Kierunek: Islandia / Człowiecza istota beznadziejna | spektakl

Wydarzenie przeglądu KIERUNEK: ISLANDIA w ramach projektu polsko-islandzkiej współpracy artystycznej – „Treasure Iceland – Theatre Inclusions”

Adolf Smári Unnarsson – “Człowiecza istota bezNADZIEJnA /Ekkert er sorglegra en manneskjan” (Nothing is more tragic than a human being)

ENGLISH VERSION

Spektakl stawia wysoko poprzeczkę na nadchodzący rok. /www.frettabladid.is

 

Nowa islandzka opera młodego i bardzo utalentowanego kompozytora Friðrika Margrétar-Guðmundssona, wyreżyserowana przez jednego z najbardziej obiecujących reżyserów islandzkich, Adolfa Smári Unnarssona. Premiera opery odbyła się w Teatrze Tjarnarbio we wrześniu 2020 r. Otrzymała świetne recenzje i zdobyła siedem nominacji do Icelandic Performing Arts Award Griman 2021, zwyciężając w kategoriach Muzyka Roku i Piosenkarka Roku.

Szczęście i jego niekończące się poszukiwanie to temat tej współczesnej, oryginalnej w treści i formie opery, stworzonej przez kompozytora Friðrika Margrétar-Guðmundssona, a napisanej i wyreżyserowanej przez Adolfa Smári Unnarssona.

Czterech bohaterów paraduje po scenie, w niezidentyfikowanej przestrzeni, szukając sensu i kontemplując to co sprawia im radość. Jednak nigdzie nie mogą znaleźć odpowiedzi na swoje pytania, ponieważ nie ma nic bardziej tragicznego niż ludzka egzystencja. Życie to boleśnie zabawna tragedia i ciągłe rozczarowania. Co więc można zrobić? Co jeśli wszystko zawiedzie? Po prostu usiądź, weź głęboki oddech, napełnij płuca powietrzem – wydychaj ze świstem. Powtarzaj do skutku. Wszystko się ułoży. Musi.

 

Realizatorzy
Kompozytor: Friðrik Margrétar-Guðmundsson
Tekst i reżyseria: Adolf Smári Unnarsson
Scenografia i kostiumy: Bryndís Ósk. Þ. Ingvarsdóttir
Dramaturgia: Matthías Tryggvi Haraldsson
Reżyseria światła: Hafliði Emil Barðason
Projekcje: Elmar Þórarinsson
Dyrygent: Pétur Björnsson
Asystent reżysera: Magnús Thorlacius
Oprawa graficzna: Gréta Þorkelsdóttir
Zdjęcia: Gunnlöð Jóna Rúnarsdóttir
Orkierstra: Baldvin Ingvar Tryggvason, Björg Brjánsdóttir, Friðrik Margrétar-Guðmundsson, Flemming Viðar Valmundsson, Pétur Björnsson, Unnur Jónsdóttir

Obsada: Dagur Þorgrímsson, Heiðdís Hanna Sigurðardóttir, María Sól Ingólfsdóttir, Ólafur Freyr Birkisson

Libretto w j.islandzkim /napisy w j.polskim
70 min bez przerwy