Kim jest współczesny Izraelczyk i jaki jest jego związek z judaizmem? | spotkanie | Tydzień Izraelski

Choć mieszkańcy Izraela wiedzą, co mają na myśli, mówiąc, że jedno zachowanie jest bardziej izraelskie od drugiego, prawdą jest, że próba zdefiniowania izraelskości jest nie lada wyzwaniem i domaga się spojrzenia na izraelskie społeczeństwo z większą uwagą, a także w kontekście imigracji Żydów z całego świata.

Według izraelskiego Urzędu Statystycznego jedynie 10% izraelskiego społeczeństwa przestrzega ortodoksyjnej doktryny Judaizmu, czyli są tzw. Haredim. Co znajdziemy w pozostałych 90% ludności Izraela? Całe spektrum religijnych interpretacji, wedle których ludzie dobierają się w pary, poszukują pracy, świętują żydowskie tradycje i przestrzegają koszerności. Podczas wykładu zapoznamy się z wybranymi „micwot” (nakazami) Judaizmu oraz ich wpływem na codzienne funkcjonowanie w życiu, biznesie, w kontaktach z przyjaciółmi. Dyskusja będzie miała za zadanie przybliżyć te niuanse, dostarczyć legendę do mapy izraelskiego różnorodnego i fascynującego społeczeństwa.

 

Prowadząca spotkania Karolina Mints jest psychologiem społecznym i coachem z dyplomem Uniwersytetu SPWS oraz Akademii L. Koźmińskiego w Warszawie. Z zamiłowania dziennikarka i blogerka, która po kilku latach pracy w telewizji TVN postanowiła nadać swojej karierze zupełnie inny kształt. W 2014 wyjechała samotnie na kilka miesięcy do Izraela, by w trakcie trwającej tam wojny opowiedzieć historię o współczesnym Izraelu oczami gojki, Europejki, a także z perspektywy psychologa. Z krótkiego projektu o nazwie Israel Friendly zrodził się popularny blog dla ludzi, którzy tak jak Karolina pokochali Izrael z całą jego złożonością. Dziś prowadzi swoją firmę turystyczną, pomagając rodakom zorganizować wymarzone i bezproblemowe wakacje w Izraelu. Wciąż podróżuje po kraju, pisze bloga oraz kręci filmy na YouTube, dokumentując i tłumacząc najciekawsze aspekty izraelskiej kultury i codziennego życia. Znając coraz lepiej język hebrajski, nagrywa filmiki także po hebrajsku dla tych, którzy uczą się tego języka. Prywatnie żona Izraelczyka i mama małego Adasia. Mieszka w Rishon Lezion niedaleko Tel Avivu.