Ja, Bałwan | spektakl dla dzieci

Spektakl Teatru Animacji w Poznaniu „Ja, Bałwan” na podstawie sztuki Maliny Prześlugi p.t. „A morze nie” to propozycja na zakończenie ferii dla całej rodziny!

 

MARCHEWKA

Od jutra ma być ocieplenie. Mówili, że nawet plus dziesięć.

BAŁWAN

Wejdę do morza.

MARCHEWKA

W morzu też się roztopisz.

BAŁWAN

Morze jest nieskończone. Będę nieskończony.

A morze nie, Malina Prześluga

 

Jak przeżyć całe życie w jedną noc? Jak upchnąć wszystkie zachwyty, odkrycia i piękno tego świata w paru godzinach, które zostały do odwilży? Bałwan jest jak wielkie dziecko, pragnie żyć do granic możliwości i zdaje się nie myśleć o nieuchronnym końcu. A za towarzysza obrał sobie Marchewkę, co wbrew pozorom nie jest oczywiste. Bałwan kipi radością, Marchewka jest zgorzkniałym i wiecznie niezadowolonym typem, który cudem uniknął śmierci w rosole. Początkowo Bałwanowi i Marchewce trudno jest się dogadać, różni ich wszystko. Są jednak zdani na siebie – wszak Marchewki losem jest bycie bałwanim nosem – i zaczynają łapać nić porozumienia, która z czasem przerodzi się w wielką przyjaźń. Taką prawdziwą, pełną przygód, głębokich rozmów, sprzeczek i poświęceń dla szczęścia drugiego. Ta niespodziewana i trudna przyjaźń nauczy ich (a być może nas) jak cieszyć się życiem, radzić sobie z przemijaniem, a także… jak uniknąć nieuniknionego.

 

Malina Prześluga jest dramatopisarką, Kierowniczką Literacką Teatru Animacji i autorką książek dla dzieci, m.in. „Ziuzi” – nagrodzonej tytułem Książki Roku Polskiej Sekcji IBBY. W 2015 roku została uhonorowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za dokonania w dziedzinie literatury i dramaturgii dla dzieci. W spektaklu „Ja, Bałwan” wraz z reżyserem Arturem Romańskim, poruszają ważne ale trudne tematy, jak poszukiwanie celu egzystencji, świadomość przemijania i potrzeba bliskości drugiego człowieka. Twórcy balansują między powagą tematu a humorem i lekkością tekstu. Młodszych widzów z pewnością zachwyci pomysłowa scenografia Marty Marii Madej, łącząca tradycyjne techniki origami i kirigami ze współczesną technologią i efektami multimedialnymi. Z kolei dorośli będą mogli odnaleźć znajome brzmienia w muzyce Tomasz Lewandowskiego.

Spektakl polecamy dla dzieci od 6go roku życia.

 

Reżyseria – Artur Romański
Dramaturgia – Malina Prześluga
Muzyka – Tomasz Lewandowski
Scenografia – Marta Maria Madej
Współpraca scenograficzna – Igor Fijałkowski

Obsada:
Marta Berthold
Magdalena Dehr
Aleksandra Leszczyńska
Igor Fijałkowski
Artur Romański

Czas trwania spektaklu: 70 minut

 

Spektakl brał udział w 26. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

 

Ja, bałwan to nie żart. Spektakl dedykowany jest zaledwie sześcioletnim dzieciom, ale sama uważam, że mogą, a nawet powinni zobaczyć go wszyscy, bez względu na wiek. Wszyscy sfrustrowani codziennością, obawiający się tego, co nowe, co przed nimi/nami. Wszyscy z jesienną depresją, wypaleniem, ci wątpiący.

„Całe życie z wariatami” Monika Nawrocka-Leśnik, kultura.poznan.pl

 

Chociaż tematy egzystencjalne podejmowane w spektaklu wydają się niekiedy za trudne dla młodego widza, „Ja, Bałwan” to propozycja dla odbiorców w każdym wieku, którzy lubią historie przygodowe, fantastyczne, opowieści o miłości, przyjaźni, także o nauce latania. Po prostu tchnące nadzieją.

„Skoro i tak zginiemy w zupie” Katarzyna Lemańska