Kierunek: IslandiaKierunek: Islandia

Gdański Teatr Szekspirowski kontynuuje prezentacje różnorodnych zjawisk kulturalnych z Europy i świata. Tym razem postawił na sąsiadów z dalekiej północy – KIERUNEK: ISLANDIA.

W kwietniu 2022 ruszył półtoraroczny projekt polsko-islandzkiej współpracy artystycznej – „Treasure Iceland – Theatre Inclusions”, którego kulminacją był tygodniowy przegląd wydarzeń teatralnych i muzycznych, a rezultatem będzie międzynarodowa produkcja teatralna z udziałem Olgi Bołądź.

Projekt podzielony jest na kilka etapów. W kwietniu 2022 odbyła się wizyta studyjna, do Gdańska przyjechali islandzcy twórcy i partnerzy Teatru Szekspirowskiego, by odwiedzić trójmiejskie instytucje kultury i organizacje społeczne, oraz aby przeprowadzić warsztaty z grupą lokalnych aktorów, którzy następnie odwiedzili Reykjavik, pracując wspólnie nad polsko-islandzką koprodukcją, którą widzowie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego będą mogli zobaczyć w lutym 2023 roku.

Projekt realizowany jest we współpracy z Instytutem Anglistyki i Amerykanistyki Uniwersytetu Gdańskiego, którego studenci Kierunku Zarządzania Instytucjami Artystycznymi zaangażowani są przy koordynacji działań projektowych, zdobywając w ten sposób pierwsze, międzynarodowe doświadczenie w branży teatralnej.

O PROJEKCIE:

 

  • Nazwa: Program „Kultura” działanie 2: Poprawa dostępu do kultury i sztuki w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014 – 2021
  • Tytuł projektu: TREASURE ICELAND-THEATRE INCLUSIONS
  • Operator projektu: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
  • Partnerzy projektu: Vinnslan listhópur, Uniwersytet Gdański
  • Czas trwania projektu: 01.01.2022 – 30.05.2023
  • Całkowity koszt projektu: 1 153 398,15 PLN
  • Kwota dofinansowania dla GTS: 954 888,34 PLN

 

Relacja z prac nad spektaklem Proximity, Gdański Teatr Szekspirowski, 4 – 9 kwietnia 2022
fot. Dawid Linkowski

Gdański Teatr Szekspirowski jest instytucją niestandardową, impresaryjną, mającą ogromny potencjał realizowania działań międzynarodowych, budowania współpracy artystycznej i edukacyjnej na wielu poziomach. Postrzegamy się jako rodzaj „łącznika” między twórcami z kraju i zagranicy. Warto podkreślić, że projekt islandzki to coś więcej, niż prezentacja spektakli teatralnych czy koncertów. Rozpoczynamy półtoraroczny projekt, oparty na nawiązywaniu kontaktów, współpracy i wymianie doświadczeń.
– mówi Agata Grenda, Dyrektorka Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

„Kierunek Islandia” – pod tym hasłem jesienią 2022 zrealizowany został tygodniowy przegląd kultury i sztuki Islandii. Dobór programowy został pomyślany tak, aby oddać różnorodność zjawisk artystycznych tego małego, 350-tysięcznego kraju.

Wydarzenia projektu

PROGRAM PRZEGLĄDU

 

Kierunek: Islandia to poszerzona formuła cyklu Teatry Europy i Świata, które od 2014 r. realizował założyciel Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, prof. Jerzy Limon. 15 edycji pokazało jak wartościowe są prezentacje sztuki z innych kręgów kulturowych. A ponieważ zaczęliśmy pokazywać spektakle zagraniczne przez cały rok, wolimy nie koncentrować się na cezurach czasowych, a na kierunku właśnie. A o Islandii większość z nas wie wciąż bardzo niewiele
– dodaje Agata Grenda

Relacja z prac nad spektaklem Proximity, Gdański Teatr Szekspirowski, 4 – 9 kwietnia 2022,
Przygotowanie: studenci ZIA

Kuratorem teatralnym programu jest Gudmundur Thovarldson – islandzki aktor, reżyser i muzyk. Jest absolwentem studiów aktorskich na Iceland University of the Arts (1998). Uzyskał tytuł magistra na kierunku reżyserskim na Goldsmiths University in London (2009) oraz dyplom MBA na Reykjavik University (2014). Thorvaldsson był dyrektorem Tjarnarbíó Theatre oraz wykładowcą na Iceland University of the Arts. Na arenie międzynarodowej znany jest z takich ról jak Remus w Wiedźminie, Sigurd Styrbjornsson w grze Assassin’s Creed Valhalla, a także Islandczyk w filmie Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga (2020) i Robert w filmie Wolka (2021).
Spotkanie prasowe 4 kwietnia 2022 Gdański Teatr Szekspirowski
Vinnslan to kolektyw artystyczny z Reykjaviku, który tworzy projekty interdyscyplinarne. Ich działalność rozpoczęła się w Londynie w 2011 roku, skąd zespół przeniósł do rodzimej Islandii. Od tego czasu jego członkowie konsekwentnie realizują ideę pracy twórczej, opartej na zasadach artystycznej wolności, gdzie spotkanie z widownią jest procesem, a nie koniecznością prezentacji zamkniętego dzieła. W swoje działania włączają także młodych i początkujących artystów. Kilka razy w roku Vinnslan organizuje tygodniowe, multidyscyplinarne warsztaty i rezydencje dla obiecujących artystów, reprezentujących wszystkie dziedziny sztuki, zachęcając ich do kooperacji i wymiany doświadczeń.
Spotkanie prasowe 4 kwietnia 2022 Gdański Teatr Szekspirowski, fot. Dawid Linkowski
Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.