Gdański Teatr Szekspirowski kontynuuje prezentacje różnorodnych zjawisk kulturalnych z Europy i świata. Tym razem postawił na sąsiadów z dalekiej północy – KIERUNEK: ISLANDIA.
W kwietniu rusza półtoraroczny projekt polsko-islandzkiej współpracy artystycznej – „Treasure Iceland – Theatre Inclusions”, którego kulminacją będzie tygodniowy przegląd wydarzeń teatralnych i muzycznych, a także międzynarodowa produkcja teatralna z udziałem Olgi Bołądź.
Projekt podzielony jest na kilka etapów. W kwietniu z wizytą studyjną do Gdańska przyjadą islandzcy twórcy i partnerzy Teatru Szekspirowskiego, by odwiedzić trójmiejskie instytucje kultury i organizacje społeczne, oraz aby przeprowadzić warsztaty z grupą lokalnych aktorów. W kolejnych miesiącach ci ostatni odwiedzą Reykjavik, gdzie pracować będą nad polsko-islandzką koprodukcją, którą widzowie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego będą mogli zobaczyć w lutym 2023 roku.
Projekt realizowany jest we współpracy z Instytutem Anglistyki i Amerykanistyki Uniwersytetu Gdańskiego, którego studenci Kierunku Zarządzania Instytucjami Artystycznymi zostaną zaangażowani do koordynacji działań projektowych, zdobywając w ten sposób pierwsze, międzynarodowe doświadczenie w branży teatralnej.
O programie:
- Nazwa: Program „Kultura” działanie 2: Poprawa dostępu do kultury i sztuki w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014 – 2021
- Tytuł projektu: TREASURE ICELAND-THEATRE INCLUSIONS
- Operator projektu: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
- Partnerzy projektu: Vinnslan listhópur, Uniwersytet Gdański
- Czas trwania projektu: 01.01.2022 – 30.05.2023
- Całkowity koszt projektu: 1 153 398,15 PLN
- Kwota dofinansowania dla GTS: 954 888,34 PLN
Relacja z prac nad spektaklem Proximity, Gdański Teatr Szekspirowski, 4 – 9 kwietnia 2022
fot. Dawid Linkowski
Gdański Teatr Szekspirowski jest instytucją niestandardową, impresaryjną, mającą ogromny potencjał realizowania działań międzynarodowych, budowania współpracy artystycznej i edukacyjnej na wielu poziomach. Postrzegamy się jako rodzaj „łącznika” między twórcami z kraju i zagranicy. Warto podkreślić, że projekt islandzki to coś więcej, niż prezentacja spektakli teatralnych czy koncertów. Rozpoczynamy półtoraroczny projekt, oparty na nawiązywaniu kontaktów, współpracy i wymianie doświadczeń.
– mówi Agata Grenda, Dyrektorka Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.
„Kierunek Islandia” – pod tym hasłem jesienią 2022 zrealizowany zostanie tygodniowy przegląd kultury i sztuki Islandii. Dobór programowy został pomyślany tak, aby oddać różnorodność zjawisk artystycznych tego małego, 350-tysięcznego kraju.
Kierunek: Islandia to poszerzona formuła cyklu Teatry Europy i Świata, które od 2014 r. realizował założyciel Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, prof. Jerzy Limon. 15 edycji pokazało jak wartościowe są prezentacje sztuki z innych kręgów kulturowych. A ponieważ zaczęliśmy pokazywać spektakle zagraniczne przez cały rok, wolimy nie koncentrować się na cezurach czasowych, a na kierunku właśnie. A o Islandii większość z nas wie wciąż bardzo niewiele
– dodaje Agata Grenda
Relacja z prac nad spektaklem Proximity, Gdański Teatr Szekspirowski, 4 – 9 kwietnia 2022,
Przygotowanie: studenci ZIA

