Kantor_Tropy: “Kurka Wodna”

Kantor_Tropy w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, dzień pierwszy:

18:00 – wykład Anny Królicy – Nadać rzeczom cielesny kształt. O choreograficznych akcentach w twórczości Tadeusza Kantora

19:00 – prezentacja jedynego, pełnego nagrania spektaklu Kurka wodna (brytyjski debiut Tadeusza Kantora, Edynburg, 1972)

20:30 – spotkanie z Richardem Demarco

 

Fragment Kurki wodnej Kantora z 1972 roku [wideo]

Kurka wodna_Cricot 2_Edynburg1972_fot-RichardDemarco_00150
Kurka wodna, Cricot 2, Edynburg 1972, fot. Richard Demarco

Anna Królica – WYKŁAD
„Nadać rzeczom cielesny kształt. O choreograficznych akcentach w twórczości Tadeusza Kantora”

Jedną z wczesnych idei Tadeusza Kantora była próba rozwiązania problemu Orfeusza, który dotyczył wykreowania nowego języka artystycznego, zdolnego do nadania ciała/fizycznego kształtu minionym postaciom, wydarzeniom oraz miejscom. Jednym z pomysłów reżysera na rozwiązanie dylematu Orfeusza była inscenizacja teatru pamięci. Wychodząc od tego aspektu pracy Kantora chciałabym prześledzić wątki cielesne w praktyce Tadeusza Kantora, a następnie odnieść ich do współczesnej choreografii.

RICHARD DEMARCO i „KURKA WODNA” w reżyserii Tadeusza Kantora

W Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, w ramach projektu „Kantor_Tropy”, odbędzie się pokaz niedawno odkrytego, jedynego na świecie i pełnego nagrania spektaklu „Kurka wodna” Tadeusza Kantora wystawionego w Edynburgu w 1972 roku. Nagranie zostało odnalezione w archiwum Richarda Demarco i wywołało sensację, ponieważ jedyne dotychczas znane nagranie to zaledwie 12 minutowy film przygotowany przez włoską telewizję. Światowa premiera nagrania z archiwum Richarda Demarco odbyła się w lipcu 2015 podczas wystawy “The Water Hen: Kantor, Demarco & The Edinburgh Festival” w Royal Scottish Academy w Edynburgu. Nagranie składa się ze spektaklu, filmu z udziałem widowni oraz wywiadów z Tadeuszem Kantorem i Richardem Demarco. Pokaz dopełni spotkanie z Richardem Demarco. Pokaz odbywa się dzięki współpracy Royal Scottish Academy, Richard Demarco Archive, Scottish National Gallery of Modern Art, Dundee University, Culture.pl, Konsulatu RP w Edynburgu oraz Cricoteki.

Richard Demarco (ur. 9 lipca 1930 w Portobello, obecnie dzielnicy Edynburga) – szkocki artysta współczesny i promotor sztuki, założyciel Traverse Theatre (Teatr Belki Poprzecznej, 1963) w Edynburgu. W 1966 wraz z przyjaciółmi założył Richard Demarco Gallery, odznaczony Złotym Medalem Gloria Artis.
Przez wiele lat jego galeria promowała kulturalne związki z Europą Centralną i Wschodnią, prezentując na terenie Szkocji takich artystów, jak Paul Neagu (1969), Marina Abramović (1973) czy Neue Slowenische Kunst (1986). Organizowała również wystawy współczesnej sztuki polskiej, rumuńskiej i jugosłowiańskiej, wyznaczając tym samym kierunek odbioru tej sztuki szkockim artystom.
Szczególne godne uwagi są przedsięwzięcia podejmowane wraz z Tadeuszem Kantorem i grupą Cricot 2 w latach 70. i 80. – nieoficjalne wykonanie The Water Hen (Kurki wodnej) podczas festiwalu Fringe w Edynburgu odniosło wielki sukces. Cricot 2 powracał do Edynburga wielokrotnie. Demarco zainicjował również współpracę przy spektaklu Lovelies and Dowdies (Śliczne i szkaradne) między Beuysem (performer) i Kantorem (prowadzący).
W latach 90. Demarco zaangażował się w Demarco European Art Foundation (Fundacja Sztuki Europejskiej Richarda Demarco).

Na spotkaniu w Gdańsku Richardowi Demarco towarzyszyć będą: Terry Ann Newman (Zastępca Dyrektora Demarco European Art Foundation) i Agnieszka Korzuszek (Koordynator projektu Kantor w Instytucie Adama Mickiewicza).

 

Wydarzenia towarzyszą premierze spektaklu: 

Kantor_Tropy: ON A SUNNY DAY, Saburo Teshigawara/Karas (Japonia) i Amareya Theatre & Guests, 
która odbędzie się 29.10.2015 o godz. 19:00

Honorowy patronat Ambasady Japonii w Polsce.

Projekt Kantor_Tropy realizowany jest w ramach stypendium Młoda Polska 2015 Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

kantor loga copy

Dziękujemy za wsparcie: ????????????????