BEZRADNOŚĆ FILOZOFA: Propaganda oraz mowa nienawiści

Gościem Piotra Augustyniaka będą Anna Strzałkowska, socjolożka, aktywistka na rzecz równego traktowania, wykładowczyni UG oraz Michał Rusinek, literaturoznawca, tłumacz, pisarz, wykładowca UJ.

Porozmawiamy o manipulacji, demagogii i propagandzie. O tym, jak infekują one nasz język, jak degradują naszą wyobraźnię i upośledzają nasze myślenie. Jak zamykają nas w urojonej, paranoidalnej, alternatywnej rzeczywistości, którą kontrolują pozbawieni skrupułów polityczni spin doktorzy, pseudodziennikarze i patoinfluencerzy.

Porozmawiamy o „mowie nienawiści”, którą posługuje się dziś populistyczna propaganda. O szczuciu, insynuacjach, szkalowaniu, nienawistnych sugestiach, krzywdzących pomówieniach. O władzy budowanej na strachu przed Innym i mechanizmie kozła ofiarnego. O sprawowaniu kontroli nad społeczeństwem poprzez podsycanie nienawiści. O tragicznych konsekwencjach, do których to prowadzi. Wystarczy wspomnieć uchodźców umierających na polsko-białoruskiej granicy, nękanie osób LGBT, zabójstwo Pawła Adamowicza.
Gośćmi Piotra Augustyniaka będą Anna Strzałkowska i Michał Rusinek.
W trakcie spotkania nawiążemy do Makbeta Szekspira, którego fragmenty zaprezentuje Maria Kania.

 

Anna Strzałkowska jest psycholożką i socjolożką, nauczycielką akademicką na Uniwersytecie Gdańskim, autorką książek i publikacji z zakresu inkluzji społecznej (m.in. “Zarządzanie zróżnicowanym wiekowo zespołem”, “Upragniona i nieznośna dorosłość”). Była współprzewodnicząca Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania w Gdańsku, założycielka Stowarzyszenia na rzecz osób LGBT Tolerado, współkoordynatorka Modelu na rzecz Równego Traktowania. Z zamiłowania trenerka i konsultantka w zakresie zarządzania różnorodnością w biznesie.

Michał Rusinek jest literaturoznawcą, tłumaczem i pisarzem. Przez wiele lat pełnił rolę osobistego sekretarza wybitnej noblistki – poetki Wisławy Szymborskiej. Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, doktor habilitowany literaturoznawstwa. Adiunkt Katedrze Teorii Literatury na Wydziale Polonistyki UJ. Autor książek dla dzieci, które w żartobliwy i inteligentny sposób opisują otaczający nas świat.

 


Cykl Bezradność filozofa. Rozmowy o współczesności z Szekspirem w tle został zainaugurowany w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim 23 kwietnia 2021 roku, w 457. rocznicę Urodzin Williama Szekspira. Pierwsza odsłona cyklu, inspirowana szekspirowskimi postaciami Prospera i Hamleta, poświęcona była życiu i twórczości zmarłego w marcu bieżącego roku Profesora Jerzego Limona. Rozmowy w ramach cyklu organizowane są raz w miesiącu.

Kuratorem cyklu jest Piotr Augustyniak – filozof, pisarz, dramaturg, eseista, tłumacz, profesor w Katedrze Filozofii Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Jest autorem Homo polacus. Eseje o polskiej duszy (2015). Ostatnio opublikował “Wyspiański. Burzenie polskiego kościoła” (2019) oraz “Jezus Niechrystus” (2021). Publikuje w Kronosie, Przeglądzie Politycznym i Znaku. Mieszka w Krakowie.