DWIE PREMIERY | koncert

Spektakl muzyczny Sztuka oddychania i koncert zespołu Almost Jazz Group

Dochód ze sprzedaży biletów zostanie przekazany na rzecz ​Domu Dziecka w Gdańsku przy ul. Malczewskiego.

Wydarzenie będzie inauguracją działalności trójmiejskiego wydawnictwa WOOD & MOOD.

W pierwszej części wieczoru odbędzie się spektakl Sztuka oddychania

– intermedialny czterogłos o oddychaniu, w sensie fizjologicznym i metaforycznym. Punktem wyjścia jest płyta Mai Miro DE ARTE RESPIRANDI, na którą składa się zjawisko unikatowe: muzyka współczesnych kompozytorów napisana na flet barokowy. Podczas tego muzycznego spektaklu usłyszymy takie utwory, jak: Yueta Murray’a Barsky’ego na flet traverso solo, Tijdglas Mirandy Driessen na traverso i elektronikę oraz On the Lirycal Katarzyny Szwed na traverso, shvi i live electronics. Nie ma tu prostych historii – są skojarzenia czterech indywidualnych współczesnych artystek – traversistki, tancerki, performerki i rzeźbiarki, które prezentują ​oddech przez pryzmat swojego medium.​ Projekt współtworzą Maja Miro-Wiśniewska, ​Joanna Czajkowska z Sopockiego Teatru Tańca, ​Agafia Wieliczko oraz ​Adriana Majdzińska z galerii WL4.

 

Projekt ten szuka nowych miejsc dla brzmienia osiemnastowiecznych fletów. Interesuje mnie także ciało w grze – jego jamki, dukty, lewarki. Gra na traverso jest w pewnym sensie doskonaleniem się w zaawansowanej sztuce oddychania: gdzie otworzyć ciało, co unieść, którędy poprowadzić nieuchwytne powietrze? Jego kształt, nadany przez flecistę, to kwintesencja dźwięku.

Maja Miro.

 

…Kompozycji współczesnych pisanych specjalnie na flety historyczne nie ma zbyt wiele,(…) projekty takie jak De arte respirandi są dobrym sposobem na to, by pokazać piękno fletu traverso miłośnikom muzyki współczesnej.

Iwona Granacka

Projekt powstał we współpracy z Sopockim Teatrem Tańca i galerią WL4 Przestrzeń Sztuki.

Występują:

Maja Miro-Wiśniewska – poprzeczny flet barokowy
​Joanna Czajkowska (Sopocki Teatr Tańca) – choreografia, taniec
​Agafia Wieliczko – choreografia, taniec
​Adriana Majdzińska (WL4) – scenografia, instalacje

 

Druga część wieczoru to koncert Almost Jazz Group

– trójmiejskiego kwartetu jazzowego, założonego w 2012 roku przez pianistę Ignacego Jana Wiśniewskiego i akordeonistę Pawła Nowaka. Usłyszymy materiał z ich trzeciej płyty „FADE OUT”. Tym razem zespół sięgnął wyłącznie po własne kompozycje, napisane przez wszystkich muzyków kwartetu. Ich muzyka oscyluje pomiędzy nastrojowymi, akustycznymi balladami, a szybszymi swingującymi formami zbliżającymi się do współczesnego groove’u. Łączy w sobie wpływy przestrzennego, bogato harmonizowanego i nowocześnie rozwibrowanego skandynawskiego jazzu, ze środkowoeuropejską melodyką i słowiańską liryką.

Wystąpią:

Paweł A. Nowak – akordeon, akordina
Ignacy Jan Wiśniewski – fortepian
Maciej Sadowski – kontrabas
Antoni Wojnar – perkusja

 

Wydarzenie poprowadzi  Katarzyna Z. Michalska, aktorka Teatru Wybrzeże w Gdańsku.

 

Organizatorzy: Lions Club Gdańsk-1, Fundacja WOOD & MOOD

Patroni Honorowi:
Prezydent Miasta Gdańska, Paweł Adamowicz
Rektor Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku, prof. Maciej Sobczak

Partnerzy: Gdański Teatr Szekspirowski, Sopocki Teatr Tańca, Teatr na Plaży, WL4-Przestrzeń Sztuki, Fundacja Gdańska, Musicollective

Patroni medialni: Radio Gdańsk, trojmiasto.pl, Pomorze Kultury, Prestiż Magazyn Trójmiejski