HYPNOTIC BRASS ENSEMBLE | koncert

Hypnotic Brass Ensemble wystąpi w Teatrze Szekspirowskim 4 kwietnia o 20:00

Nieziemsko utalentowani i nieziemsko przystojni. Koncertom Hypnotic Brass Ensemle towarzyszą często określenia typu: „tornado”, „huragan”, względnie „sztorm”. Będzie to już ich drugi koncert na gdańskiej scenie.

Ta niezwykła orkiestra dęta z Chicago składa się z 8 braci dorastających w muzykalnej rodzinie trębacza Phila Cohrana, członka legendarnej Sun Ra Arkestra. Oprócz praktycznych umiejętności gry na instrumentach dętych, synowie wynieśli z domu także zamiłowanie do jazzowej awangardy. Jednak sami przyznają, że w pewnym momencie potajemnie słuchali hip hopu, a ich idolami byli raperzy: Ice Cube i Eazy-E.

W 1999 roku bracia zaczęli grać na ulicach i stacjach metra w Chicago. Niedługo później stworzyli zespół brassowy. Wtedy też rozwinął się i ukształtował ich niepowtarzalny styl – połączenie jazzowej tradycji brass bandów z funkiem, soulem i hip-hopem. Od tamtej pory występowali i nagrywali m.in. z Erykah Badu, Gorillaz, Flea z Red Hot Chilli Peppers, Tony Allenem, Princem, Mos Defem, De La Soul, Ghostface Killah, Wu-Tang Clanem, czy Childish Gambino. Ich najpopularniejszy utwór War, trafił na ciek dwikow kinowego hitu Igrzyska mierci.

W listopadzie 2017 roku w wytwórni Honest Jon’s ukazał się ich dziewiąty album Book of Sound. Płyta jest hołdem dla spuścizny zmarłego w zeszłym roku Phila Cohrana i jego filozofii afrocentrycznego astralnego jazzu. Pod koniec 2018 roku ukazał się ich dziesiąty album Bad Boys of Jazz, który zespół zaprezentuje podczas koncertu w Gdańsku.

Opisywanie ich koncertów to niezwykle trudna sprawa, a spotykane często określenia, takie jak: „huragan”, „sztorm” czy „tornado”, nawet w połowie nie oddają tego, co dzieje się zarówno na scenie, jak i wśród publiczności. Nie bez powodu HBE znani są również jako The Bad Boys of Jazz.

Damian Tomczyk, jazzsoul.pl

SKŁAD:

Gabriel Hubert (Hudah) – trąbka

Saiph Graves (Cid) – puzon

Tycho Cohran (L.T.) – suzafon

Amal Baji Hubert (Baji/June Body) – trąbka

Jafar Baji Graves (Yoshi) – trąbka

Seba Graves (Clef) – puzon

Tarik Graves (Smoov) – trąbka

Christopher Anderson (360) – perkusja

Uttama Hubert (Rocco) – baryton