiego

Wraz z początkiem lata, w Noc Św. Jana, 23 czerwca rusza trzecia edycja kina na dachu Teatru Szekspirowskiego, cykl pokazów kina plenerowego z widokiem na dachy gdańskiej starówki. Pokazy inspirowane są słynnymi projekcjami filmowymi Rooftop cinema, które odbywają się na dachach budynków Nowego Jorku.

W cyklu zaprezentowane zostaną najciekawsze filmy ubiegłych lat, które zdobyły nagrody i wyróżnienia na najważniejszych światowych festiwalach filmowych, takich jak Berlinale, Cannes czy Wenecja. Pojawią się też filmy o charakterze wielkomiejskim, których akcja rozgrywa się w metropoliach.

Przez całe wakacje odbędzie się jedenaście projekcji kina plenerowego w wybrane soboty i środy od 24 czerwca do 26 sierpnia.

Kino na Szekspirowskim z widokiem na dachy gdańskich kamienic ma unikatowy charakter. Nie ma drugiego takiego kina plenerowego w Polsce. Dach teatru, który jest jednocześnie tarasem nad częścią administracyjną budynku to idealne i wymarzone miejsce na seanse pod chmurką – mówi Anna Kądziela-Grubman, pomysłodawczyni cyklu filmowego.

W programie znalazły się się m.in takie tytuły jak: ostatni obraz mistrza hiszpańskiego kina Julieta Pedro Almadovara; rosyjski kandydat do nieanglojęzycznego Oskara Niemiłość Adrieja Zwiagincewa, reżysera takich filmów jak Lewiatan i Elena; pełen emocji i wysmakowanych obrazów melodramat Carol w reż. Todda Haynesa, z brawurowymi rolami Cate Blanchett i Rooney Mary czy irański film Klient w reżyserii Asghara Farhadiego, za którzy otrzymał drugiego w swojej karierze Oskara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny i nagrodę za scenariusz na MFF Cannes.

Zobaczyć będzie można również absolutny przebój ubiegłorocznego festiwalu w Cannes, który wywołał zachwyt i dziki śmiech festiwalowej publiczności, szwedzki The Square w reż. Rubena Ostlunda. Czarna komedia, która jest parodią nie tylko na świat sztuki współczesnej ale wiele współczesnych symboli w życiu codziennym przeciętnego człowieka. Film porusza również problem poprawności politycznej i wolności człowieka i zdobył miano najlepszego filmu 2017 roku.

Jak co roku pojawią się też filmy w duchu amerykańskiego kina niezależnego: nominowany do Złotej Palmy w Cannes w 2016 roku Paterson Jima Jarmusha; laureat nagrody amerykańskich krytyków, okrzyknięty przez nich najpiękniejszym filmem roku The Florida Project Seana Bakera, a także zrealizowany w duchu kina drogi American Honey Andrei Arnold.

Cykl pokazów natomiast otworzy szalona włoska komedia w reż. Paolo Virzi Zwariować ze szczęścia, nagrodzona pięcioma „włoskimi oscarami”, opowiadająca o pacjentkach z ośrodka terapeutycznego, będąca skrzyżowaniem Thelmy i Louise z Lotem nad kukułczym gniazdem.

Ubiegłoroczna frekwencja pokazała, że mieszkańcy Gdańska i turyści korzystali bardzo chętnie z naszej oferty. Na pokazy przychodziły tłumy a ilość miejsc jest niestety ograniczona. Dlatego w tym roku wybrane pokazy w przypadku dużego zainteresowania i braku miejsc na tarasie odbędą się również na drugim ekranie zlokalizowanym na dziedzińcu Teatru. Nowością w tym roku będzie również pula biletów dostępna w sprzedaży internetowej – dodaje Kądziela-Grubman.

CZAS:

ok. 21:30
W czerwcu i pierwszej połowie lipca start kilkanaście minut później – bezpośrednio po zachodzie słońca.

MIEJSCE:

Taras Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego (nad częścią administracyjną Teatru); wejście od ul. Zbytki. Wybrane pokazy odbędą się również na dziedzińcu Teatru na drugim ekranie.

BILETY:

10 zł
Sprzedaż biletów bezpośrednio przed pokazami w miejscu projekcji oraz online

 

W przypadku deszczu pokazy będą przekładane na kolejną środę.

Więcej informacji na KinoNaSzekspirowskim.pl


PROGRAM POKAZÓW 2018

23 czerwca | sobota – Zwariować ze szczęścia, reż. Paolo Virzi, Włochy, Francja, 118 min

30 czerwca | sobota – Julieta, reż. Pedro Almodóvar, Hiszpania, 99 min

7 lipca | sobota – Klient, reż. Asghar Farhadi, Iran, Francja, 125 min

14 lipca | sobota – Paterson, reż. Jim Jarmush, USA, 118 min

21 lipca | sobota – The Square, reż. Ruben Östlund, Szwecja, Dania, Niemcy, 142 min

25 lipca | środa – Niemiłość, reż. Andriej Zwiagincew, Rosja, Francja, Belgia, 127 min

8 sierpnia | środa – The Florida Project, reż. Sean Baker, USA, 115 min

11 sierpnia | sobota – Carol, reż. Todd Haynes, USA / Wlk. Brytania, 118 min

15 sierpnia | środa – Party, reż. Sally Potter, Wlk. Brytania, 71 min

18 sierpnia | sobota – American Honey, reż. Andrea Arnold, USA, Wlk. Brytania, 162 min

25 sierpnia | sobota – Jestem Rosa, reż. Laís Bodanzky, Brazylia, 102 min

 

Projekt współfinansowany ze środków Miasta Gdańska

Parter główny: Gdański Teatr Szekspirowski

Partnerzy medialni: Gazeta Wyborcza, Co Jest Grane, Trójmiasto.pl, Chilli Zet, In Your Pocket

 

KONTAKT:

Anna Kądziela-Grubman

Dyrektor Programowy & PR

Stowarzyszenie Kulturalne Hamulec Bezpieczeństwa

ania@sopotfilm.com

tel. 608 368 052