Kierunek: Islandia / Na wyspie Nigdzie/Øland | spektakl

Wydarzenie przeglądu KIERUNEK: ISLANDIA w ramach projektu polsko-islandzkiej współpracy artystycznej – „Treasure Iceland – Theatre Inclusions”

ENGLISH VERSION

Marble Crowd wyprodukowało prawdopodobnie najlepszy spektaklu ostatniego sezonu. Øland jest ambitną i dużą produkcją, która stawia czoła nadchodzącej katastrofie ekologicznej, pokazując publiczności, co być może się już wydarzyło. /GIFT Magazine

 

Bohaterami spektaklu jest pięciu marynarzy, którzy utknęli na wybrzeżu Øland, wyspy położonej gdzieś pomiędzy rzeczywistością a fikcją. Próbując odtworzyć świat z pamięci, potykają się między przeszłością a teraźniejszością, snując wizje przyszłości w błyszczącym post-dekadenckim krajobrazie.

Jak mówią twórcy spektaklu: „W Eyður na wyspie Øland ponownie spoglądamy na krajobraz i plastik, jako materiał rozpalający wyobraźnię. Od początku nie chcieliśmy tworzyć żadnego rodzaju narracji w tym projekcie. Wyszliśmy od idei wyspy i dalej pracowaliśmy z konkretnym materiałem, jako iskrą inspiracji dla historii, choreografii”.

Premiera “Øland” odbyła się w islandzkim Teatrze Narodowym w styczniu 2020 roku i spotkała się z dużym uznaniem krytyków oraz publiczności. Spektakl został nominowany do nagrody Gríman, przyznawanej przez Islandzkie Stowarzyszenie Teatralne od 2003 roku, w 11 kategoriach i zdobył ją za: najlepszą choreografię roku, najlepszą oprawę muzyczną i najlepsze projekty kostiumów.
Marble Crowd to nieformalny zespół artystów z Reykjaviku, którzy pracują razem od ponad dekady, w różnych konstelacjach osobowych. Artyści uznawani są za jedną z najlepszych awangardowych grup teatralnych w Islandii.

Realizatorzy
Pomysł i reżyseria: Katrín Gunnarsdóttir, Kristinn Guðmundsson, Sigurður Arent Jónsson, Saga Sigurdardottir, Védís Kjartansdóttir
Scenografia i kostiumy: Guðný Hrund Sigurðardóttir
Reżyseria światła: Halldór Örn Óskarsson
Muzyka: Gunnar Karel Másson
Dramaturgia: Igor Dobricic
Pomoc w przebieraniu: Tanja Huld Levý
Projekcje: Guðmundur Úlfarsson
Zdjęcia: Owen Fiene
Marketing: Kara Hergils
Produkcja: Marble Crowd
Pomoc produkcyjna: Birnir Jón Sigurðsson
Koprodukcja: Teatr Narodowy Islandii
Finansowanie: Ministerstwo Kultury i Edukacji Islandii, Miasto Rejkiavik, Ambasada Islandii w Oslo

Obsada: Katrín Gunnarsdóttir, Kristinn Guðmundsson, Sigurður Arent Jónsson, Saga Sigurdardottir, Védís Kjartansdóttir

Czas trwania 2 h (1 przerwa)