Hamlet – komentarz | spektakl

Hamlet – komentarz Teatru Pieśń Kozła – 25 sierpnia 2019 r. w Teatrze Szekspirowskim

Hamlet – komentarz, oparty na dramacie Szekspira, stanowi jego intensywną interpretację, żywą refleksję, dopowiedzenie tego, co dramatopisarz w swoim dziele tylko zasygnalizował, a czego nie powiedział wprost. Spektakl rozgrywa się dwa miesiące przed właściwą akcją dramatu, czyli w noc zabójstwa starego króla. Noc ta przeradza się w czuwanie, rodzaj „szekspirowskich Dziadów”. Na scenie pojawiają się postaci obecne oraz nieobecne na kartach dramatu Szekspira. Przyglądamy się temu, co dzieje się w głowach bohaterów i snujemy przypuszczenia, co doprowadziło do tragedii. Na powierzchni relacji niby nic się nie dzieje, w postaciach natomiast wzbudzają się ich bolesne tajemnice. To dramat o energii, która domaga się ujawnienia, Hamlet jest jej medium.

Przedstawienie oparte jest na polifonicznej strukturze pieśni. Czternastu aktorów interpretuje postaci, zdarzenia i emocje przy pomocy dźwięków. Hamlet – komentarz to eksperyment teatralny. Słowa tekstu zostają udźwiękowione, nie pojawiają się w tradycyjnej narracji, wzrastają jako muzyczne harmonie. Słowa i muzyka opowiadają wewnętrzną strukturę postaci i rodziny.

OBSADA:

Anu Almagro, Anna Grycan, Olga Kunicka, Urszula Milewska, Natalia Voskoboynikov, Magda Wojnarowska, Volodymyr Andrushchak, Mikołaj Bońkowski, Sebastian Mach, Dominik Kujawa, Julien Touati, Dimitris Varkas, Łukasz Wójcik, Bogdan Koca, Maciej Rychły

reżyseria: Grzegorz Bral
muzyka: Jean Claude-Acquaviva, Maciej Rychły
dramaturgia: Alicja Bral
kostiumy: Alicja Gruca
scenografia: Robert Florczak
dyrygent: Lilianna Krych
światła: Wojciech Maniewski

Prezentację spektaklu poprzedzi wykład wprowadzajacy dr Alicji Bral “Szekspir w Teatrze Pieśń Kozła”, który odbędzie się o godzinie 16.00.

Teatr Pieśń Kozła wystawi w Teatrze Szekspirowskim również spektakl Pieśni Leara