ESEV YAM | koncert | Tydzień Izraelski

Jedyna w swoim rodzaju fuzja dawnej i nowej muzyki. Na jednej scenie spotkają się osobowości izraelskiej oraz polskiej sceny muzycznej, by wspólnie zagrać żydowską muzykę ze swoich rodzinnych stron. Na koncert złożą się: żydowska muzyka etniczna, pieśni tradycyjne oraz magiczne utwory religijne (niguny). Wszystkie utwory zostaną rozwinięte o elementy zbiorowej improwizacji, charakterystyczne dla starożytnej kultury nomadów, nowoczesnego jazzu i muzyki intuitywnej.

Wystąpią:
Ayelet Ori Benita (Izrael) – wokal / instr. perkusyjne
Kasia Kadłubowska – wibrafon / wokal
Ido Bukelman (Izrael) – gitara / banjo
Mikołaj Trzaskasaksofon altowy / klarnet basowy
Adam Żuchowski – kontrabas

 

Ambitny koncept koncertu “Esev Yam” został zainspirowany pospołu przez izraelską pieśniarkę Ayelet Ori Benitę i polską perkusjonistkę Kasię Kadłubowską. Artystki w projekcie połączyły dwie odległe muzyczne tradycje. Nawiązuje on bowiem do korzeni kultury żydów sefardyjskich i kultury żydów aszkenazyjskich. Równocześnie partytury dawnej muzyki etnicznej i utworów religijnych poddał śmiałej aranżacji z formami i kierunkami współczesnej awangardy – muzyką elektroniczną, twórczością intuitywną i nowoczesnym jazzem. Koncert miał doskonale przemyślaną dramaturgię. Wraz z kolejnymi utworami przybierał niemalże charakter widowiska symfonicznego, spełniając jakby ideę Karlheinza Stockhausena: “Najczystsza muzykalność jest także najczystszym mistycyzmem w nowoczesnym sensie”.
Henryk Tronowicz, Polska Dziennik Bałtycki, 03-08-2018

 

Esev Yam to Izraelsko- Polski projekt, który miał swoją premierę w lipcu 2018 roku podczas XIII Międzynarodowych Spotkań z Kulturą Żydowską w Teatrze Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie. Zespół łączy w sobie różne tradycje żydowskie, poczynając od korzeni muzyki sefardyjskiej, przez muzykę żydów osiedlonych w krajach arabskich aż do żydów aszkenazyjskich. Muzycy biorący udział w projekcie szukają wspólnego mianownika, łączenia jak się okazuje bardzo odmiennych światów, dla tego też obrali sobie jako główną inspiracje tematy wywodzące się z pradawnej mistyki religijnej. Obrzędowy charakter utworów nadaje muzyce aktualną, osobistą formę, która zachowując żywego ducha tradycji nawiązuje dialog ze współczesną rzeczywistością.
Esev Yam to muzyka transu, drogi, smutku i radości. Pieśni tradycyjne związane z codziennymi zwyczajami wzbogacona o magiczne utwory religijne. Wszystko utkane elementami intuitywnej zbiorowej improwizacji, która w czasach starożytnych nomadów była nieodłączną towarzyszką życia. Członkowie zespołu posiadają niemałe doświadczenie artystyczne, na co dzień uczestniczą w wielu projektach, nagrywają płyty. Od lat badają i studiują korzenie muzyki żydowskiej, występowali na wielu festiwalach grając muzykę, żydowską, jazzową oraz improwizowaną w kraju i zagranicą
Mówią o sobie: Jesteśmy kobietami i mężczyznami, pochodzimy z różnych kontynentów, nasi przodkowie wędrowali przez obce światy, mówimy różnymi językami, można powiedzieć, jesteśmy bardzo różni od siebie ale to właśnie nas łączy.