Front kaukaski w obiektywie Nino Jorjadze (1914-1918) – wystawa

Muzeum Narodowe Gruzji

Projekt jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Artystyczno-Kulturalnego Południowego Kaukazu ze wsparciem finansowym Swiss Cooperation Office for the South Caucasus (SCO), Ministerstwa Kultury i Ochrony Zabytków Gruzji
oraz Muzeum Narodowego Gruzji.

Autor: Tamar Lordkipanidze
Koordynator: Lika Mamatsashvili
Tłumaczenie Dzienników z j. rosyjskiego na gruziński: Aka Morchiladze
Redakcja: Irine Chogoshvili
Tłumaczenia angielskie: Ketevan Mamulashvili
Projekt i wsparcie IT: Ivane Kiknadze

Od 2014 roku Muzeum Narodowe Gruzji realizuje projekt związany z tematem pierwszej wojny światowej. W ramach tego projektu powstała wystawa zatytułowana Pierwsza Wojna Światowa oczami gruzińskich kobiet i została przygotowana publikacja. Wystawa prezentuje niepowtarzalne, archiwalne materiały z prywatnej kolekcji Alexandra Bagrationiego. Te archiwalne materiały zawierają osobisty pamiętnik i zdjęcia wykonane przez gruzińską arystokratkę, Nino Jorjadze w 1914-1917. Te wyjątkowe dokumenty zachowały się w rodzinie i nigdy wcześniej nie były udostępniane szerszej publiczności.

Młoda, wykształcona w Europie kobieta zostaje członkiem Czerwonego Krzyża i wyrusza na front kaukaski, jako wolontariuszka Sióstr Misjonarek, gdzie zostaje odznaczona za odwagę Orderem św. Jerzego. Będąc na linii frontu stara się uchwycić wszystko to, co widzi, czuje, słyszy i z ogromną precyzją tworzy tworzy fotograficzną kronikę frontu kaukaskiego pierwszej wojny światowej (1914-1917): bitwy pod Sarikamish, Kars, Begli-Akhet, Bitlis, Karakamis, Naziki, ruiny Anis.