Lajkó i Vołosi - węgierski mistrz skrzypiec i cytry z polskim zespołem wirtuozów instrumentów smyczkowych - w ramach Tygodnia Węgierskiego w GTS, 5.12,19:00

FELIX LAJKO i VOŁOSI, koncert | Tydzień Węgierski

Przekraczając granice instrumentów smyczkowych tworzą muzykę na wskroś nowoczesną, noszącą w sobie znamiona jazzowej improwizacji, naładowaną rockową energią, pełną niezwykle emocjonalnego przekazu.

Félix Lajkó

to artysta wszechstronny, a jednocześnie bezkompromisowy. Ten węgierski wirtuoz skrzypiec i cytry oraz kompozytor i aktor porusza się w rozmaitych konwencjach, od muzyki tradycyjnej i filmowej po jazz, zachowując przy tym swój styl i świeżość wyrazu. Utwory Lajkó lawirują pomiędzy melancholią i transem, opanowaniem i transem, opanowaniem i nieokrzesaniem, ugruntowaną przez tradycję formą i nieskrępowaną improwizacją.

Vołosi

U boku węgierskiego artysty wystąpi polski zespół Vołosi, w skład którego wchodzą muzycy klasyczni, zaś muzyka jaką tworzą zdecydowanie wykracza poza granice folku. Obecnie w skład zespołu wchodzą Zbigniew Michałek – skrzypce, Jan Kaczmarzyk – altówka, gajdy, Robert Waszut– kontrabas, Krzysztof Lasoń – skrzypce, Stanisław Lasoń – wiolonczela.
Vołosi zadebiutowali w 2010 roku na Festiwalu Nowa Tradycja zdobywając wszystkie nagrody regulaminowe i pozaregulaminowe. W roku 2011 potwierdzili swój sukces, otrzymując Grand Prix Svetozar Stracina dla najlepszego utworu world music w Europie na konkursie organizowanym przez Europejską Unię Nadawców EBU. W roku 2012 pierwsza płyta zespołu znalazła się w specjalnej selekcji TOP20 World Charts Europe. Od tej pory Vołosi są nieprzerwanie w trasie. Koncertując na całym świecie spotykają się ze spontanicznymi reakcjami publiczności i niezwykle przychylnym głosem recenzentów, którzy zgodnie stwierdzają, że Vołosi wymykając się wszelkim klasyfikacjom stworzyli absolutnie oryginalny styl muzyczny.

Przekraczając granice instrumentów smyczkowych tworzą muzykę na wskroś nowoczesną i atrakcyjną dla współczesnego odbiorcy – wyrastającą z karpackich korzeni, ale noszącą w sobie znamiona jazzowej improwizacji, naładowaną rockową energią, pełną niezwykle emocjonalnego przekazu. Ten fenomen sprawia, że Vołosi są uwielbiani zarówno przez publiczność wielkich rockowych festiwali, bywalców prestiżowych sal koncertowych, jak i wielbicieli world music.

Muzyka formacji Vołosi, jest niepowtarzalna i nieporównywalna do żadnej innej. To bardzo wielka sztuka, aby w dzisiejszych czasach stworzyć coś nowego i absolutnie oryginalnego.
Muzyczny Kraków