HANIA RANI | koncert

Hania Rani, pianistka, kompozytorka i wokalistka, wystąpi 11 listopada 2019 r. na scenie Teatru Szekspirowskiego.

Tym razem Hania Rani przedstawi materiał ze swojej najnowszej solowej płyty Esja, wydanej przez prestiżową brytyjską wytwórnię Gondwana Records.

Znana z duetu Tęskno, założonego w 2017 roku wspólnie z Joanną Longić. W listopadzie 2018 roku artystki wystąpiły w GTS w ramach wspólnej trasy z Högnim. Tęskno okrzyknięty został jednym z najbardziej obiecujących projektów 2018 roku. Po zaledwie roku istnienia, ma na koncie występy m.in. na Open’erze, Slot Art Festivalu czy Transatlantyku oraz wyprzedane koncerty klubowe. W duecie z Dobrawą Czocher stworzyła projekt Ciechowski klasycznie i nagrała w 2015 płytę Biała flaga z klasycznymi aranżacjami piosenek tego artysty.

Pierwszy singiel Glass premierowo zaprezentowała Mary Anne Hobbs w swojej audycji dla BBC Radio 6. Miesiąc po premierze albumu Rani miała na koncie wyprzedane koncerty w Warszawie, Londynie i Paryżu. O jej muzycznych dokonaniach rozpisuje się prasa w całej Europie. Jesienią Hania Rani wróci do Londynu i Paryża, ale wystąpi też m.in. w Moskwie, Brukseli, Monachium czy Tokio.

Artystka ma na swoim koncie występy na renomowanych scenach koncertowych m.in. w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Funkhaus w Berlinie czy londyńskim Roundhouse. Występowała również na festiwalach: Open’er, Eurosonic, Scope, Spring Break czy Transatlantyk. Dała kilkadziesiąt występów na terenie całej Europy.

Od 7 lat tworzy autorską muzykę, której owocem są projekty mające na celu przekroczenie granic podziału na gatunki i style. Przykładem są nowe aranżacje pieśni Johna Dowlanda na kwintet smyczkowy i solistów, projekt muzyczno-akustyczny Preludium i Fuga na 3 akustyki czy muzyka do filmów i spektakli teatralnych. Współpracuje i występuje z takimi artystami jak: Christian Löffler (występujący już w Teatrze Szekspirowskim), Hior Chronik, Igor Herbut, Kamp czy Misia Furtak (album Co przyjdzie?).

W 2019 roku Hania Rani wygrała organizowany przez Gazetę Wyborczą plebiscyt Sanki dla najciekawszych nowych twarzy w polskiej muzyce. 5 kwietnia 2019 ukazała się jej debiutancka płyta solowa Esja, nagrywana w Reykjaviku, Warszawie i Amsterdamie, wydana przez prestiżową brytyjską wytwórnię Gondwana Records (Portico Quartet, Go Go Penguins, Matthew Halsall).

Hania Rani czyli Hanna Raniszewska w 2009 ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku, studiowała także na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.