fot. Dimityj Matvejev

AKTOR MINETTI, reż. R. Tuminas | Tydzień Litewski

Spektakl w reżyserii Rimasa Tuminasa o starym aktorze, który marzy o roli Króla Leara – w głównej roli Vladas Bagdonas

Vladas Bagdonas to litewska gwiazda teatru i filmu, o którym Jacek Sieradzki pisał, że jest aktorem “zachwycająco łączącym dojrzałość z krzepkością, męski urok z dostojeństwem, precyzję realistycznego rzemiosła z rozwibrowaną wyobraźnią wyćwiczoną w szalonych wizjach teatru Eimuntasa Nekrošiusa”.

Kim on jest – ten tajemniczy dżentelmen Minetti, pojawiający się w holu hotelu Ostenda przed Nowym Rokiem, w czasie śnieżnej zamieci? Jest aktorem i będzie opowiadał o sobie, a my staniemy się zakładnikami jego historii, przeznaczenia, mistyfikacji, gry wyobraźni, marzeń o roli Króla Leara, irytującej szczerości i przygnębiających sekretów zagubionych gdzieś między rzeczywistością a fikcją. Aktor Minetti to emocjonalna sztuka o starym aktorze, który nie występował na scenie od 30 lat i który marzy by po raz ostatni zagrać Króla Leara. Wyrzuca z siebie myśli o życiu artysty, sztuce, dążeniu do doskonałości, relacji z publicznością, społeczeństwie żądnym rozrywki i wygód. Bohater sztuki Bernharda zadziwia siłą strumienia myśli i prawd wygłaszanych do widza, będących jednocześnie źródłem wyzwolenia.

 

Wybierając sztukę Thomasa Bernharda Aktor Minetti, nigdy wcześniej na Litwie nie wystawianą, reżyser Rimas Tuminas przyznał, że światopogląd Bernharda jest bliski jego sercu:

Tematem przewodnim dla Bernharda jest ciągłe niezadowolenie. Niezadowolenie z tego, co robi i z tego, co się dzieje dookoła niego. Ja również jestem pełen zwątpienia. Zwątpienia, które muszę przezwyciężyć na polu sztuki teatralnej i ponownie odzyskać wiarę. Niezależnie od tego gdzie jestem – na Litwie, w Anglii, Izraelu czy w Rosji – zawsze zaczynam od teatru, od zwątpienia, i podążam ku nadziei. To jest jedyna droga.

Rimas Tuminas zrealizował swój ostatni spektakl Aktor Minetti we współpracy z stałymi partnerami – kompozytorem Faustasem Latėnasem i scenografem Adomasem Jacovskisem. 25 lat temu ci wybitni artyści stworzyli Państwowy Wileński Teatr Mały i uczynili go sławnym dzięki swym niepowtarzalnym dziełom twórczym.

 

Thomas Bernhard (1931 – 1998)

był austriackim pisarzem, dramatopisarzem i poetą, który zyskał status klasyka jeszcze za życia, mimo że bezustannie pozwalał sobie na wypowiedzi godzące w uczucia narodowej dumy u Austriaków. Bernhard zaczął pisać dla teatru, kiedy był już dojrzałym mistrzem literackim o wyrobionym stylu i pewnym swej pozycji. Spuścizna dramatyczna Bernharda jest bardzo spójna. Czytając jego sztuki jedna po drugiej odniesie się wrażenie, że jest to jeden utwór, epicka saga jednego wielkiego rodu, rodziny, i ich bardzo zawiłych i skomplikowanych relacji. Teatr Bernharda to nie tylko fenomen literacki. W trakcie pracy nad pierwszą produkcją udało mu się znaleźć reżysera – Claussa Peymanna oraz aktorów, i dlatego później każdy utwór pisany był z myślą o konkretnych aktorach z zespołu. Sztuka Aktor Minetti, napisana i wystawiona w 1976 roku, jest dedykowana jednemu z najsłynniejszych aktorów niemieckich – Bernhardowi Minetti (1905-1998). Motto sztuki Portret artysty z czasów starości brzmi jak dedykacja dla wielkiego artysty teatralnego. Sztuka nawiązuje też do belgijskiego malarza James’a Ensora (1860 – 1949), który urodził się w Ostendzie, mieście w północno-zachodniej Belgii, na wybrzeżu Morza Północnego. To właśnie tam rozgrywa się akcja sztuki, widoczne są różnorakie powiązania z późnymi pracami Ensora – obrazy Popołudnie w Ostendzie 1882, Samotne maski 1891, Maski i śmierć 1892, pełne groteski, cech ekspresjonizmu i symbolizmu.

Sztuka Thomasa Bernharda przedstawia osobliwy wizerunek rzeczywistości, zniekształcone relacje międzyludzkie, wyobcowanie, frustrację i wewnętrzne ludzkie piekło. Szczególnie ważną postacią w sztuce jest jej główny bohater – maestro Minetti, w którego wcieli się na scenie wileńskiego Małego Teatru Vladas Bagdonas. Tekst sztuki nie ma żadnych wyróżniających akcentów, w takim znaczeniu, że przestrzeń pomiędzy poszczególnymi zabiegami i niejasnościami otwiera się przed aktorami.

Zawsze lubiłem grać role lekceważonych postaci. Powiedziałbym, że Pirosmani to była moja życiowa rola. A Minetti, jak sądzę, to moja ostatnia tak duża rola w teatrze. Te dwie kreacje tworzą most.

objaśnia Vladas Bagdonas

 

Tuminas zawsze był twórcą w cieniu Nekrošiusa, artystą szczerze podziwiającym kolegę i stale z nim rywalizującym, dyskutującym, wchłaniającym w obręb swojego języka teatralnego niektóre rozwiązania z teatru Nekrošiusa – pisze Łukasz Drewniak, na Teatralny.pl – Czasem było tak, że właściwe czytanie nowego dzieła Nekrošiusa było możliwe tylko dzięki jego echom w spektaklach Tuminasa. Tuminas parafrazował i rozwijał, podstawiał lustro i dyskutował. Ale dziś, gdy pracuje w Moskwie, jest już innym twórcą. Kochają go rosyjscy, mieszczańscy widzowie.[…] Widać jednak bardzo potrzebuje rozmowy na litewskim podwórku. Dlatego kiedy Lupa pokazał w Wilnie Plac Bohaterów Thomasa Bernharda, Tuminas odkopał jego Minettiego. No i zaprosił do głównej roli Vladasa Bagdonasa, przez dekady ikonicznego aktora Nekrošiusa, jego Tuzenbacha, Otella, Fausta, Ducha Ojca Hamleta. Minetti z wileńskiego Teatru Małego jest tylko pozornie sporem z Lupą o klucz i tonację do dramaturgii Bernharda. Tak naprawdę Tuminas znów rozmawia z jedynym reżyserem, z którym jego zdaniem warto rozmawiać: z Nekrošiusem. Bagdonas mierzy się w tym nowym spektaklu ze spektaklem sprzed trzydziestu pięciu lat. Z Pirosmani, Pirosmani… Nekrošiusa. Z własną rolą i zawartą w niej koncepcją losu artysty.[…]

Bagdonas jeszcze raz jest artystą u kresu, w chwili rozliczenia z życiem i twórczością, z samotnością i marzeniami.

Tym razem liryczny pijak zmienił się w starca i kabotyna. Stary aktor Minetti czeka w lobby hotelowym, w takiej na poły widmowej rupieciarni-kawiarni przy recepcji na przyjście dyrektora teatru, który zatrudnił go do roli Leara w galowym spektaklu na jubileusz teatru. Stosy krzeseł na scenie. Korowody zjaw i postaci o pobielonych twarzach, monologi bohatera w obliczu śmierci to echa spektaklu Nekrošiusa w inscenizacji Tuminasa. […] Wszyscy dostają klucze w tym dziwnych hotelu, tylko Minetti nie chce wziąć pokoju. On czeka, zagaduje swoje czekanie, mimo że na Minettiego aktora nikt nie czeka. W lobby hotelowym jest zabawnie, ciepło i pogodnie a przez to bezlitośnie. Życie i teatr obejdą się bez póz Minettiego, bez pamięci Bagdonasa, bez roli Leara.

Łukasz Drewniak, Teatralny.pl, fragmenty tekstu K/98: Słynni Litwini: Minetti, Pirosmani, Kafka 

 

autor dramatu: Thomas Bernhard
realizacja: Państwowy Wileński Teatr Mały
reżyseria: Rimas Tuminas
scenografia: Adomas Jacovskis
kostiumy: Kotryna Daujotaitė
muzyka: Faustas Latėnas

OBSADA:
Minetti – Vladas Bagdonas
Lady – Inga Burneikaitė
Obsługa hotelowa – Agnė Kiškytė, Daumantas Ciunis, Tomas Stirna
Goście/Maski – Indrė Patkauskaitė, Elžbieta Latėnaitė, Tomas Rinkūnas, Tomas Kliukas
Dziewczyna – Indrė Patkauskaitė
Muzyk – Kristina Žebrauskaitė
Małżeństwo – Bronė Stapulionienė, Kazys Vytautas Stapulionis

Czas trwania: 1h 30min

 

Tydzień Litewski organizowany przez Gdański Teatr Szekspirowski oraz Fundację Theatrum Gedanense odbywa się dzięki współpracy z Attache Kulturalną Republiki Litewskiej oraz Litewskim Instytutem Kultury.

Partnerami wydarzenia są Ministerstwo Kultury Republiki Litewskiej oraz Rada Kultury Litwy.

Tydzień Litewski został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.