Kierunki i tendencje w polityce gruzińskiej, debata

W najbliższy czwartek, 15 października, zapraszamy do eksplorowania tematu GRANIC. Uczestnicy debaty: Lado Darakhvelidze, Nadja Tsulukidze, Onno Dicker, Michael Georgeson, przedstawią różne podejścia – z punktu widzenia ekologii, polityki i ekonomii, ze szczególnym uwzględnieniem opozycji własności prywatnej do państwowej. Ale nie będą to opowieści, jakich się spodziewacie. Nasi goście udowodnią bowiem, że granice istnieją wszędzie – z jednej strony są naszą naturalną potrzebą, z drugiej wywołują konflikty, wojny i cierpienie.

Opowieść Nadji Tsulukidze dotyczy politycznych i ekonomicznych zmian w jej kraju, które centralizowały się w domu, w którym się wychowała – wpływając nie tylko na prywatne życie ludzi, relacje rodzinne i sąsiedzkie, ale również na funkcje mieszkaniowe samego budynku i jego poszczególnych pomieszczeń.

Lado Darakhvelidze rozszerzy perspektywę o ziemię – granice naturalne, wytyczone przez rzeki i roślinność zderza z historią swojej rodziny, pokazując, jak silnie wzajemnie na siebie oddziałują. Jednocześnie uwypukli zależność między prawem naturalnym – również prawem silniejszego – a państwowym, ustanowionym przez ludzi.

Onno Dicker rozwinie wątek granic, nakreślony przez te opowieści, a Mikey Georgeson nada im wymiar… muzyczny.

Wśród uczestników debaty rozlosujemy upominki: zaproszenia do teatru oraz oryginalne gruzińskie wino.

 

Po debacie, ok. 17:00, odbędzie się performans Museum TV Station, kontynuujący wątek rozważań na temat gruzińskiej polityki, w którym wystąpią: Lado Darakhvelidze (Gruzja/Holandia), Nadja Tsulukidze (Gruzja), Onno Dicker (Holandia) i Michael Georgeson (Wielka Brytania).

W performansie wezmą również udział, za pośrednictwem Skype, artyści z innych krajów: Pasha Sugurov (Rosja), Anatoly Belov (Ukraina), Willy Fournier (Kanada), Joe Krauss (Stany Zjednoczone).