BELTAINE & GLENDALOUGH | koncert

Taneczno-muzyczne widowisko dla miłośników folku, tańca, Irlandii i porywającej muzyki – koncert BELTAINE&GLENDALOUGH 24 marca w Teatrze Szekspirowskim

BELTAINE

Jeden z bardziej oryginalnych zespołów polskiej sceny folkowej. Muzykę Beltaine trudno jednoznacznie zdefiniować. Charakterystyczne brzmienie grupy jest wynikiem zderzenia różnych osobowości o skrajnie odmiennych doświadczeniach muzycznych. Główną inspiracją dla muzyków jest szeroko pojęta tradycja irlandzka i bretońska, ale muzycznie zespół eksperymentuje i zaciera granice między tradycją a nowoczesnością.

Grupa powstała w 2002 r. w Katowicach. Skład na początku ulegał zmianom, ale od 2006 roku Beltaine tworzy nieprzerwanie siedmiu muzyków. Grupa wydała 4 albumy studyjne oraz 2 albumy live. Trzy studyjne płyty zostały uznane za folkowe wydawnictwa roku w plebiscycie Wirtualne Gęśle, współorganizowanym przez Polskie Radio.

Od początku ogromną siłą Beltaine były żywiołowe koncerty, entuzjastycznie przyjmowane przez publiczność na każdej szerokości geograficznej. Grupa koncertowała m.in. w Malezji, Meksyku, USA i Kanadzie; jest regularnie zapraszana na prestiżowe festiwale w całej Europie.

W 2011 roku Beltaine otrzymał nagrodę Irish Music Award w kategorii Top Celtic Rock Band przyznawaną przez American Irish Association.

SKŁAD
ADAM ROMAŃSKI – skrzypce
JAN GAŁCZEWSKI – irish bouzouki, dudy gaita
JAN KUBEK – tabla, darabuka, djembe, cajon, instrumenty perkusyjne
ŁUKASZ KULESZA – gitara akustyczna
BARTEK DUDEK – gitara basowa
PIERRE – perkusja

GLENDALOUGH

Zespół, prezentujący fuzje tańca irlandzkiego, działa od 2003 roku. Umiejętności i doświadczenie sceniczne tancerzy zostały wielokrotnie potwierdzone przez miejsca zajmowane na podiach międzynarodowych zawodów tanecznych m.in. w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Szwecji, a także w Wiedniu, Pradze, Warszawie i Krakowie.

Unikamy utartych ścieżek i nie interesują nas szablony. Lubimy robić zamieszanie – eksperymentować, łączyć formy i style taneczne, szukając nowych możliwości wykorzystania tradycyjnego tańca irlandzkiego w świecie “bez granic” – mówią twórcy.

Wykonują taniec miękki (tzw. balet irlandzki) oraz widowiskowy step, a ich wizytówką są fuzje tańca irlandzkiego z innymi stylami tanecznymi (tango argentyńskie, taniec ludowy, flamenco, tribal, jazz).