Billy Bloom | spektakl | Teatr w Oknie

Spektakl zaangażowany społecznie, emocjonalny na wielu płaszczyznach, a do tego bardzo rozrywkowy.

LinouGertz, Kulturmanifestet

 

Doskonale przyjęty w Szwecji spektakl “Billy Bloom” podejmuje temat norm społecznych, płci i seksualności. Został nominowany do teatralnej nagrody Scenkonstgalan w kategorii „Złamanie normy 2016” z uzasadnieniem: „Brutalna opowieść o dorastaniu, dumie i alienacji. Rozśmiesza i wyciska łzy. Przedstawienie jest bezkompromisowe, osobiste i do bólu queerowe. Dostarcza wzruszeń każdemu, kto doznał wykluczenia.” “Billy Bloom” wyrusza w październiku tego roku w międzynarodową trasę i odwiedzi między innymi Polskę.

 

Autor i wykonawca monodramu, Michał Axel Piotrowski, jest aktorem polskiego pochodzenia i zagra polskojęzyczną wersję spektaklu.

Monodram „Billy Bloom – ensam som Gud” (Billy Bloom – samotny jak Bóg) w reżyserii tandemu Fredrik Lundqvist/Joséphine Wistedt jest sceniczną adaptacją fragmentów w dużej mierze autobiograficznej powieści „Freak Show” autorstwa Jamesa St. Jamesa, jednej z kluczowych postaci nowojorskiego ruchu Club Kids zapoczątkowanego pod koniec lat 80.

 

Tragikomiczna sztuka opowiada o nastolatku, który po latach spędzonych w domu z matką – jego głównym źródłem inspiracji, domową nauczycielką oraz jedyną przyjaciółką – ma nagle zacząć naukę w szkole, w nowym mieście. Jego plany, żeby zasłynąć jako drag queen nie ułatwiają mu kontaktów z konserwatywnymi dorosłymi i bezlitosnymi rówieśnikami. Billy wierzy jednak, że przy pomocy „urody, poczucia humoru i wprawnej stylizacji peruk” można zmienić świat. Przełamywanie norm niesie jednak za sobą szereg konsekwencji.

Spektakl, grany w Szwecji od jesieni 2015 roku, został gorąco przyjęty przez publiczność i krytykę. Ukazało się wiele entuzjastycznych recenzji i artykułów, w tym w dwóch największych szwedzkich dziennikach: Dagens Nyheter i Svenska Dagbladet.

 

Michał Axel Piotrowski, pochodzący z Torunia, a od kilkunastu lat zamieszkały w Sztokholmie, jest aktorem głównie teatralnym, związanym z niezależnymi teatrami sztokholmskimi. Jest również współtwórcą nowego programu humorystycznego „Bauta” wyprodukowanego w tym roku dla Telewizji Szwedzkiej. Wielokrotnie współpracował z cenionym reżyserem młodego pokolenia, Nilsem Poletti; zarówno w Turteatern, uznawanym za jeden z najciekawszych sztokholmskich teatrów, jak i na słynnej młodzieżowej scenie Ung scen/öst w Linköping.

 

Billy Bloom – samotny jak Bóg
Wykonanie: Michal Axel Piotrowski
Tekst: Michal Axel Piotrowski/James St. James
Reżyseria: Fredrik Lundqvist/JoséphineWistedt
Choreografia: JoséphineWistedt
Światło: Sofia Öhrndalen
Dźwięk: Fredrik Lundqvist
Charakteryzacja/kostiumy: Michal Axel Piotrowski
Redakcja tekstu: Zuzanne Ohlson
Fotografia: Viveka Thalin

 

BILETY: 20 zł – ulgowy, 25 zł – normalny
*Zniżka dotyczy studentów, emerytów, rencistów oraz posiadaczy Karty do Kultury lub Metropolitalnej Karty do Kultury.
REZERWACJE: teatrwoknie@ftg.pl, 583220414