Film: SZRON | pokaz przedpremierowy | Tydzień Litewski

Szron to aktualne kino, które zabiera nas w podróż do samego serca konfliktu na Ukrainie.

Pokaz przedpremierowy najnowszej produkcji francusko-litewsko-ukraińsko-polskiej prezentowanej w Cannes.

Opowieść o młodych wolontariuszach, którzy wyruszają z humanitarną pomocą na wschód Ukrainy. W drodze poznają ludzi, których życie naznaczyła wojna i w bolesnych okolicznościach odkrywają złożoność swoich uczuć.

 

Dwójka młodych Litwinów, Rokas i Inga, zostaje wolontariuszami, którzy z konwojem pomocy humanitarnej jadą z Litwy na Ukrainę. Po drodze ich plany ulegają zmianie. Przez Polskę i zachodnią Ukrainę wkraczają w śnieżne tereny Donbasu, wiedzeni ciekawością zbliżają się do linii frontu, by tam na własnej skórze poczuć niebezpieczeństwo wojny. Szron, który miał premierę na festiwalu w Cannes w sekcji Quinzaine des Réalisateurs, zbudowany jest z elementów doskonale znanych wielbicielom autorskiej koncepcji kina Šarūnasa Bartasa. Ten minimalistyczny film drogi opiera się na dramaturgicznym ascetyzmie, naturalistycznych, szarych obrazach i powolnej narracji. Oszczędna warstwa emocjonalna kryje mocną, uniwersalną wymowę. O zupełnie niewidowiskowym cierpieniu i okrucieństwie wojny, ponurych ludziach w nią uwikłanych, wyniszczonych i smutnych pejzażach. Szron to koprodukcja, w którą włączyła się także Polska. Na drugim planie litewskim aktorom towarzyszą m.in. Vanessa Paradis i Andrzej Chyra.

Katarzyna Wolanin, nowehoryzony.pl

 

reżyseria: Šarūnas Bartas
obsada: Vanessa Paradis, Andrzej Chyra, Mantas Janciauskas, Lyja Maknaviciute, Weronika Rosati

Polskimi koproducentkami są Maria Blicharska i Monika Sajko-Gradowska z firmy Donten & Lacroix Films, film powstał we współfinansowaniu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Muzykę stworzył wielokrotnie nagradzany polski kompozytor, Paweł Mykietyn.

Film został pokazany w Cannes w prestiżowej sekcji Quinzaine des Réalisateurs (Directors’ Fortnight), w której swoje obrazy prezentowali tacy twórcy jak Werner Herzog, Martin Scorsese, Jim Jarmusch czy Michael Haneke. Publiczność nagrodziła obraz gromkimi brawami i owacjami na stojąco.


Tydzień Litewski organizowany przez Gdański Teatr Szekspirowski oraz Fundację Theatrum Gedanense odbywa się dzięki współpracy z Attache Kulturalną Republiki Litewskiej oraz Litewskim Instytutem Kultury.

Partnerami wydarzenia są Ministerstwo Kultury Republiki Litewskiej oraz Rada Kultury Litwy.

Tydzień Litewski został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.