Z żalem żegnamy Alana Rickmana

Wspomnienie o Alanie Rickmanie

Z wielkim żalem żegnamy Alana Rickmana, wybitnego aktora i wspaniałego człowieka, który zmarł 14 stycznia 2016 roku w Londynie. Od początku wspierał on działania Fundacji Theatrum Gedanense i był orędownikiem powstania Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

9 grudnia 1993 r., podczas pamiętnej pierwszej wizyty przedstawicieli i przyjaciół Fundacji w siedzibie Księcia Walii, londyńskim St. Jame’s Palace, Alan Rickman wraz z Emmą Thompson wystąpili z minispektaklem szekspirowskim, odczytując m.in. supliki aktorów angielskich, grywających w Szkole Fechtunku – powstałym w 1635 r. w Gdańsku teatrze elżbietańskim, uznawanym za pierwszy publiczny teatr Rzeczpospolitej. Uroczystość zainaugurowała działalność towarzystwa British Friends of The Gdańsk Theatre Trust. Spotkanie z samym Księciem zaszczyciło wtedy grono brytyjskich osobistości: Melvyn Bragg z BBC, dyrektor EBOiR Jacques de Larosiere, członek parlamentu Mark Fisher, dramaturg Tom Stoppard czy pisarz Michael Holroyd. Do inicjatorów powołania British Friends należeli również znani dramaturdzy – Arnold Wesker i Alan Ayckbourn, aktorzy Judi Dench i sir Michael Hordern, szekspirolog – Richard Proudfoot i dyrektor Royal National Theatre – Richard Eyre.

Alan Rickman szerokiej publiczności znany był z takich filmów, jak Harry Potter, w którym wcielił się w rolę Sewerusa Snape’a, czy Szklanej Pułapki, w której zagrał demonicznego Hansa Grubera – wroga Johna McLane’a (Bruce Willis). Był też niesławnym szeryfem Nottingham w Robin Hoodzie: Księciu złodziei – za tę rolę otrzymał nagrodę Brytyjskiej Akademii Filmowej BAFTA. W Rasputinie, telewizyjnym filmie HBO wcielił się w rolę tytułowego przebiegłego doradcy cara Mikołaja II (granego przez Iana McKellena) – która przyniosła Brytyjczykowi Złoty Glob i nagrodę Emmy.

W 2014 r. na polskim festiwalu Camerimage otrzymał nagrodę specjalną im. Krzysztofa Kieślowskiego.
W tym samym roku Rickman wyreżyserował swój drugi (po Sense and Sensibility z 1997 r.) film – Little Chaos, w którym zagrał także jedną z głownych ról. Premiera filmu miała miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto.

Jednak Alan Rickman był także aktorem, reżyserem teatralnym i członkiem Royal Shakespeare Company. Jedną z jego pierwszych i zarazem najsłynniejszych ról na deskach teatru był hrabia de Valmont w Niebezpiecznych związkach z 1988 r.