Kierunek: Islandia / Club Romantica | spektakl

Wydarzenie przeglądu KIERUNEK: ISLANDIA w ramach projektu polsko-islandzkiej współpracy artystycznej – „Treasure Iceland – Theatre Inclusions”

ENGLISH VERSION

 

Historia Friðgeira jest poruszająca. Jednocześnie zabawna, szczera, ekscytująca i osobista. /ÞSH. Víðsjá

Rezultatem jest jeden z najlepszych spektakli tego roku /SJ. Fréttablaðið

 

Historia zaczyna się od albumu fotograficznego, który artysta Friðgeir Einarsson kupił na pchlim targu w Belgii. Tajemnicą jest tożsamość osób na zdjęciach i to, dlaczego album był wystawiony na sprzedaż. Czy został skradziony? Ktoś go zgubił? A może wyrzucił? Wiadomo jedynie, że 40 lat temu pewna Belgijka wyjechała na Majorkę, piła sangrię, pojechała na plażę, pływała motorówką i zrobiła sobie i swojej przyjaciółce zdjęcia.

Po dziesięciu latach przemyśleń Friðgeir w końcu postanawia spróbować znaleźć prawowitego właściciela albumu i zwrócić mu go. W tym celu musi przeprowadzić rozległe badania, aby uświadomić sobie związek między postaciami na zdjęciach, a ich możliwym losem.

„Club Romantica” przedstawia widzom osoby ze zdjęć, opowiada ich historię i przybliża postać Belgijki, która wyszukała album na pchlim targu. Skłania do zastanowienia się, co stanie się z naszymi fotografiami i wspomnieniami, gdy opuścimy scenę. Kto opowie naszą historię? Czy ktoś będzie nas pamiętał za 40 lat?

Lider grupy Abendshow – Friðgeir Einarsson – jest jednym z najbardziej płodnych islandzkich artystów ostatniej dekady. Tworzy spektakle pod własnym nazwiskiem i we współpracy z różnymi grupami. Opublikował trzy książki ze swoimi dramatami. Jego spektakle są zabawne, tragiczne i zawsze bardzo osobiste.

Friðgeir był wielokrotnie nominowany do nagrody Gríman. Spektakl „Club Romantica” otrzymał nagrodę w kategorii najlepszy spektakl roku 2019.

Realizatorzy
Koncepcja: Friðgeir Einarsson
Reżyseria: Pétur Ármannsson
Scenografia i kostiumy: Brynja Björnsdóttir
Choreografia: Ásrún Magnúsdóttir
Opis: Ólafur Ágúst Stefánsson
Muzyka: Snorri Helgason
Dźwięk: Baldvin Þór Magnússon

Obsada: Friðgeir Einarsson, Snorri Helgason

Spektakl w j. islandzkim z napisami w j. polskim
Czas trwania 80 min bez przerwy