W roku 2022 Gdański Teatr Szekspirowski realizował projekt pod nazwą: Zakup sprzętu niezbędnego do realizacji innowacyjnych wydarzeń artystycznych w GTS oraz zapewnienia dostępności" w ramach Programu MKiDN Infrastruktura Kultury.
Celem projektu było wzbogacenie oferty artystycznej, rozwój jej innowacyjności oraz zwiększenie dostępności oferty teatru dla widzów z niepełnosprawnościami poprzez zakup wnioskowanego sprzętu. Modernizacja wyposażenia miała na celu wzmocnienie potencjału technicznego Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i umożliwienie prezentacji zaawansowanych technicznie wydarzeń. Modernizacja zaplecza techniczno-sprzętowego teatru pozwoliła na oszczędność środków przeznaczonych na bieżącą działalność instytucji, co umożliwiło zwiększenie efektywności prowadzonych działań, a tym samym zapewniło rozwój oferty kulturalnej na europejskim i światowym poziomie. Przykładem produkcji w której doposażenie sprzętowe odegrało niebagatelną rolę jest musical "1989" zrealizowany w koprodukcji z teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, który został okrzyknięty wydarzeniem 2022 roku.
Realizacja innowacyjnych i zaawansowanych technologicznie spektakli, koncertów oraz innych działań artystycznych, w tym audiowizualnych, dzięki doposażeniu w sprzęt oświetleniowy, multimedialny oraz sceniczny, przyciągnęła do teatru nową publiczność, szukającą ciekawej współczesnej oferty kulturalnej na wysokim poziomie, wykorzystującej w innowacyjny sposób nowe technologie.
Zakupione wyposażenie podzielone było na pięć grup ze względu na jego funkcjonalność i przeznaczenie. Zakupiono następujące zestawy sprzętu:
Sprzęt SCENICZNY
- Okotarowanie, poprawa jakości wysłonięcia sceny.
Sprzęt MULTIMEDIALNY
- Extender HDMI – umożliwiający przesyłanie sygnału na duże odległości po infrastrukturze sieciowej budynku.
- System komunikacji bezprzewodowej - ułatwiający komunikację między realizatorem, a operatorami, z systemem hands-free.
- Monitor podglądowy - umożliwiający obserwowanie parametrów wyświetlanego obrazu.
- TV z matrycą OLED – usprawniający wyświetlanie napisów dla widzów.
- Laptopy projekcyjne – pozwalające na wyświetlanie napisów oraz emitowanie projekcji wideo.
Sprzęt NAGŁOŚNIENIENIOWY
- Aktywne monitory bliskiego pola - głośniki odpowiedniej klasy i mocy pracujące w systemie stereo są podstawowym elementem nagłośnienia każdego wydarzenia (od konferencji i przemówień, przez spektakle teatralne, po koncerty), w tym realizacji online.
- Głośnikowy wzmacniacz sygnału z okablowaniem - do głośników używa się dedykowanych wzmacniaczy ze względu na wbudowane przez producentów programy cyfrowe do odpowiedniego przetworzenia wyjściowego sygnału dźwiękowego
- Mikrofony nagłowne do systemu bezprzewodowego - potrzebne do wzmacniania głosu aktorów czy konferansjerów na scenie. Uzupełnienie systemów bezprzewodowych na wyposażeniu GTS
- Router 5.1 GHz - bezprzewodowy router do infrastruktury 5 GHz, niezbędny do obsługi konsolet oraz wydarzeń koncertowych, stosowany do mobilnej obsługi urządzeń audio.
- Rozszerzenie Dante – potrzebne do rozbudowania istniejącej sieci audio Dante, pozwalając na zwiększenie ilości przyłączeń audio na scenie, o kolejne wejścia i wyjścia umożliwiające obsługę konsolet w technologii AES/EBU i analogowej.
- Komputer typu laptop - niezbędny do mobilnej obsługi sieci dystrybucji sygnałów audio Dante DANTE, wykorzystywanej w GTS.
Sprzęt OŚWIETLENIOWY
- Reflektory ruchome typu Spot sterowane z poziomu konsolety, zapewniające płynną zmianę kolorów oraz świecenie efektowe podczas spektakli i koncertów, z nożami kadrującymi.
Sprzęt rozszerzający DOSTĘPNOŚĆ:
Sprzęt zapewniający udogodnienia dla Osób z Niepełnosprawnościami, głównie z dysfunkcjami wzroku, pozwalający korzystać im w pełni z oferty kulturalnej teatru:
- Oznakowanie obiektu: ścieżki naprowadzające, pola uwagi, mapki terenu i opisy z zastosowaniem druku powiększonego, urządzenia dźwiękowe.
- Pętla indukcyjna wewnątrz obiektu: przenośny system pętli indukcyjnej
- Beacon /nadajnik - odbiornik: mikronawigacja na zewnątrz i wewnątrz obiektu.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego
Brak.
Gdański Teatr Szekspirowski
Gdański Teatr Szekspirowski zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 roku o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej https://teatrszekspirowski.pl oraz https://bilety.teatrszekspirowski.pl Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.Raport o stanie zapewniania dostępności podmiotu publicznego
Niniejsza strona internetowa jest częściowo zgodna z Ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych, z powodu niezgodności wymienionych poniżej. Zdiagnozowano następujące nieprawidłowości: niektóre posty mają nieczytelną strukturę – brakuje odpowiedniej ilości nagłówków (h2-h6) oraz podziału na akapity, 1 lista wymaga uporządkowania (dotyczy strony www.bilety.teatrszekspirowski.pl), 1 ramka wymaga oznaczenia (dotyczy strony www.bilety.teatrszekspirowski.pl), linki wymagają opisania unikatowymi hasłami/tytułami, cytaty zapisane są kursywą, a powinny być w cudzysłowie, niektóre teksty napisane są zbyt skomplikowanym językiem i wymagają uproszczenia, pliki video nie są opatrzone transkrypcją/audiodeskrypcją /tekstem alternatywnym oraz nie posiadają tłumaczenia na Polski Język Migowy, brak mapy serwisu w poszczególnych zakładkach, nie wszystkie elementy/zakładki strony pozwalają na nawigację za pomocą klawiatury. Powyższe nieprawidłowości zostaną usunięte do końca 2020. Wyłączenia
Data sporządzenia Deklaracji i metoda oceny dostępności cyfrowej Oświadczenie sporządzono dnia: 2020-09-22. Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt z Magdaleną Hajdysz za pośrednictwem maila na adres: dostepnosc@teatrszekspirowski.pl. lub telefonicznie, dzwoniąc pod numer: +48 691 082 277. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji w formach alternatywnych. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji w formie alternatywnej, powinna także określić formę tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie i nie później, niż w ciągu 7 dni. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące. Jeżeli zapewnienie dostępności nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego dostępu do informacji, można złożyć skargę na takie działanie. Po wyczerpaniu ww. procedury możliwe jest złożenie wniosku do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Gdański Teatr Szekspirowski, ul. Wojciecha Bogusławskiego 1, 80-818 Gdańsk BUDYNEK TEATRU w całości dostępny jest dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. Większość wejść dostępna jest bezpośrednio z poziomu chodnika/ulicy. Każda kondygnacja dostępna jest za pośrednictwem dźwigów osobowych, dostosowanych do przewozu osób z niepełnosprawnościami (dalej OzN). W ramach ogólnodostępnych toalet przewidziano odpowiednio wyposażone sanitariaty. CZĘŚĆ TEATRALNA dostępna jest poprzez ciąg pieszy zlokalizowany pomiędzy budynkiem teatru a murami zewnętrznymi. Główne wejście do teatru wyposażone jest w podwójne, dwuskrzydłowe drzwi, które przed wydarzeniami są otwarte na oścież.
Wejście jest bez progów. KASA GTS zlokalizowana jest w holu wejściowym, naprzeciwko głównego wejścia. Jej lada znajduje się na wysokości 120 cm. WIDOWNIA dostępna jest z holu wejściowego poprzez zaprojektowany w centralnej części korytarz o nachylonej posadzce, bez progów. W budynku teatru w rejonie foyer znajdują się dwie windy, zapewniające osobom z niepełnosprawnościami dostęp na kondygnację podziemną, gdzie zlokalizowane są odpowiednio wyposażone toalety oraz szatnie, a także teatralny bar i dwie sale wystaw. CZĘŚĆ ADMINISTRACYJNA (biura, garderoby dla artystów oraz Sala spotkań) dostępna jest bezpośrednio z dziedzińca teatru (zlokalizowanego na poziomie chodnika/ulicy), a dostęp do pomieszczeń użytkowych na poziomie +1 zapewnia dźwig osobowy. Biura oraz garderoby wyposażono w sanitariaty przystosowane dla OzN. Dodatkowo jedna z garderób indywidualnych na piętrze została zaprojektowana z uwzględnieniem wymagań dostępności dla OzN. PRACOWNICY BIURA OBSŁUGI WIDZA w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, a także PRZEWODNICY oprowadzający po GTS, są przeszkoleni z obowiązujących zasad zachowania wobec osób z niepełnosprawnościami, w tym pełnego szacunku, nienarzucającego sposobu oferowania niezbędnej pomocy oraz zapewnienia niezbędnej asysty.
Wybrane wydarzenia organizowane przez GTS są tłumaczone na Polski Język Migowy oraz emitowane/prowadzone z napisami i/lub audiodeskrypcją. WEJŚCIE DO BUDYNKU Cały rok / wejście od strony ul. Wojciecha Bogusławskiego – wejście główne oraz ok 20 metrów dalej wzdłuż muru teatru, po lewej stronie wejście dla osób poruszających się na wózku. UWAGA! Ulica Wojciecha Bogusławskiego, przy której zlokalizowany jest GTS, pokryta jest płaską kostką brukową, a chodnik znajdujący się przy budynku teatru ma brukowane poprzeczne pasy, co może stanowić utrudnienie dla osoby poruszającej się na wózku. CO GDZIE JEST?
Automatyczna walidacja strony www pod kątem jej dostępności walidatorami online, nie jest w pełni miarodajna i nie zastąpi obiektywnych testów wykonanych przez osoby z niepełnosprawnościami. W związku z tym Gdański Teatr Szekspirowski dąży do przeprowadzenia corocznych audytów dostępności swoich stron. Niezależnie od tego GTS wykonał testy dostępności strony za pomocą powszechnie dostępnych narzędzi.
Masz dość telewizji i platform streamingowych? Potrzebujesz odrobiny dystansu i czasu tylko dla siebie? Szukasz informacji o spektaklach, koncertach i kreatywnych warsztatach?
Zapisz się do naszego newslettera i dowiedz się więcej o wydarzeniach i atrakcyjnych promocjach przeznaczonych wyłącznie dla subskrybentów.
Co Ty na to?