Teatralny Pasjans 2020

Projekt Teatralny Pasjans, to najbardziej wzruszający, angażujący i ważny społecznie projekt Działu Edukacji Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Założenie projektu jest w zasadzie proste: rekrutujemy grupy amatorów; osobno: młodzieży, seniorów i osób z niepełnosprawnościami. Zapewniamy im reżyserów, wsparcie organizacyjne, szkolenia/ warsztaty. Następnie prosimy, aby w miesiącach maj-listopad przygotowali 30-minutowy spektakl teatralny. Fenomen projektu polega na tym, że grupy te (w sektorach po 3) – przygotowują ten sam tekst. W tym samym tłumaczeniu. Mówią tym samym językiem, wcielają się w te same role. I na wielkim finale w GTS – występują jedni po drugich! Oglądają się nawzajem. Widzą w „swojej roli”, kogoś całkowicie od siebie innego, z kim w innej sytuacji – minęliby się na ulicy całkowicie właściwie bez słowa; z kim nie mają nawet powodu rozpoczynać dialogu.

W edycji 2020 – 3 grupy (seniorzy, osoby z niepełnosprawnościami i uczniowie) przygotują „Odyseję” Homera; 3 kolejne – „Żaby” Arystofanesa; 3 ostatnie – „Don Kichota” Cervantesa. Projekt kierowany jest do grup z woj. pomorskiego.

Aby dostać się do projektu należy:
– wypełnić formularz zgłoszeniowy (do pobrania poniżej)
– wysłać formularz on-line na adres shakesploring@gmail.com
lub
– dostarczyć / wysłać formularz w formie drukowanej na adres: Gdański Teatr Szekspirowski, ul. Bogusławskiego 1, 80-818 Gdańsk
– do formularza dołączyć dowolną liczbę załączników (prace literackie, zdjęcia, filmy, prace plastyczne, listy, nagrania dźwiękowe etc.). Załączniki mają na celu pomóc nam (organizatorom) lepiej poznać Waszą grupę. Zalecamy dobrać załączone materiały tak, aby mówiły one coś o możliwościach i zasobach grupy oraz aby prezentowały nam charakter, zdolności i potrzeby poszczególnych członków grupy.
– każda grupa musi posiadać lidera (aktywnego członka lub opiekuna), który dobrze zna grupę i będzie pełnił rolę łącznika między nami a Wami. Lider otrzyma niewielkie wynagrodzenie, ale będzie też miał dodatkowe obowiązki w projekcie.

Grupom zapewniamy:
– profesjonalne wsparcie reżyserów/aktorów (każdą grupą opiekuje się inny specjalista, który przepracuje z Wami 30h w Waszej społeczności lokalnej)
– szkolenie integracyjno-informacyjne dla reżyserów i liderów wszystkich grup
– wyżywienie podczas szkolenia oraz podczas całego dnia przeglądu finałowego, w którym bierzecie udział
– transport (o ile jest potrzebny) na przegląd finałowy, który odbywa się na scenie naszego teatru
– wsparcie finansowe tworzenia strojów i/lub scenografii
– profesjonalne fotografie i nagrania filmowe z finału projektu
– broszurę poprojektową w wersji drukowanej wraz z płytą DVD z reportażem z projektu i nagraniami wszystkich spektakli

I najważniejsze – ogromną przygodę, wielkie wzruszania, artystyczne spotkanie, które zostaje w sercach wszystkich uczestniczących w projekcie osób na długie lata!

Zobacz reportaż z finału poprzedniej edycji projektu (2019)

Przed wysłaniem zgłoszenia prosimy zapoznać się z regulaminem naszego projektu, dostępnym tutaj:

Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu “Edukacja Kulturalna”