Dama z pieskiem – Kote Marjanishvili State Drama Theatre

Inauguracja Tygodnia Gruzińskiego

Antoni Czechow

Scenariusz i reżyseria: Levan Tsuladze
Muzyka: Vakhtang Kakhidze
Choreografia: Gia Marghania
Autor kostiumów i lalek: Nino Namitcheishvili
Piosenki w wykonaniu: Vakhtang Kakhidze, Nani Bregvadze, Nato Kakhidze and Vocal Octet
Reżyser dźwięku: Mikheil Kilosanidze
Asystent reżysera: Nino Jorjoliani

Obsada:
Nika Tavadze, Nanka Kalatozishvili, Nata Kakhidze, Beso Baratashvili

Lalkarze:
Malkhaz Gabunia, Zura Gagloshvili, Megi Elbakidze, Teona Kitsmarishvili, Gia Marghania, Nino Namitcheishvili, Maia Sulkhanishvili

Prawdziwa, wielka miłość stanowi usprawiedliwienie dla wszystkiego, nawet dla zniszczenia zasad kierujących naszym życiem. Ludzkie błędy i słabości są częścią życia i gdyby nie te sprzeczności, świat by nie powstał. Bohaterowie przedstawienia Dama z pieskiem nie są doskonali. Anna Sergeevna jest mężatką, Gurov też ma rodzinę, ale zakochują się w sobie do szaleństwa. Żadne z nich nie jest gotowe na to, żeby porzucić rodzinę i prowadzić podwójne życie. Oboje cierpią, ale to, co mają najlepszego w życiu, to właśnie ich miłość i dlatego mają nadzieję, że z czasem uda im się znaleźć wyjście z tej sytuacji. Jednak życie przynosi coś zupełnie innego, czego nikt nawet nie potrafił sobie wyobrazić – wybucha wojna domowa i rewolucja. Rewolucyjny chaos pochłania cały kraj, a ich tragiczna miłość znika gdzieś w oddali.

Dama z pieskiem jest sztuką, w której grają aktorzy oraz lalki. Nastrój sztuki jest romantyczny i smutny, stanowi wyzwanie dla widzów, zmuszając ich do zastanowienia się nad wszystkim – od miłości do całego życia. Co miłość wnosi w nasze życie? Pasję, trudności, stabilizację?
W każdym czasie, w każdym kraju, dla każdego człowieka w danym pokoleniu i wieku – miłość jest taka sama – jest jednocześnie szczęściem i cierpieniem. Czym jesteśmy, kiedy jesteśmy zakochani? Co właściwie oznacza miłość w życiu każdego z nas? Miłość chroni nas przed niepewnością świata. Musimy ją odnaleźć. A kiedy ją odnajdziemy, musimy ją zatrzymać.