Wieczorki literackie w społecznościach lokalnych

Tak jak w poprzedniej edycji projektu “Lira Szekspira – czyli ciąg dalszy”, tak i w jego drugiej odsłonie, bardzo ważne były dla nas finałowe odczyty prac nagrodzonych uczestników. Tym samym zaangażowanie i praca włożona przez uczniów w stworzenie ciągów dalszych dzieł Szekspira, znalazły swoje ukoronowanie podczas czterech niepowtarzalnych wieczorków literackich.

Kolejny raz mogliśmy liczyć na wspaniałych, zawodowych aktorów z Teatru Wybrzeże: Piotra Biedronia, Jerzego Gorzko i Roberta Ninkiewicza, którzy włożyli wiele serca w przygotowanie się do publicznego odczytania prac i zrobili to z niezwykłym zaangażowaniem. Co ciekawe, dokonana przez aktorów interpretacja dzieł czasami różniła się od zamysłów samych autorów. W ten sposób pozwoliła uczestnikom spojrzeć na własne prace z innej perspektywy i nadać im nowego znaczenia, co było dodatkowym walorem wydarzenia.

Fot. Jacek Klejment

Dzięki wsparciu nauczycieli i zaprzyjaźnionym instytucjom (tu dziękujemy szczególnie Słupskiemu Ośrodkowi Kultury) mogliśmy zorganizować nasze wieczorki w interesujących i klimatycznych przestrzeniach: Słupskiej Herbaciarni w Spichlerzu, Teatrze BOTO w Sopocie, w Domu Sąsiedzkim Fundacji Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych FORUM w Gdańsku oraz w Osiedlowym Klubie Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej Bałtyk w Gdyni. W każdym z miejsc catering przygotowany był przez lokalne firmy. Obecność przekąsek i napojów podnosiła rangę wydarzenia i stwarzała nastrój prawdziwego święta literatury i młodych adeptów pisarstwa.

Fot. Krzysztof Grecko

Organizatorzy wraz z aktorami udali się do miejscowości laureatów, aby we wspaniałej atmosferze uroczyście odczytać prace, oraz wręczyć zwycięzcom nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy. Na wydarzeniach nie zabrakło najbliższej rodziny uczestników, przyjaciół, kolegów, oraz lokalnej społeczności, która zachęcana plakatami informującymi o wydarzeniach, chętnie brała w nich udział.

Fot. Dawid Linkowski

Podobnie jak w poprzedniej edycji, mogliśmy cieszyć się również obecnością jurorów: prof. Ewy Nawrockiej, Daniela Odiji i Michała Pruszaka, którzy aktywnie uczestniczyli w dyskusji między autorami zwycięskich prac a publicznością. Przemiły klimat nastrajał do intelektualnej rozmowy, z której każdy mógł wyciągnąć interesujące wnioski i usłyszeć wiele ciekawych mądrości.

Fot. Dawid Linkowski

Zdanie, które bardzo mocno zapadło nam w pamięci, według nas niosące ważne przesłanie i ukazujące jak wiele emocji może wywołać nasz projekt, to słowa mamy jednej z nagrodzonych uczestniczek: „Bądźmy wrażliwi na wrażliwość innych”. Niechaj ten akcent będzie podsumowaniem tej edycji projektu „Lira Szekspira 2 – czyli ciąg dalszy”, który kolejny raz dostarczył zarówno uczestnikom, widzom jak i organizatorom niezapomnianych przeżyć oraz nowych życiowych lekcji, które pozwolą nam wszystkim szerzej otwierać się na innych ludzi, ich uczucia i talenty.