2. DZIEŃ MUZYKI EKSCENTRYCZNEJ | 4DME

Drugi z 4 Dni Muzyki Ekscentrycznej to eksplozja dźwięków z 3 fortepianów, z supportem wiolonczeli

 

Volker Beltermann występujący pod pseudonimem Hauschka to jeden z najbardziej znanych pianistów grający na tzw. fortepianie preparowanym.

Wykorzystując m.in. taśmy Gaffa, folie kuchenne, zakrętki, piłki do ping-ponga, a nawet wibratory, umieszczone na strunach i młoteczkach instrumentu, artysta uzyskuje zaskakujące brzmienie, a fortepian w jego rękach generuje nie tylko melodię, ale staje się również instrumentem perkusyjnym. Hauschka jest nie tylko pianistą, ale i kompozytorem. Szerszej publiczności artysta dał się poznać za sprawą tegorocznej oskarowej nominacji za muzykę do filmu „Lion – Droga do domu”.

Najnowszy album Hauschki  „What If” to płyta frapująca, radykalna i wielowątkowa. Partie fortepianu zostały dopełnione elektroniką, szumami zrodzonymi z fascynacji brzmieniami Roland Jupiter 4 i harmonizerem Eventide H3000. Partie fortepianu, nadal są obecne, zostały jednak powielone i wielokrotnie zapętlone. To album niezwykły, którego nie da się zamknąć w jakichkolwiek ramach współczesnej muzyki.

Przed Hauschką wystąpi polska wiolonczelistka i kompozytorka Karolina Rec działająca pod pseudonimem Resina

Resina jako pierwsza Polka podpisała konktrakt z wytwórnią FatCat, dla której nagrywali Sigur Ros, Matmos (duet współpracujący z Bjork) czy Mum. Grę Rec charakteryzuje przede wszystkim osobisty język improwizacji i alternatywne podejście do melodii. W październiku 2016 ukazało się jej solowe wydawnictwo “Resina”, które jest owocem eksperymentów łączących wiolonczelę i proste narzędzia elektroniczne. To czasem prawie piosenki, czasem bardziej rozbudowane intuicyjne impresje, a ogniwem spajającym wszystkie kompozycje jest chęć poznania i wykorzystania nieoczywistych właściwości instrumentu.4DME czyli 4 Dni Muzyki Ekscentrycznej, to impreza festiwalowa, która organizowana jest po raz drugi. Pozostałe koncerty odbędą się w dniach 28 maja oraz 2-3 czerwca 2017.

Sprawdź LINE-UP’y pozostałych DNI MUZYKI EKSCENTRYCZNEJ:

1

3

4