Ja, Bałwan | spektakl dla dzieci

Spektakl Teatru Animacji w Poznaniu Ja, Bałwan na podstawie sztuki Maliny Prześlugi A morze nie to propozycja na zakończenie ferii dla całej rodziny!

 

MARCHEWKA

Od jutra ma być ocieplenie. Mówili, że nawet plus dziesięć.

BAŁWAN

Wejdę do morza.

MARCHEWKA

W morzu też się roztopisz.

BAŁWAN

Morze jest nieskończone. Będę nieskończony.

A morze nie, Malina Prześluga

 

Jak przeżyć całe życie w jedną noc? Jak upchnąć wszystkie zachwyty, odkrycia i piękno tego świata w paru godzinach, które zostały do odwilży? Bałwan jest jak wielkie dziecko, pragnie żyć do granic możliwości i zdaje się nie myśleć o nieuchronnym końcu. A za towarzysza obrał sobie Marchewkę, co wbrew pozorom nie jest oczywiste. Bałwan kipi radością, Marchewka jest zgorzkniałym i wiecznie niezadowolonym typem, który cudem uniknął śmierci w rosole. Początkowo Bałwanowi i Marchewce trudno jest się dogadać, różni ich wszystko. Są jednak zdani na siebie – wszak Marchewki losem jest bycie bałwanim nosem – i zaczynają łapać nić porozumienia, która z czasem przerodzi się w wielką przyjaźń. Taką prawdziwą, pełną przygód, głębokich rozmów, sprzeczek i poświęceń dla szczęścia drugiego. Ta niespodziewana i trudna przyjaźń nauczy ich (a być może nas) jak cieszyć się życiem, radzić sobie z przemijaniem, a także… jak uniknąć nieuniknionego.

 

Malina Prześluga jest dramatopisarką, Kierowniczką Literacką Teatru Animacji i autorką książek dla dzieci, m.in. „Ziuzi” – nagrodzonej tytułem Książki Roku Polskiej Sekcji IBBY. W 2015 roku została uhonorowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za dokonania w dziedzinie literatury i dramaturgii dla dzieci. W spektaklu „Ja, Bałwan” wraz z reżyserem Arturem Romańskim, poruszają ważne ale trudne tematy, jak poszukiwanie celu egzystencji, świadomość przemijania i potrzeba bliskości drugiego człowieka. Twórcy balansują między powagą tematu a humorem i lekkością tekstu. Młodszych widzów z pewnością zachwyci pomysłowa scenografia Marty Marii Madej, łącząca tradycyjne techniki origami i kirigami ze współczesną technologią i efektami multimedialnymi. Z kolei dorośli będą mogli odnaleźć znajome brzmienia w muzyce Tomasz Lewandowskiego.

Spektakl polecamy dla dzieci od 6. roku życia.

 

reżyseria – Artur Romański
dramaturgia – Malina Prześluga
muzyka – Tomasz Lewandowski
scenografia – Marta Maria Madej
współpraca scenograficzna – Igor Fijałkowski

OBSADA:
Marta Berthold
Magdalena Dehr
Aleksandra Leszczyńska
Igor Fijałkowski
Artur Romański

Czas trwania spektaklu: 70 minut

 

Spektakl brał udział w 26. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

 

Ja, bałwan to nie żart. Spektakl dedykowany jest zaledwie sześcioletnim dzieciom, ale sama uważam, że mogą, a nawet powinni zobaczyć go wszyscy, bez względu na wiek. Wszyscy sfrustrowani codziennością, obawiający się tego, co nowe, co przed nimi/nami. Wszyscy z jesienną depresją, wypaleniem, ci wątpiący.

– „Całe życie z wariatami” Monika Nawrocka-Leśnik, kultura.poznan.pl

 

 

Chociaż tematy egzystencjalne podejmowane w spektaklu wydają się niekiedy za trudne dla młodego widza, „Ja, Bałwan” to propozycja dla odbiorców w każdym wieku, którzy lubią historie przygodowe, fantastyczne, opowieści o miłości, przyjaźni, także o nauce latania. Po prostu tchnące nadzieją.

– „Skoro i tak zginiemy w zupie” Katarzyna Lemańska