Trójmiejskie atrakcje wydarzenia i imprezy kulturalne Trójmiejskie atrakcje wydarzenia i imprezy kulturalne
spektakle | koncerty | atrakcje

Trójmiejskie atrakcje w Teatrze Szekspirowskim!

 

W poszukiwaniu atrakcji w Gdańsku i regionie pomorskim nie sposób nie trafić na Gdański Teatr Szekspirowski. To jedyny teatr elżbietański w Polsce, wyposażony w oryginalny układ sceny i widowni rodem z czasów Williama Szekspira - jednego z najsłynniejszych dramaturgów wszechczasów.

 

Zapraszamy do miejsca stanowiącego najważniejszy punkt na kulturalnej mapie regionu, jakim może poszczycić się Trójmiasto. Wydarzenia proponowane przez nasz teatr z pewnością przypadną do gustu miłośnikom rozrywki na najwyższym poziomie.

Najlepsze, co oferuje Trójmiasto

Bogata historia, wspaniała architektura, wygodna komunikacja i beztroski wypoczynek nad morzem to nie jedyne zalety, jakimi może pochwalić się Trójmiasto. Atrakcje, szczególnie dla miłośników ambitnych form spędzania wolnego czasu wiążą się również z kulturą i sztuką, a jednym z najciekawszych miejsc - z tego punktu widzenia - jest Gdański Teatr Szekspirowski.

Zwiedzanie teatru? Obowiązkowo!

Ten niezwykły teatr jest niczym szkatuła na skarb – w ciemnej ceglanej bryle, wybudowanej na granicy Głównego Miasta, architekt Renato Rizzi ukrył delikatne drewniane wnętrze dawnej Szkoły Fechtunku, pełniącej od początku XVII wieku funkcję pierwszego publicznego teatru ówczesnej Rzeczypospolitej. To niezwykłe pochodzenie oraz unikatowa, odważna architektura Teatru Szekspirowskiego przyciągają do niego odwiedzających z całego świata. Atrakcją, chętnie włączaną obecnie do programów przez inne teatry w Polsce, stało się zwiedzanie teatru. Nie chodzi jednak tylko o możliwość wejścia za kulisy sceny. W trakcie odbywającego się codziennie zwiedzania teatru z przewodnikiem zwiedzający poznają historię teatrów w Gdańsku, teatrów elżbietańskich wywodzących się z Anglii, różnice w budowie typów scen i widowni teatralnych, a także uczą się odczytywać zaklęte w bryle budynku architektoniczne „smaczki”.

 

Ponadto raz w miesiącu organizujemy Rodzinne Zwiedzanie teatru, które stanowi wspaniałą atrakcję dla całych rodzin, wspólnego spędzenia czasu i dobrej zabawy. Te wydarzenia mają charakter edukacyjny. Każdy miesiąc to inna tematyka, jednak zawsze związana z teatrem.

Kiedy szczególnie warto odwiedzić Trójmiasto? Wydarzenia cykliczne w teatrze

Teatr Szekspirowski stanowi jedno z najważniejszych miejsc dla mieszkańców i turystów odwiedzających Trójmiasto. Imprezy kulturalne, odbywające się tutaj cyklicznie zdobyły rzesze fanów, którzy regularnie odwiedzają Gdańsk i Teatr by wziąć w nich udział. Teatr tętni życiem przez cały rok, a na jego deskach odbywają się nie tylko doskonałe spektakle w oparciu o polskie i zagraniczne sztuki, ale również ciekawe koncerty i inne imprezy kulturalne.

 

Na naszych deskach regularnie goszczą sztuki przygotowane przez najsłynniejsze teatry w Polsce i Europie. Miłośnicy teatru z łatwością znajdą tu coś dla siebie. Program nie ogranicza się jednak do klasyki i nowości ze sztuki współczesnej. Chętnie wystawiamy również spektakle nieszablonowe, wychodząc z założenia, że jednym z najważniejszych atrybutów teatru jako sztuki jest jego wszechstronność i uniwersalność, a także swoboda twórcza.

 

Dla wielu widzów przyjeżdżających do nas z całego kraju oraz dla mieszkańców Trójmiasta, imprezy kulturalne o charakterze cyklicznym, które organizujemy stanowią rokrocznie ważną datę w kalendarzu. Doskonałym tego przykładem jest organizowany od 1997 roku Festiwal Szekspirowski. Ta międzynarodowa impreza, podczas której obywa się przegląd ciekawych zespołów teatralnych z całego świata jest dla publiczności, krytyków, teatrologów i twórców okazją do spotkania i dyskusji na temat teatru. Gorąco zapraszamy Państwa również na cykle wydarzeń Teatry Polskie i Tetry Europy, których celem jest popularyzacja sztuki teatralnej.

 

O atrakcyjności Teatru Szekspirowskiego wśród innych instytucji artystycznych w Polsce przesądza fakt, że jest on z założenia sceną nie posiadającą własnego zespołu aktorskiego, przeznaczoną do prezentacji nie tylko spektakli dramatycznych i tanecznych, ale także koncertów, wystaw, performansów, konferencji, festiwali, różnorodnych zajęć edukacyjnych oraz projekcji filmów. W wielofunkcyjnym budynku gdańskiego teatru, wyposażonym w jedyny tego typu na świecie otwierany dach o powierzchni aż 200 m2, można zrealizować wydarzenia o najśmielej napisanych scenariuszach. Jedną z największych letnich atrakcji są spektakle szekspirowskie, grane na tradycyjnej elżbietańskiej scenie, pod gołym niebem. Spektakle te tłumaczone są na język angielski i niemiecki.

Trójmiejskie imprezy muzyczne!

Teatr Szekspirowski to również niezwykle interesujące wydarzenia muzyczne. Pragniemy, by nasze koncerty stanowiły dla gości przeciwwagę dla słyszanej na co dzień w radiu muzyki rozrywkowej. Regularnie zapraszamy do nas interesujących wykonawców z Polski i zagranicy.

 

Miłośników dobrej muzyki z pewnością zainteresuje cykl Scena Odkryć, w ramach którego zapraszamy na koncerty mniej znanych, ale niezwykle interesujących i utalentowanych młodych muzyków.