Dziewczynki | Teatr Studio z Warszawy, fot. Krzysztof Bieliński
Dziewczynki | Teatr Studio z Warszawy, fot. Krzysztof Bieliński

DZIEWCZYNKI | Teatr Studio w Warszawie

Lubimy wtłaczać je we wzorzec prawdziwego piękna. Bez taryfy ulgowej. Pomysł na bycie kimś innym wydaje się bardzo ryzykowny. Zawsze ktoś patrzy.

Dziewczynkę zazwyczaj definiuje się poprzez to, co wolno i czego nie wolno. Niby może zrobić wszystko, ale tak naprawdę po prostu nie warto przekraczać pewnych granic. Stereotypy wytworzone wokół ciała dziewczynki, postrzeganego jako to „słabsze” często blokują eksploracje ich ciał i ich emocji. Bo czy dziewczynka może się złościć, krzyczeć i sięgać po swoje?

Marzenie o oglądaniu czystej i niewinnej istoty, która jest nadal wolna od odpowiedzialności, bezpieczna i ufna to nieśmiertelna utopia. Potrzeba utrzymania tej figury stała się filarem bezpieczeństwa. Lubimy na nie patrzeć, lubimy je podziwiać. Lubimy wtłaczać je we wzorzec prawdziwego piękna. Bez taryfy ulgowej. Scenariusz na przyszłość to tylko i wyłącznie „kobieta”. „Księżniczki” często definiują to, co nie jest chłopięce – zawsze w takim zestawieniu – po prostu piękne tło.

Pomysł na bycie kimś innym wydaje się bardzo ryzykowny. Zawsze ktoś patrzy. A jakie jest jej spojrzenie? Czy rzeczywiście wstydzi się być oglądana, czy może po prostu jest łaskawa dla obserwatora? Jak budują siłę i gdzie ją ulokowuje? Kiedy ona powie dość, to wywoła lęk. Kiedy ona zaczyna krzyczeć, wywołuje trwogę.

Ten kto patrzy, boi się wzroku dziewczynki. Na podstawie wywiadów przeprowadzonymi z kilkunastoma dziewczynkami oraz materiałów wypracowanych w procesie prób z pięcioma z nich, tworzymy fantazje o byciu “dziewczynką”. Dorosły wkracza do tego świata na własną odpowiedzialność. Świat dziewczynek otwiera się tylko na moment.

reżyseria: Małgorzata Wdowik
autorka: Weronika Murek
scenografia: Dominika Olszowy
choreografia: Marta Ziółek,
dramaturgia: Joanna Ostrowska
reżyseria światła: Aleksander Prowaliński
obsada: Ewelina Żak, Dominika Biernat oraz Milena Klimczak, Wiktoria Kobiałka, Pola Pańczyk, Stefania Sural, Jagoda Szymkiewicz

 
Spektakl od 10 lat.

Przedstawienie jest częścią cyklu: Dziewczynka | Kobieta | Matka odbywającego się w dniach 25-27 maja w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, wpisującego się w obchody 100-lecia uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce.

Pozostałe wydarzenia w ramach cyklu:

Projekt Matka

Kobietostan.Chór na jedną aktorkę