Akademia Głosów Tradycji: Muzyczna opowieść o rzeczach ostatecznych | TwO

Podczas koncertu usłyszymy polskie pieśni tradycyjne o śmierci, w bardzo szerokim znaczeniu tego słowa.

Będą to pieśni opowiadające o dramatycznych, ludzkich losach: morderstwach, dzieciobójstwie, zdradzie, karze za zbrodnie, śmierci z żalu, z miłości i…. weselu. Dawniej stan przejścia panny w mężatkę w pewnym sensie był dla niej „śmiercią”- odejściem z domu w niewiadomym kierunku, być może na zawsze. Dlatego nie zabraknie również pieśni oczepinowej.

“Powiadają ludzie”, “Ballada o Henryku”, “Siałam rutę siałam miętę”, “Jasio konie poił”, “A w niedzielę z porania”…..to hipnotyzujące, wielozwrotkowe opowieści, ballady, pieśni dziadowskie, oparte często na historiach prawdziwych, znanych z przekazu ustnego, podawanych z pokolenia na pokolenie legend i podań.

Szczególnym gatunkiem wśród pieśni tradycyjnych są pieśni pogrzebowe, żałobne i lamenty. W Muzycznej opowieści o rzeczach ostatecznych zajmują one szczególne miejsce. To dzięki nim najbliżsi zmarłego wyrażają swój ból po stracie, ale i dopełniają obrządku, by człowiek przenoszony w inny stan nie pozostał w zawieszeniu, gdzieś pomiędzy…

Wybór pieśni żałobnych jest nieprzypadkowy. Swą treścią dopowiadają wcześniej wyśpiewane historie, tworząc klamrę w narracji.

Czas trwania: 90 min
Bilety: wstęp wolny (kapelusz)

Muzyka: Akademia Głosów Tradycji na podstawie:
Nagrania archiwalne ze Zbiorów Fonograficznych Instytutu Sztuki PAN
Polskie Radio „Muzyka Źródeł”
„Muzyka Odnaleziona”
Pr. II Polskiego Radia
Preferencje wiekowe: 15+
Konsultacja merytoryczna: Paweł Grochocki
Reżyseria: Akademia Glosów Tradycji

Występują śpiewaczki Akademii Głosów Tradycji w składzie:
Aleksandra Bakiera, Anna Bochnak, Desislava Gicheva, Ewa Kielar, Olga Krasoń, Anna Krawiec, Zosia Legeżyńska, Beata Meus, Katarzyna Rosińska i Agnieszka Rusakiewicz.