Guguły | Teatr Dramatyczny w Białymstoku

Guguły w reżyserii Agnieszki Korytkowskiej-Mazur to spektakl, w którym widz otrzymuje cały zestaw najróżniejszych emocji. Tu niepohamowane wybuchy śmiechu milkną ustępując miejsca refleksji, wzruszeniu. W tej sztuce ważną rolę odgrywają także widzowie. A zabawa z nimi zaczyna się już we foyer teatru.

Anna Kopeć, Guguły, czyli Hektary u Węgierki. Rzecz do śmiechu, ale i zadumy, Kurier Poranny

Hektary to wieś jak każda inna w Polsce w latach 80. – błoto, procesje, okolicznościowe festyny, zapach ziemi, bzyczenie much, litanie odmawiane pod przydrożnymi krzyżami i … tęsknota za tym, co trwałe, odwieczne i powtarzalne. Miejsce, gdzie czas płynie „inaczej”, a minuty zastępują koronki i zdrowaśki. Guguły to historia dojrzewania w takiej Polsce tych, którzy nigdy Hektarów nie opuszczą, ale i tych, którzy wyjadą zaludniać miasta. Dziwną prawidłowością jest proces amnezji: Im dalej udało mi się dojść, tym słabiej widzę skąd idę. Tylko echo powtarza Ty wieś opuścisz, wieś ciebie nigdy.

Spektakl w ramach projektu Przypisy teatralne: Oskar Kolberg 2014

 

Muzyka w trakcie spektaklu wykonywana jest “na żywo” przez Transkapelę – polski zespół nurtu etno-folk. Inspiruje się tradycjami muzycznymi obszaru Karpat poszukując współczesnego kontekstu muzyki etnicznej.

Już ponad dziesięć lat gra Transkapela, składając hołd bogatej i różnorodnej muzyce Karpat. Muzycy na czele z głównym kompozytorem Robertem Wasilewskim odwołują się do muzyki węgierskiej, huculskiej, żydowskiej, romskiej, ale nie tylko. Coraz więcej w niej współczesności, i to najwyższej próby. Poczesne miejsce w estetyce Transkapeli zajmuje też improwizacja.
Jacek Świąder, Wyborcza.pl

 

autor tekstu: Wioletta Grzegorzewska
reżyseria: Agnieszka Korytkowska-Mazur
scenariusz teatru obrzędowego: Robert Wasilewski
adaptacja powieści Guguły: Agnieszka Korytkowska-Mazur
scenografia: Jacek Malinowski
choreografia: Maciej Zakliczyński
opracowanie muzyczne: Robert Wasilewski
inspicjent: Jerzy Taborski

OBSADA:
Matka, Babka – Jolanta Borowska
Wioletta – Katarzyna Siergiej
Ojciec – Sławomir Popławski
Inni, Mężczyzna z pociągu – Mateusz Witczuk

Transkapela:
Robert Wasilewski
Ewa Wasilewska
Iga Wasilewska
Michał Mościcki

 

W ramach Tygodnia z Teatrem Dramatycznym odbędą się również spektakle:

Sońka

Antyhona

 

Zapraszamy do teatru z dziećmi – więcej informacji tutaj: Mamo, Tato – do Teatru!