Profesor Jerzy Limon

Profesor Jerzy Limon (1950-2021) był inicjatorem powstania Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i jego pierwszym Dyrektorem. W 1990 roku stworzył Fundację Theatrum Gedanense prowadzącą działania na rzecz powstania w Gdańsku teatru inspirowanego istniejącą w tym miejscu w XVII wieku sceną elżbietańską. Był Dyrektorem Artystycznym zainicjowanego w 1997 roku przez Fundację Festiwalu Szekspirowskiego. Dzięki jego staraniom w 2008 roku powstała instytucja kultury założona wspólnie przez Fundację, Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Prezydenta Miasta Gdańska pod nazwą Gdański Teatr Szekspirowski. Instytucja otrzymała wsparcie finansowe na budowę swojej siedziby z Unii Europejskiej, samorządów lokalnych oraz MKiDN. We wrześniu 2014 spełniło się marzenie Pana Profesora, budynek Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego został otwarty i miała miejsce Inauguracja pierwszego sezonu artystycznego.

Profesor Jerzy Limon był wybitnym szekspirologiem i teatrologiem, pisarzem, autorem publikacji naukowych wydanych w kraju i za granicą oraz powieści. Był członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i ZAiKS, członkiem krajowym czynnym Polskiej Akademii Umiejętności oraz członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk, Był także członkiem Polskiego Towarzystwa Szekspirowskiego i Polskiego Towarzystwa Historyków Teatru oraz członkiem założycielem Forum Integracji Nauki, Kultury i Sztuki Sfinks w Sopocie. Wykładał na Uniwersytecie Gdańskim, oraz gościnnie m.in. w Hunter College, University of Delaware, University of Colorado, University of Aberdeen, Kingston University oraz Shakespeare Institute w Waszyngtonie.

Jerzy Limon był laureat wielu nagród, w tym „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. W 2014 roku, za zasługi dla polsko-brytyjskiej współpracy kulturalnej, przez Królową Elżbietę II został odznaczony Honorowym Orderem Imperium Brytyjskiego w stopniu Oficera (OBE). W 2015 roku został laureatem Nagrody Jerzmanowskich, przyznawanej przez Polską Akademię Umiejętności. W tym samy roku otrzymał również Medal św. Wojciecha. W 2019 roku w rodzinnym mieście Szekspira, Stratfordzie nad Avonem, Profesor Jerzy Limon odebrał międzynarodową nagrodę Pragnell Shakespeare Award za wybitne osiągnięcia w popularyzowaniu i rozwoju wiedzy na temat dzieł Williama Szekspira.

Powstanie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego jest niewątpliwą zasługą i dziełem życia Pana Profesora Jerzego Limona, który na zawsze pozostanie w sercach tych, którzy Go znali i mieli zaszczyt z nim współpracować.