BEZRADNOŚĆ FILOZOFA

WYOBRAŹ SOBIE ŚWIAT NA NOWO

Wraz z Piotrem Augustyniakiem i jego gośćmi – Danutą Golec i Tadeuszem Bartosiem – zapraszamy na piąte spotkanie w ramach cyklu Bezradność filozofa. Rozmowy o współczesności z Szekspirem w tle.

Zapytamy o najgłębsze przyczyny kryzysu, który dotyka nowoczesną wyobraźnię, oraz jego różnorakie konsekwencje: psychospołeczne, polityczne, kulturowe etc. Porozmawiamy też o możliwości jej uzdrowienia oraz pożytkach, które można odnieść, czerpiąc inspirację z mitów, snów oraz twórczej imaginacji.

Porozmawiamy o rozpadzie naszej wyobraźni. Bo to on zamyka nas w bezdusznym, cywilizacyjnym pędzie konsumpcji i samorealizacji. A plenienie się teorii spiskowych, ksenofobicznych uprzedzeń oraz ideologicznych fundamentalizmów to jego przerażający paroksyzm.  – mówi Piotr Augustyniak, kurator cyklu Bezradność filozofa.

W rozmowie towarzyszyć nam będzie, jak zawsze, Szekspir. Przywołamy tym razem Sen nocy letniej. A odwołamy się do perspektywy filozoficznej i psychoanalitycznej. Gośćmi Piotra Augustyniaka będę Danuta Golec i Tadeusz Bartoś. Fragmenty Snu nocy letniej Williama Szekspira zinterpretuje aktorka Dorota Androsz.

_________________

Piotr Augustyniak – filozof, eseista, tłumacz, dramaturg, profesor w Katedrze Filozofii Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Jest autorem Homo polacus. Eseje o polskiej duszy (2015). Ostatnio opublikował Wyspiański. Burzenie polskiego kościoła (2019) oraz Jezus Niechrystus (2021). Publikuje w Kronosie, Przeglądzie Politycznym i Znaku. Mieszka w Krakowie. Jest kuratorem cyklu Bezradność filozofa w GTS.

Tadeusz Bartoś − polski filozof i teolog, publicysta, były dominikanin, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor nadzwyczajny Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku. Obecnie w działalności naukowej bada nowożytne teorie kultury, historię oddziaływania idei religijnych, filozoficznych i politycznych, ze szczególnym uwzględnieniem myśli Fryderyka Nietzschego i Martina Heideggera. Od lutego 2021 jest stałym współpracownikiem Halo.Radio, gdzie co wtorek o 9:50 premierowo ukazują się jego autorskie felietony.

Danuta Golec – psycholożka, psychoterapeutka z Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej. Tłumaczka, założycielka Oficyny Ingenium, która wydaje książki z dziedziny psychoanalizy.

________________

Cykl Bezradność filozofa. Rozmowy o współczesności z Szekspirem w tle został zainaugurowany w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim 23 kwietnia 2021 roku, w 457. rocznicę Urodzin Williama Szekspira. Pierwsza odsłona cyklu, inspirowana szekspirowskimi postaciami Prospera i Hamleta, poświęcona była życiu i twórczości zmarłego w marcu bieżącego roku Profesora Jerzego Limona.

Kuratorem cyklu jest Piotr Augustyniak – filozof, pisarz, dramaturg. Rozmowy w ramach cyklu organizowane są raz w miesiącu.