Wieczorki literackie – odczytania finałowych prac

Ważnym elementem projektu „Lira Szekspira – czyli ciąg dalszy” były odczytania finałowe prac uczniów, którzy napisali najlepsze prace na organizowany przez nas konkurs. Młodzież włożyła wiele pracy w stworzenie ciągów dalszych szekspirowskich dzieł. Chcieliśmy ich więc prawdziwie uhonorować!

Zwycięskie prace zostały przekazane zawodowym aktorom, którzy przygotowali się do ich publicznego odczytania. Byli to Marzena Nieczuja-Urbańska, Piotr Biedroń i Robert Ninkiewicz z Gdańskiego Teatru Wybrzeże.

Byliśmy w kontakcie z nauczycielami, biorącymi udział w projekcie. Z ich pomocą zorganizowaliśmy nasze finałowe wydarzenia. W różnych przestrzeniach, Bibliotece w Kwidzynie, pięknej sali na poddaszu II LO w Chojnicach i Fabryce Sztuk w Tczewie, zagościł duch twórczy – ku czci literatury, języka i młodych pisarek. Niektórym wieczorkom towarzyszyła muzyka, co budowało dodatkowo piękny nastrój. Wszędzie zaś zorganizowaliśmy wspaniały catering, przygotowany przez lokalne firmy.

W październiku nadszedł wielki moment – w którym Organizatorzy wraz z aktorami pojechali do każdej miejscowości. Uczniom wręczone zostały nagrody książkowe oraz pamiątkowe dyplomy. Wszystkie prace zostały odczytane tak, że ich bohaterowie i narracja – ożywały na naszych oczach. Był to piękny finał, który zebrał lokalną społeczność. Nie tylko rodzice, rodziny, koledzy i koleżanki uczniów – przyszli posłuchać odczytań. Przychodzili także ludzie ze społeczności lokalnych. Zainteresowani informacjami znalezionymi na plakatach i w mediach. Po odczytaniu prac, odbywała się dyskusja z publicznością i autorami-zwycięzcami. Padały pytania, komentarze. W Kwidzynie (gdzie towarzyszył nam również jeden z jurorów – Michał Pruszak) zostaliśmy prawie godzinę dłużej, bo cała publiczność włączyła się w rozmowę o usłyszanych pracach.

Wszystkie wieczorki okazały się ogromnym sukcesem! Padały słowa wzruszonych rodziców: „Nie miałam pojęcia, że moja córka potrafi tak pisać!”. Uczennice zaś dziękowały aktorom, robiły sobie z nimi zdjęcia, powtarzały często, że zupełnie inaczej odbierają swój własny tekst, gdy jest odczytywany z całą gamą emocji.

Jesteśmy dumni z reakcji, jakie pojawiły się dzięki temu projektowi! Cieszymy się, że wzbudził tyle radości, pozytywnych komentarzy, ciekawych spostrzeżeń i wzruszeń.

 

Bardzo polecamy obejrzenie fragmentów wieczorku z Chojnic, nagranego przez lokalną telewizję:

 

 

 

 

2 października w godzinach 17:00-18:00 odbył się wieczór literacki w Fabryce Sztuk w Tczewie (prace odczytywał aktor Teatru Wybrzeże – Piotr Biedroń)

 

 

16 października w godzinach 16:00-19:00 odbył się wieczór literacki w siedzibie II LO w Chojnicach (prace odczytywali aktorzy Teatru Wybrzeże – Marzena Nieczuja Urbańska i Robert Ninkiewicz)

 

   

 

 

23 października w godzinach 16:00-17:30 odbył się wieczór literacki w Bibliotece Miejsko-Powiatowej (czytelnia dla dzieci) w Kwidzynie (prace odczytywała aktorka Teatru Wybrzeże – Marzena Nieczuja-Urbańska)

 

  

 

25 października dwie organizatorki (Marta Nowicka i Anna Ratkiewicz) wyjechały do PZS Reda, aby wręczyć dyplom i nagrodę książkową uczennicy, która otrzymała wyróżnienie za swoją pracę.