Teatralny Pasjans – drugie rozdanie

Druga edycja projektu Teatralny Pasjans!

 badżW 2015 roku odbyła się pilotażowa edycja projektu „Teatralny Pasjans”, w którym wzięło udział 9 grup z Pomorza: uczniowie, osoby z niepełnosprawnościami i seniorzy. Celem projektu była integracja różnych grup społecznych i aktywizacja twórcza. Przez kilka miesięcy, pod opieką reżyserów teatralnych, każdy zespół przygotowywał spektakl: „Antygonę” Sofoklesa, „Dziady, cz. II” Adama Mickiewicza lub „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W listopadzie na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego odbył się 3-dniowy przegląd wszystkich spektakli. Projekt okazał się ogromnym sukcesem i sprawił jego uczestnikom wiele radości. Finał cieszył się olbrzymią popularnością.

W roku 2016 kontynuowaliśmy projekt z 6 grupami: 2 szkolnymi, 2 osób z niepełnosprawnościami i 2 seniorów. Przygotowali oni spektakle oparte o „Balladynę” Juliusza Słowackiego lub „Boską komedię” Dantego Alighieri. Każda z grup pracowała nad jednym z tekstów, z pomocą profesjonalnego reżysera teatralnego. 15 lipca odbyło się w Gdańsku szkolenie integracyjne dla liderów grup i reżyserów. Poprowadziła je aktorka z gdańskiego Teatru Wybrzeże – Marzena Nieczuja-Urbańska.

Uczestnicy zaprezentowali efekty swojej pracy w społecznościach lokalnych podczas tzw. prapremier, a na koniec zorganizujemy uroczysty finał – 29 i 30 listopada scena GTS była do dyspozycji naszych grup. Zaprosiliśmy wszystkich na przegląd, po którym zorganizowaliśmy ciekawe spotkania i wspólne dyskusje o tym, co widzieliśmy. Całość przeglądu została nagrana i wydana na DVD wraz z publikacją poprojektową w grudniu 2016.

Do tegorocznej edycji projektu zakwalifikowali się:

Seniorzy:

Grupa Dzienny Dom Pobytu DPS w Sopocie, liderem grupy jest Agnieszka Cysewska. Przygotowują oni Balladynę, a ich reżyserem jest Tomasz Kaczorowski.

Grupa OKK SM „Bałtyk” z Osiedlowego Klubu Kultury Spółdzielnia Mieszkaniowa Bałtyk w Gdyni, liderem grupy jest Jolanta Zaworska. Przygotowują Boską komedię pod reżyserią Floriana Staniewskiego.

Grupy osób z niepełnosprawnościami:

Grupa DDS z Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym – Jednostka Pomorska w Gdańsku, liderem grupy jest Urszula Dudzińska. Ich zadaniem będzie przygotowanie Boskiej komedii, a pomoże im w tym reżyser: Monika Jarząbek.

Kolorowa Grupa z Ośrodka Rewalidacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego PSOUU Kołow Pruszczu Gdańskim, liderem grupy jest Piotr Taczała. Marzena Wojciechowska-Orszulak będzie reżyserować z nimi Balladynę.

Grupy szkolne:

Grupa Fabryka Pomysłów z gimnazjum nr 11 w Gdyni, liderem grupy jest Oliwia Dajnowiec. Balladynę w ich wykonaniu wyreżyseruje Urszula Kowalska.

Grupa Śliwka w kompot z gimnazjum nr 7 w Gdańsku, liderem grupy jest Mirosława Lenartowicz. Reżyserem grupy została Marzena Nieczuja-Urbańska, a wspólnie przygotują Boską komedię.

WSZYSTKIE SPEKTAKLE FINAŁOWE MOŻNA OBEJRZEĆ TUTAJ

Broszura poprojektowa – chcesz przeczytać on-line?

Kliknij na miniaturę poniżej!

broszura-logo

Poczytaj więcej o projekcie (wspomnienia i zdjęcia):

Relacja ze szkolenia integracyjnego dla liderów i reżyserów

Relacje z wizyt organizatorów u grup

 

Regulamin projektu do pobrania tutaj!

 

 

Archiwalny wpis:

CZAS PRAPREMIER – ZAPRASZAMY NA SPEKTAKLE!