U źródeł pieśni – warsztaty ELŻBIETY ROJEK | TwO

Ponieważ tematem spotkań warsztatowych mają być tradycyjne pieśni polskie ukazane w świeżej odsłonie, spróbujemy zmierzyć się z tym zadaniem. Jeśli ma być świeże i ciekawe to musi być nam bliskie, aktualne w jakiś sposób, budzić zainteresowanie. Coś musimy dać od siebie, coś zaryzykować, coś zrozumieć. Więc głównym zadaniem będzie „zakorzenienie”, odnalezienie właśnie – „źródła” i odnalezienie pewnej prawdy. Trochę popracujemy nad wyobraźnią, trochę nad budowaniem historii. Postanowiłam, że podczas naszego spotkania odniosę się do pieśni z różnych obszarów i regionów, także do pieśni polskich mniejszości etnicznych. Mogę wyróżnić trzy główne obszary: Lubelszczyzna i Wielkopolska oraz tzw. Łemkowszczyzna, ale pojawi się też pieśń kurpiowska i pieśni romskie – bo to też jest część naszej kultury muzycznej. Mam nadzieję, że podczas tego trzydniowego spotkania uda nam się odnaleźć ważność i aktualność pieśni i przez nie zrozumieć ludzi – mężczyzn, kobiety, którzy je tworzyli i śpiewali i były dla nich ważne,  najważniejsze. Chciałabym, abyśmy wspólnie odbyli pewną drogę poznawczą i swojego rodzaju przygodę.

– Elżbieta Rojek

 

ELŻBIETA ROJEK – Z wykształcenia filolożka ukraińska. Aktorka, wokalistka, choreografka, animatorka kultury oraz działaczka na rzecz integracji uchodźców oraz wielokulturowości. Wieloletnia wokalistka zespołu Orkiestra Świętego Mikołaja, do 2005 roku jedna z czołowych aktorek Teatru Gardzienice, współzałożycielka Stowarzyszenia Teatralnego Chorea, stypendystka Ministerstwa Kultury, posiadaczka medalu zasłużonej Działaczki Kultury oraz, wspólnie z Orkiestrą Św. Mikołaja, nagrody Oskara Kolberga. Gra w spektaklach, śpiewa oraz tworzy własne projekty artystyczne. Współpracuje z Uniwersytetem J.J. Lipskiego w Teremiskach, Stowarzyszeniem Dla Ziemi, NeTTheatre – Teatr w Sieci Powiązań Pawła Passiniego, Stowarzyszeniem Sztuka Nowa, Instytutem Jerzego Grotowskiego, oraz Center of Performing Arts MITOS w Limassol na Cyprze.

Jej przygoda z muzyką zaczęła się w autobusach wiozących ludowe grupy śpiewacze z okolic Chełma do Kazimierza Dolnego na Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. Karierę wokalną zaczęła w zespole Orkiestra Św. Mikołaja, eksplorując łemkowską i huculską tradycję muzyczną. Kilkakrotnie powracała do Orkiestry jako wokalistka nagrywając płyty O miłości przy grabieniu siana oraz  Huculskie muzyki – płytę uznaną za najlepszą płytę folkową 2006 roku w plebiscycie internautów –  Witru@lne Gęśle oraz nagrodzoną trzecim miejscem w konkursie Polskiego Radia na Folkowy Fonogram Roku 2006. W muzycznych poszukiwaniach najbardziej blisko jej do muzyki etnicznej. Pozostała wierna zainteresowaniom muzyką tradycyjną, ale nie boi się eksperymentów.

W 2017  zaczęła współpracę z wokalistką i multiinstrumentalistką Karoliną Cichą współtworząc koncert Jeden/Wiele oraz z muzykiem i kompozytorem Waldemarem Rychłym, współtwórcą legendarnej grupy Kwartet Jorgi oraz muzykiem, wykładowcą hindi i marathi Mandarem Purandare – koncert poetycki Przystanek Poezja – Leśmian po Indyjsku). Od kilku lat prowadzi warsztaty teatralne i warsztaty śpiewu, między innymi Białogłosy w Podkowie Leśnej.

Więcej informacji: http://jela436.wix.com/ela-rojek#!o-mnie/cjg9

HARMONOGRAM WARSZTATÓW:

30.06 (piątek) – 18:00-22:00

1.07 (sobota) – 11:00-16:00

2.07 (niedziela) – 11:00-16:00

w trakcie przerwa

 

Udział w warsztatach jest BEZPŁATNY.

ZAPISY:

teatrwoknie@ftg.pl

tel. 58 322 04 14

 

UWAGA! Zgłoszone osoby muszą zadeklarować uczestnictwo w całości wybranego przez siebie warsztatu (3 dni)

 

Warsztaty realizowane są w ramach projektu U źródeł pieśni.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Ludowa i Tradycyjna.

Partner: Gdański Teatr Szekspirowski

 

Projekt U źródeł pieśni sięga do polskich tradycji muzycznych i wspiera zjawiska związane z ich kontynuacją i transformacją we współczesnym kontekście. Pieśni tradycyjne zaskakują swoją ponadczasowością, ciesząc się rosnącym zainteresowaniem w różnych zakątkach globu. Wpisując się w ten nurt, projekt sięga do polskich korzeni promując pieśni tradycyjne w uwspółcześnionych aranżacjach oraz realizując warsztaty śpiewu białego.
W okresie letnim odbywać się będą koncerty na scenie zewnętrznej Teatru w Oknie. Wystąpią takie zespoły jak Żywiołak, Percival, Mosaik, Sutari czy Annutara.
Ponadto od czerwca do października odbędą się warsztaty pieśni tradycyjnych i śpiewu „otwartym głosem”prowadzone przez ekspertów z różnych zakątków. Zajęcia w oparciu o materiał pieśniarski zbierany latami podczas badań terenowych w wielu rejonach Polski poprowadzą: Joanna Słowińska, Elżbieta Rojek, Ewa Grochowska, Justyna Mazurkiewicz z Kapelą Przewłockiego oraz zespół Sutari – Barbara Songin, Katarzyna Kapela i Zofia Zembrzuska.