Projekt – z zakresu edukacji humanistycznej oraz społecznej - skierowany jest do czterech uczelni wyższych na terenie Polski: Uniwersytetu Gdańskiego, UAM w Poznaniu, Uniwersytetu Warszawskiego oraz WSE w Krakowie. Realizowany będzie we współpracy z norweską uczelnią Universitetet i Sørøst-Norge; Campus Notodden.
Realizacja projektu zaplanowana jest na dwa lata w terminach: kwiecień 2021 – marzec 2023. W tym czasie na każdej z uczelni partnerskich powołany zostanie 3-osobowy zespół projektowy, w którego skład wchodzić będą przedstawiciele przynajmniej dwóch różnych wydziałów. Dodatkowo w prace zespołu będą mogli włączyć się inni pracownicy i doktoranci, zainteresowani tematyką projektu.
W sierpniu 2021 roku Gdański Teatr Szekspirowski zorganizuje w Gdańsku szkolenia ze specjalistami norweskimi dla wszystkich zespołów projektowych. Zakres tematyczny szkoleń będzie dotyczył nowatorskich metod edukacyjnych, wprowadzanych obecnie w ramach szerokiej reformy edukacyjnej na terenie całej Norwegii.
Projekt skupi się na tematyce poruszanej w szekspirowskich dramatach, która posłuży za merytoryczną podstawę do wprowadzenia i nauczania wypracowanych przez partnerów narzędzi i metod.
Jeden pracownik naukowy każdej uczelni – szekspirolog – poprowadzi na szkoleniu zajęcia dla pozostałych uczestników z możliwości wykorzystania dzieł Szekspira w działaniach edukacyjnych i z zakresu interwencji społecznej. Wiedza ta będzie inspiracją, która pozwoli skupić się szerzej na wprowadzaniu i nauczaniu tematyki ważnej społecznie – jak przemoc, wykluczenie, demokracja, władza, odpowiedzialność itd.
W semestrze zimowym 2021/2022 zespoły projektowe, wspierane przez przyjeżdżających na każdą partnerską polską uczelnię specjalistów z Universitetet i Sørøst-Norge, opracują wspólnie program zajęć (30h), który mogliby wdrożyć dla studentów w semestrze letnim. Przedmiot ten może być prowadzony np. formie fakultetu (międzywydziałowego).
Pod koniec semestru letniego (w 2022 roku), po zakończonych zajęciach, z każdej uczelni zostanie wyłonionych ok. 5 studentów, którzy w nagrodę za dobre wyniki i aktywność na zajęciach, zostaną zaproszeni na 10-dniowy obóz naukowy w Gdańsku. Podczas wyjazdu będą mogli poszerzyć zdobytą w trakcie zajęć wiedzę, a także współpracować ze specjalistami polskimi i norweskimi. Na obóz zaproszone zostaną także zespoły projektowe, prowadzące zajęcia.
Jesienią 2023 roku planowana jest organizacja międzynarodowej konferencji naukowejw Notodden, na której zaangażowane w projekt osoby przedstawią efekty swojej pracy, uwagi dot. dydaktyki, tematyki zajęć, problemów poruszanych wspólnie ze studentami. Zakres możliwych do rozwinięcia tematów jest szeroki, od filozofii i etyki, przez nauki społeczne, literaturoznawstwo i językoznawstwo. Do marca 2023 roku wydana zostanie publikacja, zawierająca prezentowane na konferencji artykuły.
Projekt „OTHERNESS – TOGETHERNESS – AESTHETICS. AESTHETIC LEARNING PROCESSES AND SHAKESPEARES IMMERSIVE AND TIMELESS UNIVERSE”, którego liderem będzie Gdański Teatr Szekspirowski, złożony został dnia 15.09.2019 do naboru w ramach Programu Edukacja, finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021. GTS otrzymał dofinansowanie projektu w wysokości 191 720 €. Wysokość dofinansowania wynosi 100% wnioskowanej kwoty. Ani lider, ani partnerzy nie deklarują żadnego własnego wkładu finansowego w trakcie realizacji projektu.
„Otherness-Togetherness-Aesthetics” korzysta z dofinansowania o wartości 191720 EUR otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG. Celem projektu edukacyjnego jest współpraca i wdrożenie metod estetycznych w procesach nauczania na 4 polskich uczelniach przy wsparciu Universitetet i Sørøst-Norge, Campus Notodden.
Grant (w EUR): 191 720
Komponent: Współpraca Instytucjonalna (poza VET)
Działanie: K3 / K4 Opracowanie lub uaktualnienie oferty edukacyjnej, K3 / K4 Wymiana doświadczeń i dobrych praktyk
Brak.
Gdański Teatr Szekspirowski
Gdański Teatr Szekspirowski zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 roku o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej https://teatrszekspirowski.pl oraz https://bilety.teatrszekspirowski.pl Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.Raport o stanie zapewniania dostępności podmiotu publicznego
Niniejsza strona internetowa jest częściowo zgodna z Ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych, z powodu niezgodności wymienionych poniżej. Zdiagnozowano następujące nieprawidłowości: niektóre posty mają nieczytelną strukturę – brakuje odpowiedniej ilości nagłówków (h2-h6) oraz podziału na akapity, 1 lista wymaga uporządkowania (dotyczy strony www.bilety.teatrszekspirowski.pl), 1 ramka wymaga oznaczenia (dotyczy strony www.bilety.teatrszekspirowski.pl), linki wymagają opisania unikatowymi hasłami/tytułami, cytaty zapisane są kursywą, a powinny być w cudzysłowie, niektóre teksty napisane są zbyt skomplikowanym językiem i wymagają uproszczenia, pliki video nie są opatrzone transkrypcją/audiodeskrypcją /tekstem alternatywnym oraz nie posiadają tłumaczenia na Polski Język Migowy, brak mapy serwisu w poszczególnych zakładkach, nie wszystkie elementy/zakładki strony pozwalają na nawigację za pomocą klawiatury. Powyższe nieprawidłowości zostaną usunięte do końca 2020. Wyłączenia
Data sporządzenia Deklaracji i metoda oceny dostępności cyfrowej Oświadczenie sporządzono dnia: 2020-09-22. Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt z Magdaleną Hajdysz za pośrednictwem maila na adres: dostepnosc@teatrszekspirowski.pl. lub telefonicznie, dzwoniąc pod numer: +48 691 082 277. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji w formach alternatywnych. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji w formie alternatywnej, powinna także określić formę tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie i nie później, niż w ciągu 7 dni. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące. Jeżeli zapewnienie dostępności nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego dostępu do informacji, można złożyć skargę na takie działanie. Po wyczerpaniu ww. procedury możliwe jest złożenie wniosku do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Gdański Teatr Szekspirowski, ul. Wojciecha Bogusławskiego 1, 80-818 Gdańsk BUDYNEK TEATRU w całości dostępny jest dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. Większość wejść dostępna jest bezpośrednio z poziomu chodnika/ulicy. Każda kondygnacja dostępna jest za pośrednictwem dźwigów osobowych, dostosowanych do przewozu osób z niepełnosprawnościami (dalej OzN). W ramach ogólnodostępnych toalet przewidziano odpowiednio wyposażone sanitariaty. CZĘŚĆ TEATRALNA dostępna jest poprzez ciąg pieszy zlokalizowany pomiędzy budynkiem teatru a murami zewnętrznymi. Główne wejście do teatru wyposażone jest w podwójne, dwuskrzydłowe drzwi, które przed wydarzeniami są otwarte na oścież.
Wejście jest bez progów. KASA GTS zlokalizowana jest w holu wejściowym, naprzeciwko głównego wejścia. Jej lada znajduje się na wysokości 120 cm. WIDOWNIA dostępna jest z holu wejściowego poprzez zaprojektowany w centralnej części korytarz o nachylonej posadzce, bez progów. W budynku teatru w rejonie foyer znajdują się dwie windy, zapewniające osobom z niepełnosprawnościami dostęp na kondygnację podziemną, gdzie zlokalizowane są odpowiednio wyposażone toalety oraz szatnie, a także teatralny bar i dwie sale wystaw. CZĘŚĆ ADMINISTRACYJNA (biura, garderoby dla artystów oraz Sala spotkań) dostępna jest bezpośrednio z dziedzińca teatru (zlokalizowanego na poziomie chodnika/ulicy), a dostęp do pomieszczeń użytkowych na poziomie +1 zapewnia dźwig osobowy. Biura oraz garderoby wyposażono w sanitariaty przystosowane dla OzN. Dodatkowo jedna z garderób indywidualnych na piętrze została zaprojektowana z uwzględnieniem wymagań dostępności dla OzN. PRACOWNICY BIURA OBSŁUGI WIDZA w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, a także PRZEWODNICY oprowadzający po GTS, są przeszkoleni z obowiązujących zasad zachowania wobec osób z niepełnosprawnościami, w tym pełnego szacunku, nienarzucającego sposobu oferowania niezbędnej pomocy oraz zapewnienia niezbędnej asysty.
Wybrane wydarzenia organizowane przez GTS są tłumaczone na Polski Język Migowy oraz emitowane/prowadzone z napisami i/lub audiodeskrypcją. WEJŚCIE DO BUDYNKU Cały rok / wejście od strony ul. Wojciecha Bogusławskiego – wejście główne oraz ok 20 metrów dalej wzdłuż muru teatru, po lewej stronie wejście dla osób poruszających się na wózku. UWAGA! Ulica Wojciecha Bogusławskiego, przy której zlokalizowany jest GTS, pokryta jest płaską kostką brukową, a chodnik znajdujący się przy budynku teatru ma brukowane poprzeczne pasy, co może stanowić utrudnienie dla osoby poruszającej się na wózku. CO GDZIE JEST?
Automatyczna walidacja strony www pod kątem jej dostępności walidatorami online, nie jest w pełni miarodajna i nie zastąpi obiektywnych testów wykonanych przez osoby z niepełnosprawnościami. W związku z tym Gdański Teatr Szekspirowski dąży do przeprowadzenia corocznych audytów dostępności swoich stron. Niezależnie od tego GTS wykonał testy dostępności strony za pomocą powszechnie dostępnych narzędzi.
Masz dość telewizji i platform streamingowych? Potrzebujesz odrobiny dystansu i czasu tylko dla siebie? Szukasz informacji o spektaklach, koncertach i kreatywnych warsztatach?
Zapisz się do naszego newslettera i dowiedz się więcej o wydarzeniach i atrakcyjnych promocjach przeznaczonych wyłącznie dla subskrybentów.
Co Ty na to?