Teatralny Pasjans – nowe rozdanie

Rusza trzecia edycja projektu Teatralny Pasjans!

WYNIKI NABORU

 

Spektakl „Wieczór Trzech Króli” na podstawie sztuki Williama Szekspira będą przygotowywać 3 grupy:

  1. „Zgredy z Redy” – 6 seniorów z „Fabryki Kultury” w Redzie, lider: Barbara Wyka, reżyser: Piotr Biedroń
  2. „DDSMI” – 4 osoby dorosłe z Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym Jednostka Pomorska w Gdańsku, lider: Iza Meronk, reżyser: Marzena Nieczuja-Urbańska
  3. „Drama Club” – 14 uczniów z dawnego Gimnazjum nr 1 (obecnie XVII LO), lider: Lucyna Lipińska; reżyser: Rafał Ostrowski

 

Spektakl „Zimowa opowieść” na podstawie sztuki Williama Szekspira będą przygotowywać 3 grupy:

  1. „Teatr TUTW” – 15 seniorów-studentów Tczewskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, lider: Maria Banna oraz Maria Adamczyk reżyser: Marzena Wojciechowska-Orszulak
  2.  „Kocie Łapki” – 10 dzieci z „Domu na Wzgórzu” (Gdańskie Domy dla Dzieci), lider: Mariola Matys; reżyser: Monika Jarząbek
  3. „Lucky Charms” – 9 uczniów z SP nr 67 w Gdańsku, lider: Iwona Kacprzyńska; reżyser: Florian Staniewski

 

Odbyło się szkolenie integracyjne liderów i reżyserów! Zdjęcia można zobaczyć tutaj.

 Wizyty organizatorów u grup

 

Wielki finał projektu odbył się na deskach naszego teatru w dniach 13-14 marca 2018. Tego dnia wszystkie grupy po raz pierwszy zobaczyły się nawzajem i zaprezentowały swoje spektakle przed szeroką publicznością.

 

 

Projekt aktywizuje twórczo i  integruje seniorów, osoby z niepełnosprawnościami i uczniów w województwie pomorskim.

 

 

W latach 2015 oraz 2016 odbyły się już dwie edycje projektu. Teatralny Pasjans i Teatralny Pasjans – drugie rozdanie.

Dotychczas w projekcie wzięło udział 15 grup z całego województwa pomorskiego, a spektakle finałowe zobaczyło ok. 1500 osób.

Idea projektu jest prosta, ale wyjątkowa: grupy uczniów, seniorów i osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami (tak fizycznymi, jak i umysłowymi) pracują nad tymi samymi tekstami literackimi. W swoich ośrodkach lokalnych (miejscowościach województwa), pod opieką profesjonalnych reżyserów teatralnych, którzy są przeszkoleni do pracy z tą konkretną grupą – przygotowują własną adaptację sceniczną znanych dzieł literackich (dotychczas była to Antygona, Dziady cz. II, Wesele, Balladyna i Boska Komedia). Jeden tekst jest jednocześnie przygotowywany przez jedną grupę seniorów, jedną uczniów i jedną grupę osób niepełnosprawnych.

Grupy spotykają się po okresie prób i występów lokalnych w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, gdzie wystawiają swoje spektakle jeden po drugim. Przed innymi grupami i przed szeroką publicznością. Jest to dla wszystkich niebywale wzruszający moment. Trzy odsłony tego samego tekstu pozwalają pokazać, jak różni, ale i jak podobni do siebie są aktorzy z trzech występujących po sobie grup. Dochodzi do spotkania światów, które w dzisiejszym świecie zbyt często mijają się bez słowa.

W projekt wpisany jest aspekt integracyjny – spotkania i rozmowy wszystkich grup po spektaklach, warsztaty integracyjne dla liderów grup, wyjazdy organizatorów do każdej grupy i wsparcie ich działań na miejscu. Organizator pokrywa koszty transportu grup – osób, które często w naszym projekcie poruszają się na wózkach i mają bardzo utrudniony nie tylko dostęp do sztuki, ale też możliwości dania czegoś z siebie innym.

Regulamin projektu dostępny jest tutaj!

 

Dodatkowe informacje:

Anna Ratkiewicz-Syrek: (058) 351 01 19 lub 698 034 820

Marta Nowicka (058) 351 01 18 lub 604 759 340

 

 Wyłącznie dzięki wsparciu naszych sponsorów: Solid Logistics oraz Fundacji Zygmunta Zaleskiego projekt zaistnieje po raz trzeci. Dziękujemy!