W roku 2022 Gdański Teatr Szekspirowski realizował projekt pod nazwą: Zakup sprzętu niezbędnego do realizacji innowacyjnych wydarzeń artystycznych w GTS oraz zapewnienia dostępności” w ramach Programu MKiDN Infrastruktura Kultury.
Celem projektu było wzbogacenie oferty artystycznej, rozwój jej innowacyjności oraz zwiększenie dostępności oferty teatru dla widzów z niepełnosprawnościami poprzez zakup wnioskowanego sprzętu. Modernizacja wyposażenia miała na celu wzmocnienie potencjału technicznego Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i umożliwienie prezentacji zaawansowanych technicznie wydarzeń. Modernizacja zaplecza techniczno-sprzętowego teatru pozwoliła na oszczędność środków przeznaczonych na bieżącą działalność instytucji, co umożliwiło zwiększenie efektywności prowadzonych działań, a tym samym zapewniło rozwój oferty kulturalnej na europejskim i światowym poziomie. Przykładem produkcji w której doposażenie sprzętowe odegrało niebagatelną rolę jest musical „1989” zrealizowany w koprodukcji z teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, który został okrzyknięty wydarzeniem 2022 roku.
Realizacja innowacyjnych i zaawansowanych technologicznie spektakli, koncertów oraz innych działań artystycznych, w tym audiowizualnych, dzięki doposażeniu w sprzęt oświetleniowy, multimedialny oraz sceniczny, przyciągnęła do teatru nową publiczność, szukającą ciekawej współczesnej oferty kulturalnej na wysokim poziomie, wykorzystującej w innowacyjny sposób nowe technologie.
Zakupione wyposażenie podzielone było na pięć grup ze względu na jego funkcjonalność i przeznaczenie. Zakupiono następujące zestawy sprzętu:
Sprzęt SCENICZNY
– Okotarowanie, poprawa jakości wysłonięcia sceny.
Sprzęt MULTIMEDIALNY
– Extender HDMI – umożliwiający przesyłanie sygnału na duże odległości po infrastrukturze sieciowej budynku.
– System komunikacji bezprzewodowej – ułatwiający komunikację między realizatorem, a operatorami, z systemem hands-free.
– Monitor podglądowy – umożliwiający obserwowanie parametrów wyświetlanego obrazu.
– TV z matrycą OLED – usprawniający wyświetlanie napisów dla widzów.
– Laptopy projekcyjne – pozwalające na wyświetlanie napisów oraz emitowanie projekcji wideo.
Sprzęt NAGŁOŚNIENIENIOWY
– Aktywne monitory bliskiego pola – głośniki odpowiedniej klasy i mocy pracujące w systemie stereo są podstawowym elementem nagłośnienia każdego wydarzenia (od konferencji i przemówień, przez spektakle teatralne, po koncerty), w tym realizacji online.
– Głośnikowy wzmacniacz sygnału z okablowaniem – do głośników używa się dedykowanych wzmacniaczy ze względu na wbudowane przez producentów programy cyfrowe do odpowiedniego przetworzenia wyjściowego sygnału dźwiękowego
– Mikrofony nagłowne do systemu bezprzewodowego – potrzebne do wzmacniania głosu aktorów czy konferansjerów na scenie. Uzupełnienie systemów bezprzewodowych na wyposażeniu GTS
– Router 5.1 GHz – bezprzewodowy router do infrastruktury 5 GHz, niezbędny do obsługi konsolet oraz wydarzeń koncertowych, stosowany do mobilnej obsługi urządzeń audio.
– Rozszerzenie Dante – potrzebne do rozbudowania istniejącej sieci audio Dante, pozwalając na zwiększenie ilości przyłączeń audio na scenie, o kolejne wejścia i wyjścia umożliwiające obsługę konsolet w technologii AES/EBU i analogowej.
– Komputer typu laptop – niezbędny do mobilnej obsługi sieci dystrybucji sygnałów audio Dante DANTE, wykorzystywanej w GTS.
Sprzęt OŚWIETLENIOWY
– Reflektory ruchome typu Spot sterowane z poziomu konsolety, zapewniające płynną zmianę kolorów oraz świecenie efektowe podczas spektakli i koncertów, z nożami kadrującymi.
Sprzęt rozszerzający DOSTĘPNOŚĆ:
Sprzęt zapewniający udogodnienia dla Osób z Niepełnosprawnościami, głównie z dysfunkcjami wzroku, pozwalający korzystać im w pełni z oferty kulturalnej teatru:
– Oznakowanie obiektu: ścieżki naprowadzające, pola uwagi, mapki terenu i opisy z zastosowaniem druku powiększonego, urządzenia dźwiękowe.
– Pętla indukcyjna wewnątrz obiektu: przenośny system pętli indukcyjnej
– Beacon /nadajnik – odbiornik: mikronawigacja na zewnątrz i wewnątrz obiektu.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego