Rusza trzecia edycja projektu Teatralny Pasjans!
WYNIKI NABORU
Spektakl „Wieczór Trzech Króli” na podstawie sztuki Williama Szekspira będą przygotowywać 3 grupy:
- „Zgredy z Redy” – 6 seniorów z „Fabryki Kultury” w Redzie, lider: Barbara Wyka, reżyser: Piotr Biedroń
- „DDSMI” – 4 osoby dorosłe z Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym Jednostka Pomorska w Gdańsku, lider: Iza Meronk, reżyser: Marzena Nieczuja-Urbańska
- „Drama Club” – 14 uczniów z dawnego Gimnazjum nr 1 (obecnie XVII LO), lider: Lucyna Lipińska; reżyser: Rafał Ostrowski
Spektakl „Zimowa opowieść” na podstawie sztuki Williama Szekspira będą przygotowywać 3 grupy:
- „Teatr TUTW” – 15 seniorów-studentów Tczewskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, lider: Maria Banna oraz Maria Adamczyk reżyser: Marzena Wojciechowska-Orszulak
- „Kocie Łapki” – 10 dzieci z „Domu na Wzgórzu” (Gdańskie Domy dla Dzieci), lider: Mariola Matys; reżyser: Monika Jarząbek
- „Lucky Charms” – 9 uczniów z SP nr 67 w Gdańsku, lider: Iwona Kacprzyńska; reżyser: Florian Staniewski
Odbyło się szkolenie integracyjne liderów i reżyserów! Zdjęcia można zobaczyć tutaj.
Wielki finał projektu odbył się na deskach naszego teatru w dniach 13-14 marca 2018. Tego dnia wszystkie grupy po raz pierwszy zobaczyły się nawzajem i zaprezentowały swoje spektakle przed szeroką publicznością.
Projekt aktywizuje twórczo i integruje seniorów, osoby z niepełnosprawnościami i uczniów w województwie pomorskim.
W latach 2015 oraz 2016 odbyły się już dwie edycje projektu. Teatralny Pasjans i Teatralny Pasjans – drugie rozdanie.
Dotychczas w projekcie wzięło udział 15 grup z całego województwa pomorskiego, a spektakle finałowe zobaczyło ok. 1500 osób.
Idea projektu jest prosta, ale wyjątkowa: grupy uczniów, seniorów i osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami (tak fizycznymi, jak i umysłowymi) pracują nad tymi samymi tekstami literackimi. W swoich ośrodkach lokalnych (miejscowościach województwa), pod opieką profesjonalnych reżyserów teatralnych, którzy są przeszkoleni do pracy z tą konkretną grupą – przygotowują własną adaptację sceniczną znanych dzieł literackich (dotychczas była to Antygona, Dziady cz. II, Wesele, Balladyna i Boska Komedia). Jeden tekst jest jednocześnie przygotowywany przez jedną grupę seniorów, jedną uczniów i jedną grupę osób niepełnosprawnych.
Grupy spotykają się po okresie prób i występów lokalnych w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, gdzie wystawiają swoje spektakle jeden po drugim. Przed innymi grupami i przed szeroką publicznością. Jest to dla wszystkich niebywale wzruszający moment. Trzy odsłony tego samego tekstu pozwalają pokazać, jak różni, ale i jak podobni do siebie są aktorzy z trzech występujących po sobie grup. Dochodzi do spotkania światów, które w dzisiejszym świecie zbyt często mijają się bez słowa.
W projekt wpisany jest aspekt integracyjny – spotkania i rozmowy wszystkich grup po spektaklach, warsztaty integracyjne dla liderów grup, wyjazdy organizatorów do każdej grupy i wsparcie ich działań na miejscu. Organizator pokrywa koszty transportu grup – osób, które często w naszym projekcie poruszają się na wózkach i mają bardzo utrudniony nie tylko dostęp do sztuki, ale też możliwości dania czegoś z siebie innym.
Regulamin projektu dostępny jest tutaj!
Dodatkowe informacje:
Anna Ratkiewicz-Syrek: (058) 351 01 19 lub 698 034 820
Marta Nowicka (058) 351 01 18 lub 604 759 340
Wyłącznie dzięki wsparciu naszych sponsorów: Solid Logistics oraz Fundacji Zygmunta Zaleskiego projekt zaistnieje po raz trzeci. Dziękujemy!