HAREVIS | opowieści i pieśni indiańskie w TwO

6.01  19:00  MUZOBAJANIE: Muzyka fletów i opowieści indiańskie – koncert

7.01  11:00   Warsztaty tradycyjnych pieśni indiańskich, dla osób dorosłych.

 

Koncert

HAREVIS (Tomasz Czyba) to multiinstrumentalista – podróżnik. Jego występ oscyluje między koncertem a performansem, inspiracjami sięgając do tradycyjnych kultur świata. Muzyk wykorzystuje szereg etnicznych instrumentów, m.in. flety indiańskie, flet egipski, dudy, bęben obręczowy, shakuhachi, gong fen. Całość uzupełnia śpiew i narracja. Harevis w zmysłowy sposób przybliża mądrość i kulturę pierwotnych ludów Ziemi.

Podczas koncertu w TwO Harevis zagra utwory pochodzące z najnowszej płyty: “Calling of the Black Jaguar”, wspólnie z Goranem Dimitrijevskim (Odinem) – serbskim muzykiem, który od 1983 gra na instrumentach perkusyjnych w wielu zespołach i rozmaitych projektach muzycznych w Serbii oraz Polsce. Muzycy współpracują od 2011, jako Odin & Harevis grają koncerty w Polsce i Europie, inspirując się rdzennymi kulturami obu Ameryk. Spotkanie z nimi na długo pozostaje w pamięci!

Warsztaty

przybliżą znaczenie i legendy związane z pieśniami tradycji Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej, które były i nadal są wykorzystywane podczas zgromadzeń, rytuałów i ceremonii. W programie znajdą się pieśni plemion Lakota, Irokezów, Azteków, Majów, Taino, Shipibo. Warsztatom towarzyszyć będą pokazy zdjęć, nagrań i filmów przedstawiających śpiewających rdzennych Indian.

 

Artysta o sobie:
Jestem pasjonatem, który stara się wykorzystać muzykę do wyrażenia przeżywanych uczuć oraz fascynacji życiem, światem i ludźmi. Swoją twórczość koncentruję na muzyce instrumentalnej, relaksacyjnej, terapeutycznej, etnicznej i filmowej. Moją specjalnością są etniczne flety z wielu krain świata, które kolekcjonuję i wykorzystuję w trakcie nagrań i koncertów. Komponuję muzykę w oparciu o uczucia i inspiracje, które przychodzą z poezji, podróży, obrazów i opowieści. Staram się, aby moja muzyka zgodnie z intencją jak najczulej docierała do serca odbiorcy, innym razem podrywała do tańca, a czasem nakłaniała do odważnego, dynamicznego działania.

Najważniejszym wydarzeniem, które miało wpływ na moją twórczość była podjęta przeze mnie samotna podróż autostopem przez 13 krajów z namiotem i indiańskim fletem w plecaku. Trwała blisko 10 miesięcy, a w jej trakcie uczyłem się muzyki od rozmaitych nauczycieli i realizowałem plan zdobycia po jednym etnicznym flecie z każdego odwiedzanego kraju. Na swojej drodze spotykam przedstawicieli starszyzny tradycji indiańskich. Wciąż uczę się od nich i przechodzę rozmaite treningi. Latem 2014 zostałem oficjalnie inicjowany na “Strażnika Dnia” tradycji Majów K’iche z Gwatemali. Ważnym nauczycielem jest dla mnie Tito La Rosa, któremu dziękuję za całą przekazaną wiedzę. Z radością i pokorą otwieram się na dalsze nauki. Pragnę nieustannie podnosić jakość tego, co tworzę i zrealizować marzenia o kolejnych dalekich podróżach wypełnionych muzyką.