Konkurs szekspirowski dla uczniów podstawówek z Trójmiasta

GTS objął patronat nad Interdyscyplinarnym Konkursem Artystycznym „Shakespearienced/Zszekspirowani”, organizowanym z okazji czterechsetnej rocznicy śmierci Williama Szekspira. Przeznaczony był on dla uczniów klas 4-6 szkół podstawowych z terenu Trójmiasta. Głównym organizatorem jest Szkoła Podstawowa nr 80 w Gdańsku, partnerami zaś: Uniwersytet Gdański oraz Teatr Otwarty. Konkurs miał cztery kategorie: Film, Słowo, Pióro i Pędzel – w każdej z nich inspiracją do aktywności twórczej są dzieła Szekspira.

 

Czterechsetna rocznica śmierci Williama Szekspira jest wydarzeniem hucznie obchodzonym w każdym zakątku świata. Liczne konferencje uniwersyteckie i naukowe publikacje, ale też warsztaty i przeglądy teatralne czy uliczne happeningi są dowodem tak wielkiego uznania dla kunsztu barda ze Stratfordu, jak i wciąż żywego zainteresowania jego sztuką. Jak tę wspaniałą rocznicę uczcić mogą najmłodsi odbiorcy kultury? Wprawdzie Szekspir nie był autorem tworzącym dla dzieci, ale także one – dzięki ogromnej popularności dzieł Brytyjczyka, przekraczającej rejony kultury wysokiej i wchodzącej w obszary kultury popularnej – mogą obcować z Szekspirem, bawić się nim, odczuwać go na swój sposób. Jak “myślą Szekspirem” uczniowie klas 4-6 trójmiejskich podstawówek? Odpowiedź na to pytanie przyniósł zorganizowany przez Szkołę Podstawową Nr 80 w Gdańsku interdyscyplinarny konkurs artystyczny pt. Shakespearienced / Zszekspirowani, którego finał odbył się 28 kwietnia.

Patronat nad imprezą objęły instytucje: Gdański Teatr Szekspirowski, Teatr Otwarty oraz Uniwersytet Gdański. Konkurs odbył się w czterech kategoriach, przewodniczącymi w każdej z nich zostały osoby na co dzień zajmujące się sztuką i edukacją, także tą bezpośrednio związaną
z osobą Williama Szekspira – w kategorii literackiej rolę eksperta pełniła Pani Prof. Jadwiga Węgrodzka z Katedry Kultur i Literatur Anglojęzycznych UG, w kategorii plastycznej prace oceniała kierownik dziełu edukacji Teatru Szekspirowskiego Pani Anna Ratkiewicz-Syrek, recytacjom przysłuchiwał się dyrektor i aktor Teatru Otwartego Pan Dariusz S. Wójcik, natomiast filmowe adaptacje oceniał Prof. Krzysztof Kornacki z Katedry Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej UG.

Uczniowie trójmiejskich szkół podstawowych potraktowali dorobek Williama Szekspira jako źródło niezwykłych inspiracji. Prace plastyczne stworzyły zróżnicowany zbiór plakatów teatralnych, wizualnych prezentacji konkretnych scen, a nawet popkulturowych form graficznych, nawiązujących do estetyki graffiti. Twórczość młodych literatów ujawniła ich wrażliwość na słowo i dużą dojrzałość, które nastoletni autorzy potrafili ubrać w formę tak klasycznych, rytmicznych wierszy, jak i nieregularnych form poetyckich, czy nawet utworów na granicy prozy poetyckiej. Początkujący filmowcy, sięgając do znanych dramatów, takich jak „Romeo i Julia” oraz „Hamlet”, a także do baśniowego „Snu nocy letniej” i komediowego „Wieczoru trzech króli”, zaprezentowali obrazy zróżnicowane pod względem gatunku i użycia języka filmowego. Uczestnicy konkursu recytatorskiego przedstawili nie tylko najbardziej rozpoznawalne Szekspirowskie frazy, ale dokonywali także po mniej oczywistych wyborów, takich jak „Poskromienie złośnicy”, czy też sonety, zdawałoby się całkowicie obce młodemu odbiorcy.

Mimo trudnego wyboru, jury nagrodziło najlepszych. W konkursie plastycznym pierwsze miejsce otrzymała Weronika Szczepaniak z SP 42, miejsce drugie przypadło Matyldzie Brzezińskiej z SP 80, zaś trzecie Aleksandrze Formeli z SP 80. Przyznano także trzy wyróżnienia, które zdobyły Martyna Kozikowska z SASP, Aleksandra Lisewska z SP 44 oraz Martyna Buda z SP 52. Spośród autorów wierszy pierwsze miejsce zajął Jan Janiszewski z SP 80, drugie Marcel Urasiński z SP 80, natomiast trzecie Maja Plichta z SP w Baninie. W kategorii recytatorskiej zwycięzcą została Julia Zych z SASP, drugie miejsce zajęła Urszula Jodłowska z Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej, zaś trzecie miejsce przypadło Helenie Gizińskiej z SASP. W konkursie filmowym pierwsze miejsce przyznano ex aequo grupie „Dziewczyny z tramwaju” z Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej i grupie z SP 80, drugie miejsce zajęła grupa „Zgredy” z SASP, trzecie miejsce zajęły ex aequo grupa „Nie wiem” z  SASP oraz grupa z SP 80.

Spotkanie w Szkole Podstawowej Nr 80 w Gdańsku dostarczyło wielu emocji zarówno uczestnikom konkursu, jak też ich opiekunom i jurorom. Zainteresowanie Szekspirem młodych odbiorców jest wyraźnym znakiem tego, że mimo ponad czterystu lat, jakie upłynęły od powstania klasycznych dziś dzieł, są one wciąż na nowo odczytywane i interpretowane, także przez nowe pokolenie miłośników barda ze Stratfordu.

 

Organizatorzy konkursu:

Michał Pruszak michal.pruszak@wp.pl

Joanna Sarnacka

Magdalena Białorucka

Dorota Czaboćko

Szkoła Podstawowa Nr 80 w Gdańsku

 

LIST PRZEWODNI

REGULAMIN dla szkół Shakespearienced / Zszekspirowani