„Ślady” – warsztaty dla młodzieży

Warsztaty dla młodzieży z aktorem Teatru im. Modrzejewskiej z Legnicy – Bartkiem Bulandą, to najlepszy dowód na to, że zabawa w teatr łączy ludzi. Grupa uczniów szkół średnich, którzy przed warsztatami nawet się nie znali dała się ponieść nieskrępowanej kreatywności. Najpierw były liczne zadania na sali warsztatowej. Pomagające nam wypracować własne pomysły, poczuć się z nimi bezpiecznie. Następnie „wylecieliśmy” na ulice Starego Miasta w Gdańsku i… reagowaliśmy na proste sygnały, dawane przez prowadzącego.

Idzie więc sobie „zwykły gość”, ubrany na sportowo, plecak na plecach – no – powiedzielibyście: „turysta”. Nagle on sobie klaśnie, a grupa osób za nim zaczyna zastygać między ludźmi na ruchliwej ulicy, niczym „rzeźby” przypominające przerażenie lub ekscytacje w chwili zetknięcia się z apokaliptyczną katastrofą.

Prowadzący klaszcze 2 razy (był to sygnał pod tytułem: „wracamy do normalności”), odwraca się i idzie sobie dalej. Grupa, jak gdyby nigdy nic – zaczyna iść normalnie wśród ludzi. Krótkie gwizdnięcie i powstaje kolejne zamieszanie – tym razem wszyscy widzą coś na niebie i głośno wołają, żeby już do nas to przyszło, bo nie mamy czasu tyle czekać. Oczywiście przechodnie szukają tego czegoś razem z nami. Kolejny znak i grupa rozbiega się „po kątach”, niemalże zaglądając ludziom pod stoliki w knajpianych ogródkach i z głośnym „kici-kici” szukają wyimaginowanego kota.
Nie byłoby to nawet takie nietypowe. Gdyby nie fakt, że prowadzący przeciągnął nas przez kilka instytucji stojących w pobliżu (poczta, punkty informacji turystycznej, bank – w tym ostatnim ochrona nas zatrzymała). Cóż. Miny ludzi na poczcie, gdy nagle 10 osób zaczyna biegać im pod nogami, wołając „kici-kici” – była bezcenna!

A najpiękniejsze w tym wszystkim było to, że wszyscy bawiliśmy się doskonale, każdy z nas się otworzył, odważył i pozwolił sobie na to, aby bez reszty wejść w proponowaną przez prowadzącego teatralną przygodę.

 

IMG_8298 IMG_8341 IMG_8348 IMG_8450 IMG_8461 IMG_8484 IMG_8490 IMG_8493