Bezradność filozofa | Spotkanie drugie: Zemsta i sprawiedliwość

Rozmowy o współczesności z Szekspirem w tle

W spotkaniu można wziąć udział zarówno w Teatrze, jak i za pośrednictwem transmisji na żywo. Wejściówki dla osób uczestniczących na żywo, w cenie 5 zł, są już w sprzedaży. Możliwa jest też rezerwacja. Szczegóły na dole informacji. 

 

Jak rozmawiać o zemście i sprawiedliwości?

– Dzieje ludzkości to dziedziczenie uprzedzeń, traum, resentymentów, krzywd, nierozliczonych przewin, zdrad, zbrodni i innych występków. Dlatego wciąż domagamy się sprawiedliwości, ale nie potrafimy odróżnić jej od zemsty. Nasz świat zamyka się w „kole zbrodni”: w niekończącym się cyklu przemocy i odwetu. – mówi Piotr Augustyniak, kurator „Bezradności filozofa”.

Czy możliwe jest wyjście z tego zapętlenia? Czy można wyobrazić sobie sprawiedliwość bez zemsty oraz przebaczenie, które prowadzi do prawdziwego pojednania? Czy zdążymy z tą kwestią przed końcem świata? A może koniec świata, którego bliskość odczuwamy, to brak nadziei na tego rodzaju „mesjański” przełom?

Inspiracją dla rozmowy i prób odpowiedzi na te pytania będzie „Burza” Williama Szekspira.
W rozmowie udział wezmą Agata Bielik-Robson i Tomasz Stawiszyński. Rozmowę poprowadzi Piotr Augustyniak. Spotkanie odbędzie się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim i będzie transmitowane na żywo na kanałach: YouTube oraz na Facebook.


Uczestnicy drugiego spotkania w ramach cyklu „Bezradność filozofa”:

Agata Bielik-Robson – Filozofka i publicystka. Profesorka katedry Studiów Żydowskich na Uniwersytecie w Nottingham, a także Instytutu Filozofii i Socjologii PAN. Zajmuje się filozofią podmiotowości, postsekularyzmem, myślą judaistyczną oraz wpływem psychoanalizy i formacji romantycznej na filozofię. Autorka wielu książek, m.in. „Na drugim brzegu nihilizmu: filozofia współczesna w poszukiwaniu podmiotu” (1997), „Inna nowoczesność. Pytania o współczesną formułę duchowości” (2000), „Duch powierzchni: rewizja romantyczna i filozofia” (2004), „Na pustyni. Kryptoteologie późnej nowoczesności” (2008), „The Saving Lie: Harold Bloom and Deconstruction” (2011), „Żyj i pozwól żyć” (2012).

Tomasz Stawiszyński – polski filozof, publicysta i eseista. Absolwent Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2007–2011 prowadził Studio Alternatywne i współprowadził Czytelnię w TVP Kultura. Był m.in. redaktorem działu kultura w „Dzienniku”, a także szefem działu krajowego i działu publicystyki w „Newsweeku”. W Polskim Radiu RDC prowadził m.in. autorską audycję „Niedziela Filozofów czyli potyczki z życiem”. Od marca 2016 związany z Radiem TOK FM, gdzie prowadzi „Godzinę filozofów”, „Kwadrans filozofa” i „Wieczór Radia TOK FM”. Do marca 2020 roku był członkiem kolegium redakcyjnego „Kwartalnika Przekrój”. 1 marca 2020 roku uruchomił autorską stronę www.stawiszynski.org – z opcją płatnej subskrypcji. Jest twórcą internetowego podcastu „Skądinąd”, dostępnego m.in. na platformach iTunes, Google Podcasts, Spotify i YouTube. Autor książki „Potyczki z Freudem. Mity, pokusy i pułapki psychoterapii” (2013) oraz dwóch zbiorów wierszy: „Nie ma takiego imienia” (1999) i „Rzecz ciemna” (2002). 20 stycznia 2021 roku, nakładem Wydawnictwa Agora, ukazała się jego książka „Co robić przed końcem świata”.

Piotr Augustyniak – filozof, eseista i tłumacz, profesor w Katedrze Filozofii Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Jest autorem „Homo polacus. Eseje o polskiej duszy” (2015). Ostatnio opublikował „Wyspiański. Burzenie polskiego kościoła” (2019) oraz „Jezus Niechrystus” (2021). Publikuje w „Kronosie”, „Przeglądzie Politycznym” i „Znaku”. Mieszka w Krakowie.

 

WEJŚCIÓWKI:

W dniach 19 – 21 maja 2021 zakupu biletów można dokonać za pośrednictwem strony: www.BILETY.TeatrSzekspirowski.pl. Istnieje również możliwość rezerwacji biletów telefonicznie pod nr tel.: (58) 351 01 01 lub e-mailowo pod adresem: bow@teatrszekspirowski.pl. Bilety należy odebrać najpóźniej na pół godziny przed Wydarzeniem.

Kasa Teatru czynna będzie od dnia 21 maja 2021 w godz. 14.00 – 19.00.

Kontakt z kasą:

– w dniach 19 – 21 maja w godz. 10:00-16:00 pod nr tel.: 535 111 804

– od dnia 21 maja w godz. 14:00-19:00 pod nr tel.: 58 351 01 01