Bezradność Filozofa: A. Michnik / Transformacja vs. degeneracja

Bezradność Filozofa. Rozmowy o współczesności z Szekspirem w tle.
Spotkanie pt. „Transformacja vs. degeneracja”.
Gościem Piotra Augustyniaka będzie Adam Michnik.

 

Europa Środkowo-Wschodnia w 1989 roku weszła w proces transformacji. W jednych krajach regionu potoczyła się ona błyskawicznie, w innych zatrzymała się w pół drogi, w jeszcze innych okazała się natychmiastową klapą i degeneracją ustrojową.

W jakim momencie jesteśmy dzisiaj? Czy wojna w Ukrainie będzie jej ostatnim – zwycięskim – aktem? Czy raczej momentem przesilenia, który niezależnie od tego, kto wygra, pociągnie za sobą regresję całego regionu oraz umocnienie się tendencji populistycznych i antyeuropejskich?

Bohaterami naszej rozmowy będą (przede wszystkim) Rosja i Polska w ich wzajemnej niechęci, wielkich różnicach oraz zaskakujących i niepokojących podobieństwach.

Gościem Piotra Augustyniaka będzie Adam Michnik.

 

Adam Michnik – publicysta, eseista, pisarz, historyk i działacz polityczny. Założyciel i redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” od 1989 roku. W latach 1968–1989 dysydent i jeden z głównych działaczy opozycji demokratycznej w PRL, członek Komitetu Obrony Robotników. Autor książek, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Kawaler Orderu Orła Białego.

 


Cykl Bezradność filozofa. Rozmowy o współczesności z Szekspirem w tle został zainaugurowany w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim 23 kwietnia 2021 roku, w 457. rocznicę Urodzin Williama Szekspira. Pierwsza odsłona cyklu, inspirowana szekspirowskimi postaciami Prospera i Hamleta, poświęcona była życiu i twórczości zmarłego w marcu bieżącego roku Profesora Jerzego Limona. Rozmowy w ramach cyklu organizowane są raz w miesiącu.

Kuratorem cyklu jest Piotr Augustyniak – filozof, pisarz, dramaturg, eseista, tłumacz, profesor w Katedrze Filozofii Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Jest autorem Homo polacus. Eseje o polskiej duszy (2015). Ostatnio opublikował „Wyspiański. Burzenie polskiego kościoła” (2019) oraz „Jezus Niechrystus” (2021). Publikuje w Kronosie, Przeglądzie Politycznym i Znaku. Mieszka w Krakowie.