Eimuntas Nekrošius: Przesuwając Horyzonty | film | Tydzień Litewski

Dokument o artystycznej drodze i osobowości legendy litewskiego teatru

 

Film Eimuntas Nekrošius: Przesuwając Horyzonty (Pushing the Horizon Further) jest osobistą refleksją autora Audronisa Liugi na temat artystycznej drogi i osobowości legendarnego litewskiego reżysera. Został nakręcony podczas prób do spektaklu Borys Godunow, wyreżyserowanego przez Nekrošiusa w Litewskim Państwowym Teatrze Dramatycznym w Wilnie w 2015 roku. Wykorzystany jest w nim także wywiad z artystą, przeprowadzony w 2013 roku, kiedy Nekrošius był dyrektorem artystycznym Teatro Olimpico w Vicenzie (Włochy).

 

Teatr Eimuntasa Nekrošiusa jest jak Atlantyda – tonie wraz z każdym znikającym dziełem reżysera. Atlantyda to oczywiście metafora odnosząca się nie tylko do spektakli, ale również do jego wizji artystycznej, nastawienia do pracy twórczej oraz wyzwań, które sam sobie stawia. Każdy kto miał okazję współpracować z Nekrošiusem, jest świadom wartości takiego spotkania jak i konsekwencji, które ze sobą niesie. – mówi autor filmu. Ten pełnometrażowy dokument wykorzystując narrację samego Nekrošiusa stanowi osobiste i niezwykle intymne spojrzenie na jego proces twórczy. Pozwala w unikalny sposób spojrzeć na reżysera jak na artystę oraz człowieka, który swoją twórczością przesuwa horyzonty.


Tydzień Litewski organizowany przez Gdański Teatr Szekspirowski oraz Fundację Theatrum Gedanense odbywa się dzięki współpracy z Attache Kulturalną Republiki Litewskiej oraz Litewskim Instytutem Kultury.

Partnerami wydarzenia są Ministerstwo Kultury Republiki Litewskiej oraz Rada Kultury Litwy.

Tydzień Litewski został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.