Nabór do projektu Teatralny Pasjans 2018

Ogłaszamy nabór do projektu!

 

Teatralny Pasjans, skierowany jest do grup uczniów, seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami. W swoich lokalnych ośrodkach/miejscowościach, pod opieką profesjonalnych reżyserów teatralnych, uczestnicy przygotowują własną adaptację sceniczną jednego z dzieł Szekspira. Jeden tekst jest jednocześnie przygotowywany przez jedną grupę seniorów, jedną uczniów i jedną grupę osób niepełnosprawnych.

Do udziału zapraszamy:

  • grupy seniorów
  • grupy uczniów (13-16 lat)
  • grupy osób z niepełnosprawnościami

W czwartej edycji Teatralnego Pasjansa grupy uczestników zmierzą się z tekstami Williama Szekspira – trzy grupy zrealizują Burzę, kolejne trzy Sen nocy letniej, zaś kolejne Peryklesa.

Każdej grupie przydzielimy profesjonalnego reżysera, który będzie pracował z nią w wybranym przez grupę miejscu.

Finał projektu odbędzie się na deskach Teatru Szekspirowskiego w dniach 19-21 listopada 2018. Tego dnia wszystkie grupy po raz pierwszy spotkają się ze sobą oraz zaprezentują swoje spektakle przed szeroką publicznością.

Zgłoszenia należy przesyłać drogą e-mailową na adres: shakesploring@gmail.com

Najpóźniej po 24 godzinach przyjdzie potwierdzenie dostarczenia formularza. W przypadku nie otrzymania potwierdzenia, prosimy o kontakt telefoniczny. Organizator nie bierze odpowiedzialności za niedostarczenie formularza z przyczyn technicznych.

Zgłoszenia przyjmujemy do 1 czerwca 2018 do 16:00. Wyniki naboru zostaną ogłoszone 4 czerwca.

Regulamin

Formularz zgłoszeniowy

 

Informacje:
Anna Ratkiewicz-Syrek: 58 351 01 19 lub 698 034 820
Marta Nowicka: 58 351 01 18 lub 604 759 340

Co mówili uczestnicy poprzednich edycji projektu?

Projekt ten dał mi szansę podążyć szaloną drogą po zawiłej sztuce Szekspira, która sprawiła mi niemałe problemy, żeby ją zrozumieć. Tam umarła postać, gdzie indziej pojawił się niedźwiedź – niewiele z tego miało sens i mało z tego mi się spodobało. Właśnie moje niezadowolenie samym tekstem pokazuje, jak wielkie znaczenie miał dla mnie ten właśnie projekt. Nie miałem wyboru, musiałem przebrnąć przez ten utwór – ba! – i to nie jeden raz. Reżyser prowadzący naszą grupę nie wszystko nam tłumaczył – chciał, żebyśmy sami do tego doszli. Za to zresztą bardzo mu dziękuję, ale również kuksańce chciałbym mu dać nie małe! Gdy w końcu zrozumiałem po części „co Szekspir miał na myśli” pisząc tę sztukę, to mnie to zafascynowało, zacząłem z lekkością czytać utwór, odnajdywać się w nim i, co najważniejsze, świetnie się przy tym bawiłem!

Adam Leszczyński, uczeń gimnazjum, członek grupy „Lucky Charms” z SP nr 67 w Gdańsku

Zawsze myślałam, że marzenia są tylko mrzonkami, taką wieczorną odskocznią po całym dniu spędzonym w pracy. Kiedy więc pierwszy raz, już jako osoba zupełnie dorosła, zagrałam prawdziwą rolę w prawdziwej sztuce, poczułam się tak, jakbym właśnie znalazła się we właściwym dla siebie miejscu w życiu – tam, gdzie wcześniej mogłam być tylko w sferze wyobraźni. Późniejsza zaś wiadomość o szansie wystąpienia na deskach samego Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego sprawiła mi tak ogromną radość, że nie dowierzałam temu, co się właśnie wydarza. […]

Udział w tym projekcie był dla mnie niezapomnianym przeżyciem i muszę przyznać, że jestem z siebie bardzo dumna. Po pierwsze dlatego, że spełniłam swoje największe marzenie o byciu aktorką, po drugie zaś dlatego, że moje wysiłki zostały bardzo dobrze ocenione. Praca z panią reżyser, która potrafiła „wyciągnąć” ze mnie mój aktorski potencjał, pozwoliła mi się rozwinąć i dzisiaj mogę o sobie powiedzieć z całą pewnością, że stałam się kobietą spełnioną i pewną tego, że chcę rozwijać się w tym właśnie kierunku.

Krystyna Jakubanes, seniorka, słuchaczka Tczewskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Teatr i ruch na scenie to jest przełamanie barier dla osoby niepełnosprawnej, nie tylko słabowidzącej, ale i słabosłyszącej. To naprawdę dużo daje w życiu, daje dużo odwagi. Podczas pracy nad spektaklem poznaliśmy wspaniałych ludzi.

Zdzisław Dudziński, członek grupy DDS z Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym Jednostka Pomorska w Gdańsku

Podczas projektu bardzo się zintegrowaliśmy i zżyliśmy ze sobą. Chociaż próby były długie i do tego odbywały się po lekcjach to nie pamiętam, żebym kiedykolwiek wracała do domu bez uśmiechu na twarzy. Mieliśmy wiele śmiesznych sytuacji ale czasami musieliśmy się też skupić na pracy i dążeniu do celu. Pan Rafał Ostrowski dużo nas nauczył i pokazał tak trochę teatr „od kuchni”. W sumie to szkoda, że to wszystko się już skończyło. Brakuje mi tych naszych prób i wspólnego przedstawienia efektu :). Ten projekt chyba będę wspominać jeszcze przez bardzo długi czas, jak nie do końca życia.

Magda Król, uczennica liceum, z grupy grupy „Drama Club” z XVII LO w Gdyni

 

Ten występ kosztował nas dużo, dużo pracy. I naprawdę to były intensywne dwa miesiące, ale cieszę się, że daliśmy radę. Bo daliśmy radę, bo jesteśmy super ekipą i dostaliśmy brawa na stojąco.

Agata Młyńska, członkini „Kolorowej Grupy” z Ośrodka Rewalidacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego PSOUU Koło w Pruszczu Gdańskim

 

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego