Iwan Kotlarewski | Eneida | Teatr Muzyczno-Dramatyczny, Ukraina

Eneida to drugi spektakl z Teatru Muzyczno-Dramatycznego w Iwano-Frankiwsku na Ukrainie prezentowany w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

Pierwszym dziełem tego teatru był widowiskowy Hamlet, dramma per Musica, prezentowany podczas tegorocznego Festiwalu Szekspirowskiego, świetnie przyjęty przez festiwalową publiczność.

Eneida to poemat „ojca” nowej literatury i nowego języka ukraińskiego Iwana Kotlarewskiego (1769-1838), opublikowany w Petersburgu w 1798 roku. Jest to żartobliwa trawestacja Eneidy Wergiliusza, napisana językiem zbliżonym do żywej mowy ludu ukraińskiego. Przedstawia wydarzenia historyczne, które w znaczący sposób wpłynęły na rozwój ukraińskiego narodu.

Ukrycie narodowych bohaterów pod maską Trojan nie zmyliło czytelników uważnie śledzących sytuację polityczną ojczyzny. Eneida uważana jest za dzieło wyznaczające początek nowożytnej literatury ukraińskiej, które nie straciło na znaczeniu nawet po 219 latach od jego napisania.

Współczesne odczytanie Eneidy wg. Rostyslava Derzhypilskiego to próba zrozumienia przeszłości i przyszłości Ukrainy. Łącząc możliwości sceny, ekspresyjność gry aktorskiej oraz charakterystyczną dla niego symboliczną wizją świata, Derzhypilsky tworzy błyskotliwe i bezkompromisowe przedstawienie silnie nawiązujące do współczesnej, niezwykle burzliwej historii Ukrainy. Reżyser nawiązuje bowiem między innymi do Rewolucji Godności oraz działań militarnych na wschodzie kraju.

 

reżyseria, muzyka: Rostyslav Derzhipilsky,
asystent reżysera: Oleksiy Hnatkovsky,
choreografia: Olga Semyoshkyna,
kierownik sceny: Andrii Felyk,
obsada: Oleksiy Hnatkovsky, Nadiya Levchenko, Olga Kachmaryk-Komanovska, Olesya Pasichniak, Halyna Barankevych, Oleksii Leibiuk, Yurii Vykhovanets, Tetiana Hirnuk, Yevhenii Kholodniak, Igor Zakharchuk, Ivan Blindar, Roman Lutsky, Muroslava Polatayko

Spektakl prezentowany jest w ramach Tygodnia Ukraińskiego w Gdańsku 2017 organizowanego przez Konsulat Ukrainy w Gdańsku.